SP2JQR
Henryk
Liczba postów: 1,498
Dołączył: 23-08-2009
|
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Dziś tu niechcący zajrzałem.
Prośba do autora konstrukcji i opisu pod linkiem w poście #11.
Moim zdaniem początkująca młodzież, która to czyta może nie do końca zrozumieć, a nawet zrozumieć błędnie zasadę działania homodyny. Schemat jest dla początkujących, podoba mi się, ale ten opis nie:
" Odbierana częstotliwość 7MHz mieszana jest z prawie taką samą częstotliwością VFO. Różnica wynosi ok. 3KHz. Ustawiamy VFO od dołu lub od góry częstotliwości odbieranej, w zależności którą wstęgę chcemy odebrać. Aby nie słyszeć dwu wstęg naraz, stosujemy filtr dolno przepustowy małej częstotliwości, który nie przepuści dwu wstęg, bo ich sumaryczne pasmo jest większe od 3KHz."
Niestety opis nie jest prawdziwy.
1. Generator odbiornika pracuje dokładnie na częstotliwości nośnej, która została wycięta w nadajniku - dla nadajnika SSB. To różnica lub suma cząstotliwości akustycznej z częstotliwością generatora tworzy pasmo nadawane przez nadajnik sięgające dla mowy 3kHz. Gdyby te częstotliwości były tylko zbliżone a nie dokładnie takie same ( max różnica tolerowana przez większość uszu nie przekracza 50-100Hz) sygnał byłby niezrozumiały lub miałby nienaturalne brzmienie. Filtr 3kHz ma za zadanie wyciąć częstotliwości innych nadajników, ale nie może tego zrobić dla kanału sąsiedniego po przeciwnej stronie wyciętej fali nośnej.
2. Tego typu homodyna odbiera dwie wstęgi pomimo istnienia filtru akustycznego 3kHz. Druga wstęga jest odbierana z nadajnika pracującego na sąsiednim kanale i będzie odwrócona i niezrozumiała. Jest to wada wszystkich najprostszych odbiorników homodynowych nie posiadających przesówników fazowych do wytłumiania tej drugiej wstęgi.
Pewnie można to jeszcze prościej i bardziej zrozumiale opisać, tak czy owak moim zdaniem opis warto poprawić Na dalszy ciąg opisu można już przymrużyć oko...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2013 12:27 przez SP2JQR.)
|
|
09-07-2013 12:18 |
|