SP5DP
Nowicjusz
Liczba postów: 34
Dołączył: 01-09-2016
|
Odbiornik wojskowy R250M2
Od niedawna jestem posiadaczem tego odbiornika. Zasilam R250M2 przez stary regulator napięcia (używanego kiedyś do telewizora czarno-białego), bo zasilacz R250 potrzebuje 220V a u mnie niekiedy napięcie dochodzi do 241V. Przy takim napięciu sieciowym napięcie żarzenia jest za wysokie i lampy się szybciej zużywają.
R250M2 ma wbudowany miernik - wskaźnik zużycia lamp (wcześniejsze modele też go posiadają). Pomiar powinno wykonywać się dla znamionowego napięcia zasilania czyli 220V jest to u mnie środek skali - czarny zakres (dla napięcia żarzenia i anodowego). Wyższe napięcie żarzenia podnosi emisje lamp i wskaźnik może wykazywać sprawność lamp nawet słabych. Dodatkowo trzeba odłączyć antenę i gałkę wzmocnienia w.cz. ustawić w skrajne prawe położenie. Można też wyłączyć ARW (te czynności mają wpływ na prawidłowy pomiar lamp objętych ARW). Na zakresach pomiaru lamp wskazówka powinna zawierać się (dla lamp sprawnych) między ramionami \/ im wychylenie jest większe (w prawą stronę), tym lampa w lepszym stanie. Poniżej lewego \ lampa(y) do wymiany (niektóre pozycje przełącznika wskazują prąd 2-3lamp). Dla położenia przełącznika w pozycji termostat normalny są dwa naprzemienne stany powyżej i poniżej \/. Dla pozycji KT należy przełącznik antenowy ustawić w pozycji generatora szumu i pokrętłem generatora szumu można ustalić wychylenie u mnie da się ustawić na maksimum wychylenia wskaźnika.
Jeśli ten temat kogoś zainteresuje to c.d.n.
Kalibracja BFO. Długo próbowałem ustawić generator BFO tak jak powinno być, czyli odczytując ze skali 1,5kHz w lewo dolna wstęga i 1,5kHz w prawo górna wstęga ( 215kHz +/- 1,5kHz ). Jednak mi to się nie udawało i nie wiedziałem co jest grane, odbiór był nieczytelny. Jak się okazało druga p.cz. ze starości (dostęp do rdzeni filtrów drugiej p.cz. fabrycznie zalutowany) odstroiła się z 215kHz na 217,2kHz. Bez przewodów serwisowych trudne jest zestrojenie tego odbiornika. Więc generator BFO ustawiłem na 217,2kHz (zero na skali - tarczy BFO).
Oczywiście przestrojona o 2,2kHz pośrednia ma wpływ na odczyt częstotliwości, ale to można skorygować.
Podłączenie głośnika do R250, to kolejny temat który chciałem poruszyć. Odbiornik R250 posiada wyjście głośnikowe wysokoomowe (600ohm), nikt nie produkuje głośników o tak dużej rezystancji no chyba, że oryginalny ale podejrzewam, że też posiada wbudowany transformator. Ja adaptowałem głośnik radiowęzłowy na napięcie linii zasilającej 30V. Idealnym był by o mocy 1,5VA / 30V bo miał by 600ohm. Ja mam 2VA ale te głośniki mają pokrętło regulacji i nim mam ściszony (ustawienie na oko). Teraz powody dla których należy dopasować impedancje głośnik. Z tego samego powody czemu stosuje dopasowanie anteny do końcówki mocy, zwiększamy żywotność lampy wzmacniacza wyjściowego w tym wypadku głośnikowego. Uzyskujemy większą moc oddawaną czyli w tym wypadku mamy głośniejszy i czystszy odbiór.
Darek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2016 7:33 przez SP5DP.)
|
|
12-09-2016 7:57 |
|