Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wolnostojące wysokie maszty do anten.
SQ4AVS Offline
Rafał
*****

Liczba postów: 1,369
Dołączył: 29-01-2010
Post: #15
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten.
Polecam wakacyjne numery ŚR byly dwa artykuły o ochronie odgomowej.

Jeśli piorun uderzy w maszt i na tym maszcie masz antene z kablem to bedą przeskoki pomiędzy kablem a zwodem -piorunochronem (zwykle sammym masztem) chyba, że bedzie zachowana odleglosc iskrobezpieczna i tak robione sa specjalne kable izolowane z izolacją z warstwą półprzewodnikową odpowiadającą półmetrowej odległości odstępu. Jak pójdzie Ci w kabel to masz już duże wyładowanie w domu chyba, że zastosujesz zabezpieczenia przeciwprzepięciowe w domu i bedzięsz je tłumił za pomocą układów przeciwprzepieciąwych. Piorun idzie do ziemi przez uziemnienie , masz w domu gniazdka z bolcem podłączone do uziemnienia i tam też masz część prądu piorunowego. To najgorsze sprzężenia bo galwaniczne ale istnieją też pojemnościowe i indukcyjne. Czyli sam piorunochron nie chroni ale wraz z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi -warto poczytać o tzw strefowej koncepcji ochrony.

Po drugie czy nasz budynek będzie i jak będzie chroniony zależało będzie od wartości kąta ochronnego. Załóżmy że jesteśmy w "ochronie" takiego obiektu który "ściąga" pioruny na siebie. Ale ponieważ istnieją sprzężenia po przewodach sieci elektrycznej wyładowanie przenosi się i tu pamięć możę mnie zawiesć ale wiem że uszkodzenia możliwe są na skutek takiego sprzężenia do 0,5km odległości od miejsca wyłądowania (czy dwóch km te cyfry mieszają się mi i nie mam czasu by dokładnie to sprawdzić ale jedna z tych dwóch). Rozwiązanie ochrona przeciwprzepięciowa w domu. Czętso w normalnych warunkach w te miejsce nieudyżyłby piorun ale na skutek obecności w pobliżu naszego wysokiego obiektu już tak. Na życzenie mogę podesłać na maila wykłady z ochrony odgromowej (kawałek z emc). Profesor Sowa to praktyk i wiem że zabezpieczal duże maszty radiowe. A tak do poczytania
http://www.ochrona.net.pl/
Podsumowując stosowanie piorunochronu nie zwalnia od stosowania ochrony przeciwprzepięciowej.
Wyrównanie potencjałów, ekwipotencjalizacja, ochrona przeciwprzepięciowa.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2010 15:28 przez SQ4AVS.)
29-11-2010 15:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten. - SQ7HJB - 12-11-2010, 15:02
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten. - SQ7HJB - 12-11-2010, 18:41
RE: Wolnostojące wysokie maszty do anten. - SQ4AVS - 29-11-2010 15:22

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości