Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 696
Dołączył: 13-01-2015
Post: #304
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Dziękuję za wyczerpujące informacje o PA - MRF186 jest warty uwagi jako alternatywa do RD16HHF dla wzmacniacza na poziomie mocy 20W / 13,8V.

Uzupełnienie do montażu syntezy JF3HZB z modyfikacjami.
W załączeniu powiększony układ ścieżek do wlutowania filtrów doczyszczających na płytce syntezy z dokładnym nasieniem informacji, gdzie który element ma być wlutowany.
Zaktualizowałem też schemat syntezy o wartości elementów filtrów doczyszczających dla p.cz. 9 MHz oraz widok wyświetlacza syntezy.
Jeszcze raz przypominam, o tym by dokładnie zwrócić uwagę na rodzaj wyświetlacza, gdyż mają różne płytki bazowe do mocowania i nie każdy pasuje do płytki syntezy.

Kolejna kwestia uruchomieniowa toru p.cz. na mosfetach w wersji z dwoma filtrami kwarcowymi: SSB i CW oraz formowanie sygnału nadawania telegrafią.
Sterownik syntezy po przełączeniu na mode CW przełącza filtry w torze p.cz.
Po przełączeniu na nadawanie (wejście w syntezie pin PTT) tor p.cz. przełączy się w tryb nadawania. Możemy generować nośną CW w dwa sposoby:
1. Transeciver pracuje tak jak SSB (ale z włączonym filtrem CW) i wtedy zamiast sygnału z mikrofonu podamy na wejście toru mikrofonowego ton kluczowany np. 800 Hz. Jest to najprostszy sposób nadawania telegrafią. W tym przypadku musimy w programie syntezy dla txshiftCW wpisać częstotliwość BFO dla emisji CW.
2. Bardziej wyrafinowany sposób, to generowanie sygnału nośnej CW z syntezy Si5351. W tym przypadku musimy w programie syntezy dla txshiftCW wpisać częstotliwość np 800Hz to oznacza że przesunięcie pomiędzy odbiorem na nadawaniem będzie 800Hz i będziemy generować sygnał direct CW na częstotliwości pracy. Tu jest mały problem techniczny bo sygnał CW direct musimy podać wprost na wzmacniacz nadajnika (lub BPF) to znaczy trzeba ominąć mieszacz. Wymaga ten przypadek zrobienia dodatkowego przełączania sygnałów.

W wersji uruchomieniowej program syntezy ma wpisane w linii txshiftCW = 0, dla kalibracji częstotliwości generatora syntezie Si5351 (25MHz), po kalibracji trzeba zdecydować się jak zmienić txshiftCW.

Kolejna sprawa to czy decydujemy się na BFO z syntezy czy BFO na rezonatorach kwarcowych z bloku modułu Demodulator-Modulator. W przypadku BFO na rezonatorach kwarcowych, musimy programowo wyłączyć BFO z syntezy.
Robimy to w linii programu:
f_carON = 1 syneza gereruje BFO,
jeśli używamy rezonatorów dla BFO to wyłączamy BFO z syntezy ustawienie zmieniamy na = 0.

W załączeniu widok PCB w wersji z dwoma filtrami SSB/CW do tej wersją są te uwagi, fragment programu do którego są powyższe informacje.

.....


Załączone pliki Miniatury
İmage İmage İmage

.pdf  Schemat syntezy v 06.2024.pdf (Rozmiar: 194.87 KB / Pobrań: 145)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-06-2024 13:07 przez SP9LVZ.)
04-06-2024 10:46
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 04-06-2024 10:46

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości