Witam!
Dziękuję za przywołanie
procedury strojenia, która wykorzystując nowoczesną technologię wydaje się genialna i jak widzę jest zrozumiała dla laika.
Procedura składa się z dwóch etapów, pierwszy polega na generalnej kalibracji częstotliwości urządzenia a druga, ta z ustawieniem pasma szumów radia między czerwonymi liniami, jest właściwą procedurą ustawienia BFO względem pasma filtru kwarcowego.
Oczywiście, metoda jest jakościowa ale zobrazowanie pasma filtra w formie graficznej z jednoczesnym odsłuchem tego pasma jest bardzo pouczające.
Pokazany sposób strojenia częstotliwości BFO jest zgrubny ale jednoczesnie prowadzący do "mniej więcej" dobrego rezultatu co udowodnił z resztą Sebastian.
Generalną wadą tej metody jest założenie, że filtr kwarcowy ma prawidłową charakterystykę. Zapewne w produkcji "kit-ów" zachowany jest właściwy dobór i sprawdzenie elementów zatem, jak widać, pokazana metoda działa w praktyce.
W ten sposób testować można każde urządzenie i regulując częstotliwością BFO obserwować jak zmienia się położenie przenoszonego pasma względem zalecanych granic (czerwone linie) a nawet, z grubsza, można obejrzeć charakterystykę swojego filtra kwarcowego.
Dynamika pomiaru jest niewielka (rzędu 20-40dB) więc cudów nie ma ale mimo wszystko jestem pod wrażeniem tego pomysłu. Nie zobaczymy jednak "twardych" danych na temat tłumienia nośnej - zakłada się domyślnie, że prawidłowo zmontowany filtr ma przewidzianą projektem charakterystykę i tłumienie to jest na założonym poziomie.
Tajemnica tego "przyrządu pomiarowego" zamknięta jest w oprogramowaniu strony, która zbierając mikrofonem laptopa (smarfona) "dźwięki" z głośnika próbkuje je i zapewne używając fft tworzy wykres w domenie częstotliwości dlatego trzeba pamiętać, że na wynik mają wpływ, oczywiście, poza charakterystyką filtra i jego położeniem względem BFO, także charakterystyka toru mcz.odbiornika a nawet charakterystyka głośnika transceivera.
Ale jeśli tor m.cz. mikrofonu nadajnika jest prawidłowy to jest szansa, że sygnał nadawany będzie zbliżony jakością do sygnału odbieranego.
L.J.