Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik kryształkowy
SP2QCA Offline
Artur
****

Liczba postów: 341
Dołączył: 22-06-2009
Post: #1
Odbiornik kryształkowy
czołem,

może ktoś będzie chciał poczytać o efektach doświadczeń z "kryształkiem". Chodzi o odbiornik w najprostszym układzie czyli obwód LC, dioda DOG65, słuchawki 2200 ohm.

Układ miał powstać razem z synem ale powstał jednak oddzielnie - nie zainteresowało syna ( lat 6 ) lutowanie. Następna próba za jakiś czas Smile

To jest najprostszy układ jaki jest w książkach i necie - minimum elementów, brak jakichkolwiek układów poprawiających selektywność czy dopasowanie do anteny.
Układ powstał na bazie kondensatora obrotowego Low Loss Condenser (tak na nim jest napisane) i dwoch deseczek, sporwadzonych za ok. 9 USD z USA Smile
Deseczki sądząc po kurzu maja co najmniej 70 lat Smile Taka trochę klimatyczna zabawa. Oczywiście deseczki i reszta dobrze wymyte.
Oryginalny kondensator przy słuchawkach ma straty tangens theta rzędu 10E-2, więc zamieniony został na styrofleks co dało straty ok. 1000 razy mniejsze. Pozostałe kondensatory mikowe/styrofleksowe, cewka z allegro nawijana na ceramice drutem 1mm ale szkoda że ruskich napisów nawet rozpuszczalnik nitro nie usunął - nie bardzo pasowały do "klimatu".

Antena: najpier około 30m przewodu 300ohm a potem 21m z dachu w róg ogrodu. Przy słuchaniu uzywam jednej żyły. Uziemienie mam bardzo dobre - ale nie kanalizacja.

Wrażenia:
- na zakresie średnim słychać naprawdę głośno Voice of Russia - prawie niezależnie od ustawienia kondensatora. Chyba kilkadziesiąt MW mają w stacji nadawczej. Jak przestaną nadawać, to daje się usłyszeć ze 2-3 stacje, zrozumiale ale dość cicho
- z kondensatorem 4000pF słysze PR program I - w miarę głosno ale jednak ciszej niż VoR.
- nie ma szumów Smile
- ciekawie się słucha takich radii bez zasilania

Wnioski:
- zawsze chciałem posłuchać kryształków - więc się w końcu udało.
Jednak to wyłącznie zabawka - może w układach rozbudowanych dałoby się uzyskac jakąś selektywność bo na zakresie średnim NIE MA żadnej - wszędzie VoR.
- wszelkiego rodzaju wzmacniacze po stronie m.cz. (audiony) nic nie wniosą - brakuje selektywności w w.cz.

jeśli będzie jakieś zainteresowanie to wrzucę zdjęcia

73! Artur sp2qca
ps. moje QTH to Gdynia - dość daleko od Solca Kujawskiego
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-12-2011 17:06 przez SP2QCA.)
09-12-2011 16:59
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Odbiornik kryształkowy - SP2QCA - 09-12-2011 16:59
RE: Odbiornik kryształkowy - SQ9RFC - 09-12-2011, 18:27
RE: Odbiornik kryształkowy - SP1WSW - 10-12-2011, 15:32
RE: Odbiornik kryształkowy - SQ9RFC - 10-12-2011, 17:40
RE: Odbiornik kryształkowy - SQ9JXT - 11-12-2011, 10:55
RE: Odbiornik kryształkowy - SP2JQR - 10-12-2011, 17:53
RE: Odbiornik kryształkowy - SQ9RZI - 11-12-2011, 14:16

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości