HomeMade

Pełna wersja: Odbiornik wojskowy R250M2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Od niedawna jestem posiadaczem tego odbiornika. Zasilam R250M2 przez stary regulator napięcia (używanego kiedyś do telewizora czarno-białego), bo zasilacz R250 potrzebuje 220V a u mnie niekiedy napięcie dochodzi do 241V. Przy takim napięciu sieciowym napięcie żarzenia jest za wysokie i lampy się szybciej zużywają.
R250M2 ma wbudowany miernik - wskaźnik zużycia lamp (wcześniejsze modele też go posiadają). Pomiar powinno wykonywać się dla znamionowego napięcia zasilania czyli 220V jest to u mnie środek skali - czarny zakres (dla napięcia żarzenia i anodowego). Wyższe napięcie żarzenia podnosi emisje lamp i wskaźnik może wykazywać sprawność lamp nawet słabych. Dodatkowo trzeba odłączyć antenę i gałkę wzmocnienia w.cz. ustawić w skrajne prawe położenie. Można też wyłączyć ARW (te czynności mają wpływ na prawidłowy pomiar lamp objętych ARW). Na zakresach pomiaru lamp wskazówka powinna zawierać się (dla lamp sprawnych) między ramionami \/ im wychylenie jest większe (w prawą stronę), tym lampa w lepszym stanie. Poniżej lewego \ lampa(y) do wymiany (niektóre pozycje przełącznika wskazują prąd 2-3lamp). Dla położenia przełącznika w pozycji termostat normalny są dwa naprzemienne stany powyżej i poniżej \/. Dla pozycji KT należy przełącznik antenowy ustawić w pozycji generatora szumu i pokrętłem generatora szumu można ustalić wychylenie u mnie da się ustawić na maksimum wychylenia wskaźnika.
Jeśli ten temat kogoś zainteresuje to c.d.n.

Kalibracja BFO. Długo próbowałem ustawić generator BFO tak jak powinno być, czyli odczytując ze skali 1,5kHz w lewo dolna wstęga i 1,5kHz w prawo górna wstęga ( 215kHz +/- 1,5kHz ). Jednak mi to się nie udawało i nie wiedziałem co jest grane, odbiór był nieczytelny. Jak się okazało druga p.cz. ze starości (dostęp do rdzeni filtrów drugiej p.cz. fabrycznie zalutowany) odstroiła się z 215kHz na 217,2kHz. Bez przewodów serwisowych trudne jest zestrojenie tego odbiornika. Więc generator BFO ustawiłem na 217,2kHz (zero na skali - tarczy BFO).


Oczywiście przestrojona o 2,2kHz pośrednia ma wpływ na odczyt częstotliwości, ale to można skorygować.
Podłączenie głośnika do R250, to kolejny temat który chciałem poruszyć. Odbiornik R250 posiada wyjście głośnikowe wysokoomowe (600ohm), nikt nie produkuje głośników o tak dużej rezystancji no chyba, że oryginalny ale podejrzewam, że też posiada wbudowany transformator. Ja adaptowałem głośnik radiowęzłowy na napięcie linii zasilającej 30V. Idealnym był by o mocy 1,5VA / 30V bo miał by 600ohm. Ja mam 2VA ale te głośniki mają pokrętło regulacji i nim mam ściszony (ustawienie na oko). Teraz powody dla których należy dopasować impedancje głośnik. Z tego samego powody czemu stosuje dopasowanie anteny do końcówki mocy, zwiększamy żywotność lampy wzmacniacza wyjściowego w tym wypadku głośnikowego. Uzyskujemy większą moc oddawaną czyli w tym wypadku mamy głośniejszy i czystszy odbiór.
Witam Kolegę po fachu! Zaglądnij na zasilacz do środka i przełóż odczepy na pierwotnym. Jeśli to jest tak jak ja myśle i pamiętam to jest to do zrobienia i stabilizator nie będzie Ci potrzebny. Powodzenia! SP3SUZ
No niestety w zasilaczu mam nieoryginalny transformator (rdzeń może oryginalny ale trafo po przezwojeniu), taki już dostałem w komplecie i nie ma odczepów na pierwotnym. Na schemacie nie są pokazane odczepy na pierwotnym uzwojeniu, są za to na wtórnym, pewnie o te Koledze chodziło. No ale i tych u mnie nie ma. Dzięki za info.
Co się tyczy zasilacza i żywotności lamp, to zrobiłem jedną przeróbkę. Z powodu i tak nie podłączonego przełącznika napięcia zasilania (transformator sieciowy po przezwojeniu nie ma odczepu na 127V) wykorzystałem go do załączania napięcia anodowego. Podawanie napięcia anodowego po wcześniejszym rozgrzaniu włókien żarzenia w lampach wydłuża znacznie ich żywotność. Tak, więc najpierw załączamy wyłącznik sieciowy a po upływie 30-60s (im dłużej tym lepiej) załączamy napięcie anodowe.
Teraz poruszę temat skali. Ta górna jest naniesiona na szklane koło i nie należy jej ruszać, wycierać, przecierać, bo łatwo można ją zetrzeć i nie jest do odtworzenia. Układ soczewek i luster powoduje, że jest wyświetlana na matówce. Jak by ktoś chciał (z tego czy innego powodu) zamienić tę górną skale analogową na cyfrową to sygnał przestrajanego generatora jest w gnieździe pod klapką na lewym boku R250M2. Z powodu tego, że generator ten zawsze przestraja się od 1750kHz do 3715kHz niezależnie od zakresu nie można wykonać odczytu pełnej odbieranej częstotliwości ale można wykorzystać końcówkę tej częstotliwości (po odjęciu częstotliwości pośredniej 215kHz). Początek częstotliwości odczytujemy z dolnej analogowej skali. Przykład: mamy na skali 7000kHz generator na wyjściu ma częstotliwość 3215kHz odejmujemy 215kHz( w naszym wypadku takie odejmowanie musi realizować układ licznika częstotliwości) a pierwszą cyfrę pomijamy, zasłaniamy. W ten sposób będziemy mieli odczyt częstotliwości. Jeśli licznik częstotliwości będzie na pokazywał setki Hz to mamy dokładność większą niż miała oryginalna skala. Jako licznik można zastosować "licznik miernik częstotliwości" + dedykowany do niego "przedwzmacniacz + preskaler" a zakupiony na znanym portalu aukcyjnym.
Jeszce uwaga do zakresu 3,5-5,5MHz. Jak pewnie wszyscy użytkownicy zauważyli znacznik 4,0MHz jest na dolnej skali bardzo szeroki. Spowodowane to jest tym, że w tym miejscu przełączane są rezonatory kwarcowe generatora przesuwające częstotliwość odbieraną do częstotliwości I p.cz. (nie będę się rozpisywał dlaczego tak jest). W każdym razie poniżej 4,0MHz do częstotliwości odczytanej z górnej skali trzeba dodać 20kHz a powyżej 4,0MHz odjąć 20kHz.
podłączenie głośnika do r-250 ,ja realizuję na transformatorze wyjściowym od radiotelefonu FM-302 na lampie el-42 .
Też próbowałem 2 transformatorów głośnikowych, jeden chyba z tv lampowego, drugi od radia Promyk. Efekt był lepszy niż na głośniku podłączonym bezpośrednio. Ale jak podłączyłem ten głośnik od radiowęzła to efekt znacznie lepszy, może oprócz dopasowania impedancji też dlatego, że jest w dużym pudle. R250 nie ma ściszenia do 0 siły głosu, nieraz muszę dodatkowo ściszyć przełącznikiem w głośniku, bo jest za głośno.
Witam ponownie. R250 ma bardzo nietypowe gniazdo antenowe, gdyż może współpracować z anteną zasilaną fiderem symetrycznym jak i asymetrycznym. Nie chciałem wymieniać oryginalnego gniazda zabudowanego z tyłu R250, więc wymieniłem na UC1 gniazdo wejściowe w filtrze VHF-UHF, który powinien być w komplecie (taka fajka przelotowa). Żeby zachować i nie ograniczać funkcji przełącznika antenowego (odbiór i w pozycji anteny symetrycznej jak i asymetrycznej zachowany) górny otwór gniazda antenowego i odpowiadający mu styk w filtrze, podłączyć pod "gorący" styk gniazda UC1 a dolny styk gniazda antenowego podłączyć do obudowy filtru i masy gniazda UC1.
Witam kolegów
czy może ma ktoś z kolegów zbędną skalę analogową od odbiornika R-250M.
Stanisław
(07-10-2016 10:22)SP5DP napisał(a): [ -> ]...Ale jak podłączyłem ten głośnik od radiowęzła to efekt znacznie lepszy, może oprócz dopasowania impedancji...

witam,
pare tygodni temu trenowałem temat głośnikow radiowezłowych - naprawiałem nagłośnienie na starym promie przebudowanym na wycieczkowiec - 28 wzmacniaczy + ok 800 głosników . miałem ich conajmniej 5 typów i modeli. solidna norweska robota - impedancja dla 100V linii 1440 Ohm/1khz, inny wynalazek 1760 oHm/1khz, jeszcze inny 6700 oHm/1khz. niektóre - i tu sugerowałbym poszukiwac - do zastosowania w sufitach podwieszanych sa wyposażone w transformatory do pracy pod napięciem linii 25, 50,75 lub 100V oraz przełącznym wyjsciem do głosnika - regulacja mocy wyjściowej. Sądze ze ten opisany przed chwila dla napięcia linii 50V powinien miec impedancje ok 600-700 oHm/1kHz. głosniki tubowe dedykowane do pracy na zewnątrz są raczej wysokoomowe, te do sufitów podwieszanych występuja w wersjach od 1000 do 2000 oHm/1khz. pozdro. jacek
Witam. Ten cytat mojej wypowiedzi Kolega wyrwał z kontekstu, choć może ja zawile to napisałem. Chciałem tylko stwierdzić, że dopasowanie impedancji głośnika ( w moim przypadku >450ohm) do wyjścia R250 to jedno a dobrana i wytłumiona fabryczne obudowa to drugie co ma wpływ na odsłuch.
Witam. Tym razem ja mam pytanie do kolegów. Może ktoś mi powie co to za typ gniazd jest zastosowany na panelu przednim odbiornika R250M2 (te zakręcone zaślepkami)?
Stron: 1 2 3
Przekierowanie