HomeMade

Pełna wersja: Poziom merytoryczny Świat Radio
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Witam

Co myślicie na temat ŚR ?

Moim zdaniem czasopismo Świat Radio nie dba o wychowanie młodego pokolenia radiowców. Zobaczcie...... nie ma nic o radiotechnice, a przecież można by było wziąść na warsztat simple receiver i wałkować jego budowę kondensator po kondensatorze, rezystor po rezystorze. Zamiast tego jest reklama i testy najnowszego sprzętu, którego nikt nie kupi bo kosztuje dużo $$$.
No, prawda. Jak porównuję ŚR z takim np. Funkiem zza zachodniej granicy, albo pismami z USA to niestety, ale ogromna dzieli nas przepaść.
Widzę tu zasadniczo dwie możliwe przyczyny. Albo (prócz A. Janeczka) nie ma u nas fachowców, których by chcieli do ŚR pisać ciekawe artykuły czy prowadzić kursy wieloodcinkowe albo fachowcy są, ale nie opłacalne finansowo jest dla nich pisanie do takiego pisma jak ŚR. Pewnie raczej to drugie.
Natomiast jedyna gazeta, z której początkujący radiamatorzy mogą się uczyć elektroniki jest Elektronika dla Wszystkich czyli EdW. Tam co prawda nie ma stricte od odbiornikach (choć czasami się coś zdarzy), ale są kursy z podstaw elektroniki i z podstaw działania podzespołów elektronicznych, a to już coś od czego młodzież może zacząć.
Natomiast ŚR to raczej takie ciekawostki ze świata, o zawodach, nowych urządzeniach w sklepach.
Pozdrawiam!
Porównanie ŚR z pismami z krajów gdzie krótkofalowców jest jak mrówków, jest lekko ryzykowne.
Z większej grupy łatwiej jest coś wybrać, czyli ilość materiałów które spływają do takich pism w Stanach czy Niemczech jest nieporównywalnie większa niż w Polsce.
Także poziom finansowania.
U nas dobrze, że czasami ktoś coś przyśle do redakcji a sam Andrzej przecież nie jest alfą i omegą.
Szkoda, że jest tak jak jest, ale chyba nie ma szans na lepiej.
Pamiętajmy też o uwarunkowaniach ekonomicznych. Rzeczy techniczne (takie konkretno-realizacyjne) pojawiają się w EDW czy też w EP. To jest kwestia polityki wydawnictwa AVT a nie redakcji śr. A poziom? Może po prostu czasem trzeba coś napisać :-) A to wymaga konsekwencji. Widzę to po sobie pisząc czasem coś na forum - i nagle zabraknie czasu i weny - i temat po prostu zostaje zawieszony w próżni. Do gazety jest jeszcze gorzej, bo człowiek pisze dla masy nieznanych ludzi a nie dla grupy bliskich znajomych - jak tu na forum.
Ja uważam (prywatne zdanie), że w tych warunkach i tak nie jest najgorzej.
MAc
Ja to się dziwię, że w dobie internetu ktoś jeszcze kupuje czasopisma - kiedyś Radioelektronik był jedynym oknem na świat a teraz ...
wbrew pozorom (a przeglądam sporo) - konkretne zakończone projekty w gazetach są sensowne. (chociaż często brakuje supportu)
Opcją (niestety) może stać się płatny content w internecie. (vide Cebik site).
Ja czasem kupuję gazety - chociażby po to, żeby dać im szansę istnienia.
A ja lubię czytać wersję papierową, bo... lepiej mi się czyta :-)
Często nawet artykuły z netu drukuję do czytania.

A wracając do pierwszego postu - "Świat Radio" co jakiś czas drukuje serię artykułów przygotowujących do egzaminu na świadectwo uzdolnienia.
Napisałem do Świata Radio o tym co pisałem w pierwszym poście.

Odpowiedziałem na miniankietę umieszczoną w 01/2015. Powiedziałem też, że najbardziej mnie zainteresował artykuł ,,Wzmacniacze klasy D-E-F", bo jak wiadomo każdy kiedyś chce posiadać amplifajer do swojego sprzętu KF.

Jako nagrodę dostałem papierowe wydanie ŚR 02/2015, ale oczywiście bez płyty.

Jeśli ma ktoś ten krążek to prosiłbym o plik torrent albo link na chomika. Albooooo GGdysk, ewentualnie Google Drive.
(02-02-2015 9:43)SQ8NZD napisał(a): [ -> ]Jako nagrodę dostałem papierowe wydanie ŚR 02/2015, ale oczywiście bez płyty.
Jeśli ma ktoś ten krążek to prosiłbym o plik torrent albo link na chomika. Albooooo GGdysk, ewentualnie Google Drive.

"Wiele informacji na temat cyfrowych systemów łączności prenumeratorzy ŚR znajdą na dołączonej do tego numeru gratisowej płycie CD. Ponieważ już otrzymujemy pytania o możliwość nabycia płyty, informuję, że aby ją otrzymać, wystarczy czym prędzej zaprenumerować ŚR."

Zatem, wynika z tego, że tylko preumeratory ją otrzymują jako bonus i nie jest dołączana do "kioskowej wersji" ŚR.

Pzdr!
Ale mogą się podzielić Smile
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie