Panowie podaję link do mego albumu ze zdjęciami, które poczyniłem przy operacji wymiany kwarcu w popularnym obecnie w naszym gronie konwerterze SHARP BS1K2EL200A
https://photos.app.goo.gl/RuGmwx5eCujJ23Fo8
Kolejność czynności jest następująca:
1. Rozbieramy obudowę plastikową - jej dwie połowy połączone są zatrzaskami, więc do ich rozbrojenia proponuję jakiś plastikowy przyrząd lub kartę kredytową bez pokrycia.
2. Po rozpołowieniu plastiku z metalowej obudowy konwertera skrobiemy silikon.
3. Odkręcamy 5 śrubek, którymi jest przykręcona pokrywka metalowa.
4. Po zdjęciu pokrywy czyścimy jeszcze silikon z rowków.
5. Wylutowujemy fabryczny kwarc.
6. W pokrywie metalowej robimy iglakami wgłębienie - jak na zdjęciu. W to wcięcie schowa się obudowa leżącego kwarcu. Miałem zakusy, aby pójść na skróty i wyłamać stosowny kawałek metalu, ale to jest odlew, więc może pękać w sposób nieprzewidywalny. Zrobienie tego wgłębienia iglakami diamentowymi zajęło mi 10 minut.
7. Kwarc oklejamy taśmą izolacyjną, ponieważ w sąsiedztwie są malutkie elementy SMD, na których będzie on leżał, więc unikamy ich zwarć z obudową kwarcu.
8. Wyginamy i przycinamy nóżki.
9. Lutujemy kwarc na leżąco.
10. Konwerter podłączamy pod zasilanie podając 12 -14 V na jedno z jego gniazd antenowych F. Uruchamiamy odbiornik lub TRX na spodziewanej częstotliwości pracy kwarcu konwertera (25,78 MHz). W gniazdko antenowe TRX-a wkładamy drut, który zbliżamy do konwertera w okolicach kwarcu. W odbiorniku ma być słyszalna wyraźna i głośna nośna.
11. Zakręcamy pokrywę metalową (5 śrubek) konwertera. Nośna znikła, bo zaekranowaliśmy układ, ale jej resztki mozemy podsłuchać wkładając naszą antenę odbiorczą w drugie - wolne gniazdo wyjściowe konwertera.
12. Po dokręceniu śrubek silikonujemy na nowo szczeliny i rowki oraz okolice łebków śrubek. Składamy konwerter zatrzaskując go w plastikowej obudowie.
13. ZROBIONE!