Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 3.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SP5WW - Jerzego Węglewskiego
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: 23-08-2009
Post: #25
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego
W związku z zapotrzebowaniem na jeszcze lepsze rozwiązania przedstawiam jedno z nich. Jest to układ dopasowania wejścia pośredniej do filtru kwarcowego o bardzo wysokiej dynamice. Ciekawe jest to, że jest to pierwotny schemat mojego projektu, który postanowiłem odtajnić. Układ powstał zanim zrobiłem ostateczną modernizację SP5WW. Pozostał jedynie na kartce papieru, ponieważ układ uproszczony okazał się na tyle dobry, że nie chciało mi się tego układu już sprawdzać. Jest to więc nieprzetestowany pełny projekt mojej modernizacji. Zastosowałem w nim równoległe połączenie wielu niskoszumnych tranzystorów. W czasie gdy go tworzyłem była moda na budowanie wzmacniaczy m. cz. wysokiej klasy. Stosowano w nich właśnie równoległe łaczenie tranzystorów. Postanowiłem wtedy zaprojektować podobny układ do naszych celów.

Poprzez równoległe łączenie uzyskujemy:
1. Obniżenie szumów
2. Dokładne dopasowanie do filtru
3. Niestety komplikację układu i zwiększenie kosztów.

Układ pod względem parametrów jest zbliżony do tego stosowanego w CDG2000. Nie był mi on wtedy znany (nawet pewnie jeszcze się nie śnił autorowi CDG). Jednak w odróżnieniu od tego z CDG2000 choć wiekowy, ma swoje niezaprzeczalne zalety:
- nie wymaga zastosowania kłopotliwego w wykonaniu transformatora na trudno osiągalnym rdzeniu
- daje dobre dopasowanie do filtru bez żadnych regulacji, stosowane w tym miejscu często obwody, szczególnie w układach z mosfetami sprawiają wiele kłopotów z dopasowaniem
- stosowany w kaskodzie obwód nie jest krytyczny, a więc bierzemy to co mamy w szufladzie o podobnej przekładni i parametrach rezonansu.
- zawiera także dobre dopasowanie toru nadajnika.

Ogólnie mówiąc układ powinien być łatwy do wykonania. Równolegle połączone tranzystory wraz z rezystorami emiterowymi można umieścić w wersji SMD na pionowej płytce tuż za filtrem kwarcowym.
Układ można zastosować w dowolnym innym TRXie np. z modulatorem na NE612.
W załącznikach dodatkowo umieszczam aplikację niskoszumnego OPA, znajdziecie w niej strzępki teori na temat równoległego łączenia niskoszumnych obwodów.
Proszę o wiadomość w sytuacji, gdyby ten układ się wzbudził, coś wtedy wymyślimy, ale na pierwszy rzut oka nie powinien tego zrobić przy prawidłowym montażu.

W głowie mam bardziej współczesne poprawki do układu ARW, cierpliwości - pytanie - czy jest takie zapotrzebowanie, bo trochę mi szkoda czasu na takie starocie...


Załączone pliki
.pdf  LT1028-1.pdf (Rozmiar: 449.9 KB / Pobrań: 3905)
.pdf  dopasowanie pośredniej do filtru kwarcowego dla SP5WW wg SP2JQR.pdf (Rozmiar: 30.34 KB / Pobrań: 6121)
05-06-2010 10:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego - opornik - 17-06-2010, 13:06
RE: SP5WW - Jerzego Węglewskiego - SP2JQR - 05-06-2010 10:09
Transceiver lampowy SP5WW - SP9RTN - 03-03-2010, 22:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 39 gości