HomeMade
Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Odbiorniki radiowe (/forum-77.html)
+--- Wątek: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? (/thread-3278.html)

Strony: 1 2


Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP7EZG - 17-01-2018 18:48

Witajcie, szanowne grono.

Jesteście pewnie świadomi mojego zamiłowania do awiacji.

Złożyłem kilka Airband receiverów z chińskich kitów.
Oczywiście z efektów nie byłem zadowolony - niska czułość, pośrednia w okolicach 800kHz, zamiast 10,7MHz, pływające VCO.

Stąd wybór padł na ten odbiornik:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1092584.html


Zaprojektował go kolega Jan SP8JHM i przygotował genialną dokumentację.


Plan mam taki, by póki co uruchomić odbiornik w wersji strojonej potencjometrem. Na razie, póki nie znajdę odpowiedniej syntezy z krokiem 8.33 kHz. Mam LMX2326, muszę tylko rozpracować sterowanie.

Jestem na etapie kompletowania części. Mam wszystko WŁĄCZNIE z filtrami kompletem cewek 7x7. (Udało się)
Problemem jest za to kwarc do generatora drugiej pośredniej.
Udało mi się wyszukać w zasobach wylut kwarcu 10.240 MHz i tu już występuje podstawowy problem.
Stosowne filtry do pośredniej 460 czy 465kHz są póki co niedostępne dla mnie - nie mogę ich znaleźć w internecie. Stąd pytanie do Kolegów, czy używając kwarcu 10.240 i trymera będę w stanie go "przeciągnąć" do częstotliwości pozwalającej użycie pośredniej 450 lub 455 kHz?

Czy na pierwszy rzut oka na projekt widzicie Koledzy jakiś problem konstrukcyjny, który mogę napotkać?

Pozdrawiam, i zapraszam do dyskusji.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - KLIMA - 18-01-2018 20:21

A nie będzie łatwiej zamiast tego nieszczęsnego kwarcu 10240 dać jakąś syntezę DDS? Chiński moduł z AD9850? A może bardzo popularny SI5351? Dobierzesz sobie częstotliwość pośrednią do posiadanych filtrów.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP9RTN - 18-01-2018 22:16

FCD-465-7-36
Do AM się nadaje.
http://gielda.qrz.pl/wyswietl.asp?id=141954


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - AdamC - 18-01-2018 22:21

Kwarce 10,245 są dostępne w cenie 1,5-2 pln , więc nie bawiłbym się w przeciąganie kwarcu ( raczej wątpliwe by dał się przeciągnąć o 5 kHz).
Można też kwarc 11,165 zastosować zwłaszcza że sam tworzysz syntezę.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP7EZG - 18-01-2018 22:38

(18-01-2018 20:21)KLIMA napisał(a):  A nie będzie łatwiej zamiast tego nieszczęsnego kwarcu 10240 dać jakąś syntezę DDS? Chiński moduł z AD9850? A może bardzo popularny SI5351? Dobierzesz sobie częstotliwość pośrednią do posiadanych filtrów.

Miałem etap z Si5351. Na KF może i fajnie działa, na UKF nie bardzo.
A budować osobny układ specjalnie pod pośrednią to trochę przerost formy w moim mniemaniu

Dziękuję za linki. Z pewnością się zapoznam, i jednocześnie zapraszam do dyskusji o tym odbiorniku!

Kolejna aktualizacja.

Idą do mnie pozostałe brakujące elementy do budowy tego odbiornika. Mam nadzieję we wtorek otrzymać wszystkie. Zamówiłem również kwarc 10245 u lispola. W drugiej pośredniej zapracuje filtr HT 455 kHz Murata przeznaczony do radiotelefonów CB,

Plan mam taki.
Dziś albo jutro jeśli przyjdzie laminat dwustronny wyprodukuję płytki. Na chwilę obecną planuję wykonać tylko część analogową projektu, oraz squelch oparty o tranzystory.
Co do uruchomienia, to pierwotna opcja zakłada wykorzystanie potencjometru wieloobrotowego, tak, by tylko uruchomić VCO. Z syntezą jeszcze się wstrzymam. Mam niby złożoną na SAA1057, ale nie uruchomioną. To też jest jeden z tych topików, które muszę doprowadzić od początku do końca.
Budowę syntezy na LMX2316 niestety będę musiał przeprowadzić na forum. Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem ideę działania syntezy PLL. Chodzi mi w szczególności o zabawę dzielnikami.
Do budowy syntezy przystąpię, jak będę miał już uruchomioną część analogową.

O wszystkim będę również kolegów informować.

Martwi mnie jeszcze jedna rzecz. Chcę wykorzystać OMIGowski filtr pierwszej p.cz. Nie pamiętam jego dokładnego oznaczenia, ale autor w projekcie wspominał coś o paśmie przenoszenia tych filtrów 7,5 kHz, oraz że pracowały z krokiem 25kHz. Czy jeśli będę przestrajał odbiornik o docelowy krok 8.33k, to czy nie wpłynie to negatywnie na selektywność odbiornika? Będziemy zbliżać się niebezpiecznie do zboczy charakterystyki filtra, stąd nie mam pewności czy nie wystąpią przesłuchy między poszczególnymi kanałami.

Dla zainteresowanych, nieobecnych na elektrodzie dysponuję całą dokumentacją przygotowaną przez autora.

Więcej pytań i nieścisłości w kwestii budowy nie pamiętam. Zabiorę się za montaż, zobaczymy co wyjdzie w praktyce.

Jeszcze jeśli chodzi o dywagacje chciałbym dodać, że oprócz cessnowskiego RT385 nie miałem w shack'u żadnego porządnego odbiornika na to pasmo. Miałem Radioshack'a PRO164, Unideny UBC125XLT, jednak co jeden, co nowszy, to w mojej ocenie mniej czuły. Posiadałem antenę GP na pasmo zawieszoną jakiejś 5m nad ziemią, i o ile na radiu z samolotu byłem w stanie odebrać ATIS z lotniska w Łodzi oddalonego ode mnie około 20 km, tak na pozostałych odbiornikach niestety już nie. Nie mówiąc oczywiście o chińskim kicie, który pracował tak naprawdę tylko w rejonie lotniska.
Stąd jestem zafascynowany opiniami o tej konstrukcji, więc już po raz drugi podjąłem decyzję o jej budowie. Tym razem na serio, bo poprzednia próba skończyła się na zakupie kilku elementów.


Pozdrawiam serdecznie, i choć wiem, że na tym forum KF jest bardziej lubiany, to mimo wszystko zachęcam do podjęcia dyskusji!

Powodzenia, i udanego weekendu!


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP2JQR - 19-01-2018 11:01

Można też zrobić odbiornik inaczej: wykorzystać odbiornik od CB i dorobić tylko przemianę na wejściu. Będzie to wtedy układ z potrójną przemianą. Jeśli zapotrzebowanie na zakres przestrajania nie jest duże to może wystarczyć heterodyna na kwarcu, w innym przypadku synteza. Odbiorniki z CB są wyposażone w układy ograniczników trzasków i blokadę szumów, amatorskie tego na ogół nie mają. W powyższym projekcie też chyba nie ma ani blokady szumów ani ogranicznika trzasków. Oprócz samej elektroniki z pośrednią AM a nawet czasem FM dostajesz jeszcze w prezencie obudowę, gdyż dorobione układy powinny się zmieścić w środku.
Radia CB bywają tanio na znanych portalach, a z uszkodzonym nadajnikiem jeszcze taniej.
Da się też ożenić powyższy projekt (pierwsza przemiana i synteza) z pośrednią od CB.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP5CTD - 19-01-2018 13:35

Od 31.12.2017 r obowiązuje nowy odstęp między kanałami i jeśli dobrze pamiętam to
wynosi 8,33 kHz. Proponuję uwzględnić ten parametr przy budowie syntezy.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP7EZG - 19-01-2018 14:46

(19-01-2018 11:01)SP2JQR napisał(a):  Można też zrobić odbiornik inaczej: wykorzystać odbiornik od CB i dorobić tylko przemianę na wejściu. Będzie to wtedy układ z potrójną przemianą. Jeśli zapotrzebowanie na zakres przestrajania nie jest duże to może wystarczyć heterodyna na kwarcu, w innym przypadku synteza. Odbiorniki z CB są wyposażone w układy ograniczników trzasków i blokadę szumów, amatorskie tego na ogół nie mają. W powyższym projekcie też chyba nie ma ani blokady szumów ani ogranicznika trzasków. Oprócz samej elektroniki z pośrednią AM a nawet czasem FM dostajesz jeszcze w prezencie obudowę, gdyż dorobione układy powinny się zmieścić w środku.
Radia CB bywają tanio na znanych portalach, a z uszkodzonym nadajnikiem jeszcze taniej.
Da się też ożenić powyższy projekt (pierwsza przemiana i synteza) z pośrednią od CB.

Próbowałem. Efekty nie były tak zadowalające, choć to być może dlatego że użyłem TA7358 zamiast NE602. Wydaje mi się, że filtry wyjściowe również można było dopracować.
Był projekt, który wykorzystywał generator kwarcowy o zegarze zdaje się 100 MHz. Niestety, Airband jest znacznie szerszy, związku z czym należałoby ustawić CB na jedną częstotliwość, i dopasować do tego częstotliwość heterodyny, z pośrednią na np. 27.200.. Temat jak najbardziej interesujący, sądzę że doraźnie, ale chodzi mi ten pomysł po głowie z wykorzystaniem go w samochodzie do podsłuchu w trakcie jazdy.


Cytat:Od 31.12.2017 r obowiązuje nowy odstęp między kanałami i jeśli dobrze pamiętam to
wynosi 8,33 kHz. Proponuję uwzględnić ten parametr przy budowie syntezy.

I tutaj jest główny problem. SAA1057 oferuje całkiem przyjemny krok 12,5, który według postronnych zapewnia jakotaki odbiór rastra 8.33, ale dla mnie to jest półśrodek. Oczywiście, zbudować można, przyda się na przykład do TRX 2m, który również mam w planach, natomiast tutaj jednak bezwzględnie trzeba myśleć o tym 8.33 kHz.

P.S. W praktyce UKE zaprzestało wydawania świadectw radiowych dla statków powietrznych z radiostacjami BEZ kroku 8.33 w połowie 2017. Można było je otrzymać tylko w ramach odstępstwa, z klauzulą o zmianie radiostacji do połowy 2018 roku. Innymi słowy każdy zarejestrowany statek powietrzny MUSI posiadać radio z krokiem 8.33 kHz, jeśli nie, to nie jest zdatny do lotu Smile

Siedzę w tym, niestety.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP2JQR - 19-01-2018 17:20

(19-01-2018 14:46)SP7EZG napisał(a):  I tutaj jest główny problem. SAA1057 oferuje całkiem przyjemny krok 12,5, który według postronnych zapewnia jakotaki odbiór rastra 8.33, ale dla mnie to jest półśrodek. Oczywiście, zbudować można, przyda się na przykład do TRX 2m, który również mam w planach, natomiast tutaj jednak bezwzględnie trzeba myśleć o tym 8.33 kHz.
A próbował ktoś zastosować odpowiednio zmienioną częstotliwość kwarcu dla SAA1057?


Jeśli ma być to porządny konwerter do CB z własną syntezą, to najlepiej wejście zrobić tak: Tłumik, strojony razem z syntezą jeden obwód na wejściu, wzmacniacz w.cz. na mosfecie, pasmowy na całe pasmo co najmniej trzyobwodowy filtr (może być też węższy strojony razem z syntezą), mieszacz diodowy np. ADE-1 wzmacniacz dopasowujący mieszacz na fecie, filtr pasmowy CB.
Wzmacniacz w.cz należy objąć systemem ARW autonomicznym lub sprzęgniętym z CB.


RE: Odbiornik pasma lotniczego wg SP8JHM - Czy będzie dziennik? - SP8LNG - 20-01-2018 13:42

Witam
Parę amatorskich konstrukcji RX jak i TRX na pasmo lotnicze i ich pełnych dokumentacji opisał na swych stronach znany konstruktor i miłośnik awiacji S53MV.
http://lea.hamradio.si/~s53mv/avionics/avionics.html
Parę lat temu skleciłem doskonale pracujący RX wg projektu F5RDH z rastrem zarówno 25 jak i 8,33 Khz.
Zastosowano tam syntezę na MC145170 i wyświetlacz lcd 16x2.
Posiada on 30 komórek pamięci, skaner ARW, SQ, Smetr itp.