Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 3.33 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programowanie w języku C w środowisku AVR Studio4
SP4EJT Offline
Marcin
****

Liczba postów: 340
Dołączył: 06-05-2011
Post: #20
RE: Programowanie w języku C w środowisku AVR Studio4
Skoro zaistniał taki problem to chcę tu wyjaśnić czym jest bootloader dla tych co zaczynają przygodę z mikrokontrolerem. Standardowym sposobem programowania jest użycie programatora. Producenci płyt ewaluacyjnych stosują zamiast jednego z klasycznych programatorów zwykły konwerter USB <-> SERIAL(COM), bo jest tańszy. Nie da się(chyba że czegoś nie wiem) zaprogramować nim fabrycznie nowej ( z czystą pamięcią ) ATMEGI - tylko programatorem zaprogramujecie. Żeby dało się programować Atmegę poprzez ten konwerter Wgrywany jest w Atmegę (czyli tak naprawdę Atmega jest programowana) właśnie BOOTLOADER - jest to mały programik, który pozwala programować Atmegę (przy użyciu wspomnianego konwertera) poprzez 2 piny PORTU D. Bootloader wgrywany jest jednorazowo, pozwala on programować Atmegę aż do momentu jej zdechnięcia (moją programowałem już grubo ponad 1000 razy i żyje Smile ). Sprzedawca płyty ewaluacyjnej programuje Atmegę bootloaderem za nas i nie musimy się martwić jak go wgramy. Dostajemy zestaw gotowy do działania ! Przynajmniej tak robi Sklep z którego ja kupiłem płytę ewaluacyjną.
Poniżej umieszczam plik z opisem mojej płyty ewaluacyjnej - koniecznie przeczytajcie strony: 4, 12 i 13 - one mówią conieco na ten temat
http://www.microsense.pl/allegro/EvB_ATm...anuals.pdf
Do SQ2EER: Jeśli miałeś wgrany bootloader w w którąś ze swoich Atmeg to on powinien tam ciągle być chyba że go w jakiś sposób skasowałeś - nie znam innego sposobu jak użycie programatora (nie jestem mistrzem tego tematu), a ty go chyba nie posiadasz. Ludzie tacy jak Jarek SP3SWJ czy Adam SP5FCS mają większe doświadczenie - niech mnie skorygują jeśli niechcący kłamie.

Są pewnie tacy którzy czekają aż umieszczę kolejne lekcje zamiast wyjaśniać inne rzeczy, ale chciałbym żebyśmy wszyscy szli "łeb w łeb" co zminimalizuje liczbę pytań i "chaos" na forum.
Dziś będzie kolejna lekcja - jak wrócę z pracy to cos skrobnę i tu zamieszczę
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-01-2012 12:44 przez SP4EJT.)
16-01-2012 12:43
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Programowanie w języku C w środowisku AVR Studio4 - SP4EJT - 16-01-2012 12:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości