Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VFO / VXO.... Jak to zrobić?
SP6IFN Offline
Ryszard
****

Liczba postów: 456
Dołączył: 23-03-2010
Post: #5
RE: VFO / VXO.... Jak to zrobić?
Kurcze.....i tak się właśnie rodzi plotka, broń Boże....to nie jest mój schemat, to schemat Andrzeja do którego strony link podałem. A podałem dlatego aby Cię zainteresować właśnie premikserem z dwoma generatorami, przy czym jeden bym zrobił stały, a drugi przeciągany kwarc w dół, przy czym ten o stałej częstotliwości byłby (niestety tego nie preferujesz) kluczowany. Zapytasz dlaczego tak?......ano dlatego że w chwili gdy jeden z nich nie pracuje, ten kluczowany....to nie słyszysz siebie w odbiorniku, który cały czas pracuje i jest jakby monitorem własnego nadawania, zwierane jedynie do masy jest jego wejście antenowe. Można również i tu nieco pofantazjować tak, aby pracować QSK, czyli słuchać co się dzieje z korespondentem podczas własnego nadawania. To frajda z odjazdem..Tongue, tak mam w AS-80 i fajnie się pracuje. Nie musisz się obawiać o kliksy, jeśli kluczujesz elementem pośredniczącym, to ich nie ma. W układzie tranzystorowym jest to dodatkowy tranzystor w emiterze tranzystora generującego. Ja jednak, z uwagi na SUPER FAJNĄ, o znacznych rozmiarach obudowę jaką przeznaczasz na ten cel zrobiłbym cały ten układ na lampach. A co?....jak lampowe to lampowe i wcale nie jest trudne do realizacji. Przy kombinacji kwarców 8 MHz(4 szt) ciągniętych w dół i 4,433 jako generator kluczowany uzyskasz pokrycie pasma telegraficznego 80m, praktycznie od 3,570 MHz do początku pasma. Mój AS-80 tak ma, choć to konstrukcja tranzystorowa, myślę że na lampie też się to da uzyskać. Andrzej SP2GOW wykorzystał kombinację kwarców 14,745 MHz i 11,165 MHz uzyskując jeszcze lepsze pokrycie pasma 80m. Zarówno jedna para, jaki i druga jest bardzo łatwo dostępna nawet w sklepach. Ja pokusił bym się nawet zrealizować ten pomysł na jednej podwójnej lampie, gdzie każda z połówek lampy jest jednym z generatorów, a różnica częstotliwości wydzieli się "sama" w obwodzie anodowym lampy. Co Ty na to? Lampa to lampa, trochę nostalgii nie zaszkodzi Blush Opis AS-80 znajdziesz łatwo w sieci, albo "wyguglasz" mnie w sieci. No to co.....KOMBINUJ dalej. To fajna zabawa.
Rysio!
ps. Rysio! pisze się z wykrzyknikiem....właśnie dla zabawy i podkreślenia szacunku dla dyskutanta (kurcze....nie za dużo mam wymagań?)
03-01-2012 14:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: VFO / VXO.... Jak to zrobić? - SP6IFN - 03-01-2012 14:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości