Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Taki sobie mikser
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,005
Dołączył: 26-09-2012
Post: #1
Taki sobie mikser
Witam
Jakiś czas temu czytając trochę o mikserach, liniach długich, TLT i takich tam, znalazłem "doubled - kiss mixer" - w wersji zmodyfikowanej, gdzie zamiast zwykłego transformatora jest linia długa:

https://www.freelists.org/archives/minim...YmmPJA.png

Zasymulowałem to kiedyś i wyszło obiecująco, również dlatego że na jednym z wejść sygnał przełączający powinien być zbalansowany do zera (dwa klucze SPDT z czego jeden akurat załącza a drugi odłącza).
Teraz mam grypę i trochę wolnego czasu więc posklejałem co trzeba.
Użyłem małego rdzenia z materiału 43, kluczy SN74LVC1G3157 i trochę rezystorów do biasu.
Symulacja:
İmage

Schemat (zamienić .txt na .asc):

.txt  dbkiss.txt (Rozmiar: 1.94 KB / Pobrań: 569)

A tak wyszło w rzeczywistości:
İmage

O ile dobrze pamiętam, fclk=4MHz, fwej = 7MHz. Obciązony 50Ohm, wejście to NVT-7 z tłumikiem 10dB.
Układ jest interesujący i bardzo prosty - łatwo nawinąć "transformator" (chyba że ktoś chciałby dokładnie zachować impedancję). Powinien mieć dobre parametry, w tym IP3 i powinien pracować dobrze na wysokich częstotliwościach (bo nie ma w nim odłączanych i wiszących w powietrzu uzwojeń). Niestety IP3 nie mam jak zmierzyć.

Ogólne zagadnienie - przejrzałem sporo układów mikserów, na kluczach, diodach itp. Jest sporo schematów mikserów "H-mode" ale znalazłem tylko jeden na TLT H-mode który jest podwójnie zrównoważony (Oleg Skydan http://neon.skydan.in.ua/downloads/The_T..._Mixer.pdf)
Niestety jest też mocno skomplikowany ze względu na dużą ilość traf (5!).
Czy któryś z kolegów widział jakiś prostszy schemat mixera na TLT o mniejszej ilości traf, który byłby chociaż "jako tako" zrównoważony dla sygnału heterodyny?

Nie rozumiem - nie robię. Chyba że robię żeby zrozumieć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-01-2020 15:12 przez SQ5KVS.)
14-01-2020 16:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Taki sobie mikser - SQ5KVS - 14-01-2020 16:32
RE: Taki sobie mikser - SQ5KVS - 28-01-2020, 13:58
RE: Taki sobie mikser - SP9FKP - 29-01-2020, 15:41
RE: Taki sobie mikser - SQ5KVS - 29-01-2020, 18:46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości