Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja?
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: 23-08-2009
Post: #56
RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja?
W związku z powyższymi obrazkami Mam pytanie pomocnicze:
1. Czy w tym przyrządzie dostępny jest tylko jeden znacznik?
2. Czy przyrząd był kalibrowany na samych spiętych kablach na zero?

Dodatkowo podpowiem, że korzystnie jest pomiędzy wyjście filtru a analizator zapiąć tłumik około 10dB. Dynamika trochę spadnie, ale za to dopasowanie się poprawi. Mało przyrządów nawet najbardziej profesjonalnych posiada idealnie dobre dopasowanie w całej szerokości pasma.
Od strony wyjścia zwykle w samym przyrządzie jest już włączony tłumik. Można też tu włączyć dodatkowo nieco mniejszy około 3-6dB tłumik.
Dzięki dodatkowym tłumikom uzyskujesz dobre dopasowanie wejścia i wyjścia, co sprawia, że tłumik nastawny w przyrządzie działa poprawnie. Jeśli nie będziesz miał dopasowania to nastawy tłumika możesz potraktować tylko orientacyjnie, ale nie pomiarowo.

Powyższe uwagi jeśli zastosujesz to musisz przyrząd jeszcze raz wykalibrować na zero, razem z kablami i tłumikami. Dopiero potem włączyć badany obwód.
Dynamika oczywiście spadnie i być może nie będziesz widział dolnej części ch-ki, ale przy robieniu filtrów BPF priorytetem jest dobre dopasowanie, płaska ch-ka i prawidłowy pomiar tłumienia w paśmie, które powinno być jak najmniejsze i nie przekraczać 1,5dB. Równomierność tłumienia powinna być nie gorsza niż 0,3dB ze względu na moc nadajnika, która powinna być taka sama w całym paśmie.
Do pomiaru potrzebnych jest więc więcej znaczników. Myślę, że twój przyrząd ma więcej niż jeden znacznik.
Znaczniki stawiasz w charakterystycznych punktach wykresu czyli: na granicy pasm, w środku pasm, ale także jeśli wykres jest dużo szerszy od pasma, a jest płaski - na granicy tej szerokości (-3dB) oraz jeśli są tam górki to na wierzchołkach i dołkach.

Jeśli filtry są eliptyzowane to w drugim etapie zdejmujesz tłumiki, kalibrujesz bez tłumików, wtedy masz większą dynamikę pozwalającą widzieć wcięcia na ch-ce elityzowanego filtru poza pasmem przenoszenia (na częstotliwościach harmonicznych) - dotyczy to filtrów LPF do wzmacniaczy mocy.

Jeśli uzyskasz ładną i płaską ch-kę to w kolejnym etapie możesz podłączyć mostek odbiciowy do analizatora, wykalibrować na zero przy otwartym mostku i pomierzyć tłumienie odbicia. Dla amatorskiego filtru będzie dobrze jak uzyskasz 14dB czyli SWR 1,5.
Zobaczysz wtedy jak trudno jest jeszcze dokładniej zestroić filtr, aby uzyskać np. SWR 1,1
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-01-2021 9:20 przez SP2JQR.)
05-01-2021 19:37
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SP2JQR - 05-01-2021 19:37

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 7 gości