Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolnostojące wysokie maszty do anten.
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,369
Dołączył: 29-01-2010
Post: #17
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten.
Napisałeś cytuję:

Czy taki maszt wojskowy, aluminiowy, wysuwany (18 m) może przy okazji służyć jako piorunochron? Uziemiam go porządnie i nie wydaje kasy na odgromówkę domu.

Odpowiedź wydajesz

Na egzaminie miałem pytanie co zrobić z anteną w czasie burzy, jedna z odpowiedzi to było "wyrzucić kabel z domu na balkon" ja wybrałem "uziemić" dobrze wybrałem?

Czy dobrze wybrałeś, skierowałeś część prądu po uziemnieniu do instalacji w domu ale już w domu nie zabezpieczyłeś sprzętu rtv, limi komputerowych, alarmów w miejscach ich podłączenia. Profesor Sowa opowiadał nam o skutkach złego zabezpieczania w różnych instytucjach naprawde ciekawe rzeczy, ogólnie czytaj strefowa koncepcja ochrony choćby w ŚR. Wysoki maszt zwększa ryzyko, że trafi blżej Ciebie i powinieneś zastosować odpowiednio ochronę w domu -dlaczego wyjaśniłem. To samo dgromniki gazowane minimum na szczycie i na wejściu kabla do domu na kablu. Masz uziemniony maszt to i łączysz ekran kabla minimum na górze i na dole z konstrukcją masztu, czasami przyjmuje się że co parę metrów (indukcyjny dzielnik napięcia). Ważne dobre uziemnienia o małym L. Z tego co pamiętam dla domków instalacja odgromowa ani zabezpieczenia nie są niezbędne przynajmniej u mnie na nizinach ale różnicówka tak a to dwie różne rzeczy (to na pewno wiesz) i nie wsadza się ich. Piorunochron pozwala na jedno wiemy gdzie najbardziej prawdopodobne jest trafienie pioruna i możemy skutki tego niwelować. Co do uziemnienia masztu stosuje się je czasami, zmniejsza indukcyjnośc do ziemi przez dużą swą powierzchnię. Przepięcie jest tym większe im większa indukcyjność połączenia i szybszy czas narostu wyłądowania, z tego co widzimy piorun trafia raz a to jest nieprawda jest to pare wyładowań które widzimy jako jednoi mimo że wtórne mają mniejszą amplitudę do są bardziej strome (krótszy czas narastania) a tym samym bardziej niebezpieczne. Same zabezpieczenia w skrzynce nie starczą.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2010 20:58 przez SQ4AVS.)
29-11-2010 20:38
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten. - SQ7HJB - 12-11-2010, 15:02
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten. - SQ7HJB - 12-11-2010, 18:41
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten. - SQ4AVS - 29-11-2010 20:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości