Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Icom IC-7100 zasilanie RTC
SO8FM Offline
Paweł
**

Liczba postów: 64
Dołączył: 19-07-2015
Post: #1
Icom IC-7100 zasilanie RTC
Cześć

Większość użytkowników IC-7100 pewnie zauważyła, że dłuższe nieużywanie radia (kilka dni) skutkuje zresetowaniem się zegarka. Wynika to z faktu, że ICOM zastosował jako podtrzymanie RTC akumulatorek, który jest doładowywany podczas pracy radia (a w zasadzie po podłączeniu zasilania). Jeżeli z radia korzysta się rzadko lub krótko, odłączając go od źródła zasilania, to akumulatorek pozostaje niedoładowany i skutkuje to resetem zegara. Ponieważ dosyć często zjawisko to występuje przy moim stylu używania radia, to postanowiłem zamienić akumulator na pastylkę litową CR2032. Jest to ogniwo chyba wszystkim znane, chociażby z potrzymania zegara na płytach PC czy niektórych pilotów zdalnego sterowania, itp. Problemem był jednak fakt, że litówka CR2032 jest dużo większa od oryginalnego akumulatorka, a w dodatku pasowałoby umieścić ją w podstawce. Po rozkręceniu radia zauważyłem, że dużo miejsca do dyspozycji znajduje się w przedniej części, między chassis a przednim panelem obudowy. Przykleiłem zatem podstawkę pastylki do chassis używając silnej dwustronnej taśmy piankowej, usunąłem oryginalny akumulator i podłączyłem litówkę zamiast niego, dokładając szeregową diodę BAT46 (może być inna Schottky) zapobiegającą ładowaniu.
Sprawdziłem parametry użytego oryginalnie akumulatorka i RTC i wyszło mi, że CR2032 powinna w teorii wystarczyć na 10 lat podtrzymania zegara. Myślę, że w praktyce powinna wystarczyć przynajmniej na kilka lat.
Polecam tą bardzo prostą elektrycznie przeróbkę jeżeli ktoś używa radia w taki sposób, że zegar się zeruje.
Dokładam kilka fotek ilustrujących przeróbkę.

İmage İmage İmage

Pozdrawiam,
Paweł SQ8FEU
09-08-2016 21:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Icom IC-7100 zasilanie RTC - SO8FM - 09-08-2016 21:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości