Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik?
SP7EZG Offline
Artur
***

Liczba postów: 194
Dołączył: 06-12-2015
Post: #5
RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik?
(18-01-2018 20:21)KLIMA napisał(a):  A nie będzie łatwiej zamiast tego nieszczęsnego kwarcu 10240 dać jakąś syntezę DDS? Chiński moduł z AD9850? A może bardzo popularny SI5351? Dobierzesz sobie częstotliwość pośrednią do posiadanych filtrów.

Miałem etap z Si5351. Na KF może i fajnie działa, na UKF nie bardzo.
A budować osobny układ specjalnie pod pośrednią to trochę przerost formy w moim mniemaniu

Dziękuję za linki. Z pewnością się zapoznam, i jednocześnie zapraszam do dyskusji o tym odbiorniku!

Kolejna aktualizacja.

Idą do mnie pozostałe brakujące elementy do budowy tego odbiornika. Mam nadzieję we wtorek otrzymać wszystkie. Zamówiłem również kwarc 10245 u lispola. W drugiej pośredniej zapracuje filtr HT 455 kHz Murata przeznaczony do radiotelefonów CB,

Plan mam taki.
Dziś albo jutro jeśli przyjdzie laminat dwustronny wyprodukuję płytki. Na chwilę obecną planuję wykonać tylko część analogową projektu, oraz squelch oparty o tranzystory.
Co do uruchomienia, to pierwotna opcja zakłada wykorzystanie potencjometru wieloobrotowego, tak, by tylko uruchomić VCO. Z syntezą jeszcze się wstrzymam. Mam niby złożoną na SAA1057, ale nie uruchomioną. To też jest jeden z tych topików, które muszę doprowadzić od początku do końca.
Budowę syntezy na LMX2316 niestety będę musiał przeprowadzić na forum. Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem ideę działania syntezy PLL. Chodzi mi w szczególności o zabawę dzielnikami.
Do budowy syntezy przystąpię, jak będę miał już uruchomioną część analogową.

O wszystkim będę również kolegów informować.

Martwi mnie jeszcze jedna rzecz. Chcę wykorzystać OMIGowski filtr pierwszej p.cz. Nie pamiętam jego dokładnego oznaczenia, ale autor w projekcie wspominał coś o paśmie przenoszenia tych filtrów 7,5 kHz, oraz że pracowały z krokiem 25kHz. Czy jeśli będę przestrajał odbiornik o docelowy krok 8.33k, to czy nie wpłynie to negatywnie na selektywność odbiornika? Będziemy zbliżać się niebezpiecznie do zboczy charakterystyki filtra, stąd nie mam pewności czy nie wystąpią przesłuchy między poszczególnymi kanałami.

Dla zainteresowanych, nieobecnych na elektrodzie dysponuję całą dokumentacją przygotowaną przez autora.

Więcej pytań i nieścisłości w kwestii budowy nie pamiętam. Zabiorę się za montaż, zobaczymy co wyjdzie w praktyce.

Jeszcze jeśli chodzi o dywagacje chciałbym dodać, że oprócz cessnowskiego RT385 nie miałem w shack'u żadnego porządnego odbiornika na to pasmo. Miałem Radioshack'a PRO164, Unideny UBC125XLT, jednak co jeden, co nowszy, to w mojej ocenie mniej czuły. Posiadałem antenę GP na pasmo zawieszoną jakiejś 5m nad ziemią, i o ile na radiu z samolotu byłem w stanie odebrać ATIS z lotniska w Łodzi oddalonego ode mnie około 20 km, tak na pozostałych odbiornikach niestety już nie. Nie mówiąc oczywiście o chińskim kicie, który pracował tak naprawdę tylko w rejonie lotniska.
Stąd jestem zafascynowany opiniami o tej konstrukcji, więc już po raz drugi podjąłem decyzję o jej budowie. Tym razem na serio, bo poprzednia próba skończyła się na zakupie kilku elementów.


Pozdrawiam serdecznie, i choć wiem, że na tym forum KF jest bardziej lubiany, to mimo wszystko zachęcam do podjęcia dyskusji!

Powodzenia, i udanego weekendu!

Pozdrawiam, Artur
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2018 8:10 przez SP7EZG.)
18-01-2018 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP7EZG - 18-01-2018 22:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości