Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zabezpieczenie przepięciowe Legrand...
SQ6ILB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 184
Dołączył: 19-01-2019
Post: #9
RE: Zabezpieczenie przepięciowe Legrand...
Hej.

Kilkanaście lat temu (opisuje to norma z 1991 i z 1999 roku, które zostały zastąpione) tak było, bo jest jasno podane, że prąd nie może być większy niż 0,5 A. W najnowszych opracowaniach ( rocznik normy z roku 2011 - figuruje w rozporządzeniu, i późniejsze dodatki) jest wpis w 422.3.9a:

"W układach TN i TT powinny być stosowane RCD o prądzie różnicowym równym lub mniejszym niż 300mA".

W szczególnych wypadkach należy nawet dać RCD 30 mA.

Są także podane obostrzenia dla kraju DE i w sumie ograniczenie mocy do 70W, co przy 230 V daje tylko 300 mA dla RCD. Podchwycili to także u nas i tak już jest. Większość projektów jako ppoż. ma 300 mA.

Jest jeszcze norma PN-HD 60364-4-443:2016 (też podana w rozporządzeniu) traktująca o przepięciach i wyładowaniach atmosferycznych, ale skrótowo potwierdza to co poniżej podałem.
Są odwołania do innych norm, ale uwierz mi, nie chce mi się tego teraz wertować.

Zgodnie z warunkami technicznymi jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (już w roku 2002), jest nakaz stosowania w każdym obiekcie, który podlega pod Prawo budowlane (podaję tylko co nas interesuje):
- urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej;
- jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.


Wcześniejsze przepisy także wymagały stosowania odpowiednich zabezpieczeń, ale nie będę teraz się o tym rozpisywał.

Pomysł ze szpilką jest ok, bo zapewne uziomu fundamentowego brak. Ale żebyś wiedział czy to co zostanie zrobione jest zrobione dobrze, to należy sprawdzić jaka jest rezystancja uziomu. Producenci opisują w dokumentach przepięciówek, że max. wartość rezystancji uziemienia to 10 omów. Jak będzie więcej, to kopanie się z ubezpieczalnią jak cos "wypali".

Zamiast jednej długiej, lepiej kilka krótszych w formie kwadratu, prostokąta, najlepiej koła.

Nie ma żadnego uzasadnienia do układania kabli 5 żył pomiędzy budynkiem a złączem. ZE i tak nie dopuszcza do korzystania z ich uziomu, a właściciel nieruchomości powinien mieć uziom fundamentowy. Często tak jest i nie raz widziałem jak w złączu żyła zielono-żółta była już kilka razy odcięta przez pracowników ZE.

Zamiast miedzi można już przy tym przekroju układać aluminium. Opowieści o awaryjności między bajki, bo wszystkie linie kablowe i napowietrzne będące w gestii ZE są aluminiowe i jakoś dziwnie pracują latami. Ci, co plotą bzdury na temat awaryjności Alu dużo gadają, a zapominają lub nie chcą dodać, że to chodzi o przekroje 1,5 do 2,5 mm2.

Dopuszcza się układanie kabli 4 żyłowych na stałe przy przekroju 10mm2 dla Cu lub 16mm2 dla Al. Koszt i różnicę cen kabli znajdziesz np. w TIM.

Pozdrawiam Grzegorz.
03-01-2023 18:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Zabezpieczenie przepięciowe Legrand... - SQ6ILB - 03-01-2023 18:34

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości