Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 3.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SP5WW - Jerzego Węglewskiego
SP4IRX Offline
Janusz
**

Liczba postów: 50
Dołączył: 04-07-2010
Post: #60
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
(14-12-2010 0:32)SP2JQR napisał(a):  ...Druga rzecz to zastosowanie dużych obwodów 12x12 tuż obok siebie. Jeden na we drugiego wstępnego wzmacniacza a drugi na wyjściu. ... Cewka nie jest umieszczona ( a może jest?, nie widać) wewnątrz korpusu ferrytowego zamykającego pole magnetyczne. Powstaje sprzężenie, trudno ocenić jak duże, raczej małe, ale może wystarczyć, aby ten stopień się wzbudził. Sprzężenie może też wpłynąć na nietypowe strojenie tych obwodów. ...
Witajcie,
Henryku dokładnie te same wątpliwości wyhamowały mój pierwotny zapał Undecided Ale ponieważ nie poddaję się łatwo, to tak sobie myślę o zmianie sposobu realizacji płytki (płytek, modułów ?) IF.

Otóż myślę o tzw. konstrukcji pakietowej (sandwiche). Realizacja sprowadzałaby się do zasady 1 płytka to 1 kompletny stopień, gdzie:
- zakładam jednokierunkowy "ruch sygnału", topologia poszczególnych płytek zakłada maksymalne rozsunięcie szyn sygnałowych wejścia i wyjścia oraz stosowanie ekranów separujących. Pomiędzy poszczególnymi płytkami umieszczany jest ekran magnetyczny (Fe/Cu), w których wykonywane są jedynie przepusty: we, wy - przepust szklany, we: zasilanie oraz AGC - kondensatory przepustowe + dławik osiowy.
*-------------
EDIT:
Zapomniałem dodać, że poszczególne płytki w zakresie elementów RC wykonane będą jako SMD. Sorki, zapomniałem.
-------------*
- jedynie pierwszy st. IF zawierający filtr kwarcowy będzie wykorzystywany tak w RX'ie, jak i TX'ie, Drugi PP9 będzie wykorzystany wyłącznie w torze RX'a. Filtr kwarcowy (x2, w moim przypadku 2x PP9) stanowić będzie wyodrębniony moduł (ale zawarty w "bryle" toru IF), włącznie z elementami dopasowującymi w pakiecie (ale odpowiadający zasadom określonym poniżej)
- płytka pakietu to laminat dwustronnie metalizowany. Jedna warstwa miedzi zasadniczo pełnić będzie rolę ekranu. Ale nie jedynego. Poszczególne płytki wraz z ekranami skręcane są przy pomocy nagwintowanych prętów mosiężnych, tulejek dystansowych. Zwarta konstrukcja skręconego pakietu stanowi samonośny kompletny moduł IF.
- płytka zawiera kompletny 1 stopień p.cz. wykonany w dowolnej technologii obejmując również elementy ekranujące i tłumiące ew. sprzężenia poprzez szynę zasilającą. Konstrukcja pakietu umożliwia jego wstępne indywidualne zestrojenie i parametryzację (dobór początkowych punktów pracy),
- płytka będzie usytuowana pionowo wobec płaszczyzny chassis, ale filtr IF (1-24F1) nie będzie stał na niej, a leżał, tak, że będzie możliwość strojenia obwodów LC po skręceniu "cegły" Wink. Ot takie fanaberie,
- w pojedynczym stopniu zakładam (na tę chwilę) zastosowanie tranzystorów w "klasycznych" obudowach ze względu na łatwiejszy dobór egzemplarzy charakteryzujących się mniejszymi szumami (dla określonego punktu pracy) Takie "rękodzieło", Sleepy
- pakiety (analogicznie skonstruowane) zawierające: wzmacniacz p.cz. AGC (MC1350), produkt det. (MC1496), wzmacniacz automatyki m.cz. (NE5532 i/lub tranz.), ew. coś jeszcze (?) stanowią odrębne pakiety, do którego są doprowadzone i z którego wyprowadzone są jedynie sygnały podlegające przetwarzaniu,
- złożenie tych dwóch pakietów ekranowanych (wewnętrznie i zewnętrznie) tworzyć będzie "cegłę" od I st. IF do 1 st. AF (m.cz.).

PS.
Nie będę ukrywał, że modułowy system konstruowania ma zapewnić możliwość podmiany stopnia nie tylko w przypadku awarii, ale również, gdy nie spełni pokładanych w nim nadziei.

Co o tym myślicie ?
Czy to jeszcze 5WW ? Nie zastanawiałem się nad tym. Ale idea chyba jednak Jego.

Aha, Henryku,
masz rację w filtrach 12x12 (10,7MHz, np. 1-24F1) wewnątrz nie ma kubeczka. Są jedynie w filtrach 465kHz. Dlatego chcę zastosować dodatkowy (oprócz metalizacji laminatu) ekran magnetyczny. Żelazną blaszka separująca, usztywniająca konstrukcję pakietu i stanowiąca element montażowy.

Pozdrawiam - Janusz
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-12-2010 9:49 przez SP4IRX.)
14-12-2010 9:13
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego - opornik - 17-06-2010, 13:06
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego - SP4IRX - 14-12-2010 9:13
Transceiver lampowy SP5WW - SP9RTN - 03-03-2010, 22:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 36 gości