Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytanie o waszą opinię.
SP3SUZ Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 479
Dołączył: 30-09-2013
Post: #3
RE: Pytanie o waszą opinię.
@ SP9BSL Tak, zwykły tranzystor ale... BD 135 na przykład został stworzony do "regulacji świateł na skrzyżowaniach" a wyrabia sie do ponad 50 MHz ! Owszem rewelacja to nie jest ale bywają "mutanty" co na 28 MHz po trzy Waty emitują a dwa to na pewno. Ja patrząc na rysunek czwarty mam pomysł ("a może się da?") zbudować zamiennik lampy elektronowej nadawczej do lampowej końcówki mocy. Budują ludzie zamienniki prostowników , regulatorów lampowych , oraz innych podobnych rzeczy to dlaczego by nie spróbować z lampą nadawczą?? Wstawiasz do podstawki takiego "dziwoląga" i na dwóch tranzystorach masz z jednego 200 Wat. Pomyśl - czy żeby to zbudowac to ja musze być od razu ( albo każdy z nas) inżynierem z Motoroli albo Tak zwanym "amerykańskim naukowcem" HiHi ? Nie! Najlepsze pionierskie konstrukcje gdzie powstały? W garażach! No wiesz... ja mam w zasadzie pracownię na strychu - hi. Ale może się jednak uda coś zrobić, kto wie. Słyszałeś o wzmacniaczach w klasie D? Ponoć na SSB to sie świetnie spisuje, bo jako urządzenie do "cyfry" jest super. Tranzystory pracują w zakresie "od nasycenia do zatkania" i ponoć nieźle to idzie. Ten opisany przeze mnie ma właściwości napięciowe w takim zakresie który pozwala zbudować układ i zastąpić nim lampę nadawczą. Jak wiadomo lampa pracuje napięciowo a ten tranzystor pozwala aby go napięciowo potraktować. Czyli PI Filter powinien śmiało "pogonić" w układzie z rysunku czwartego ( stary PDF) Pozostaje kwestia dobrania parametrów czyli pojemność wejściowa plus rezonans no i dopasowanie wyjścia. Według mnie układ na czwartym rysunku potrafi "imitować" pentodę lub tetrodę. Po prostu parametry opisane w PDFie pokazują wartości prądowe (!) napięciowych nikt nie brał pod uwagę lub specjalnie to "schował pod dywan" , a można spróbować to wykorzystać a przynajmniej to sprawdzić. Co ty na to?
03-06-2023 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Pytanie o waszą opinię. - SP3SUZ - 02-06-2023, 12:07
RE: Pytanie o waszą opinię. - SP3SUZ - 03-06-2023 10:47
RE: Pytanie o waszą opinię. - AdamC - 04-06-2023, 20:59

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości