Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosta homodyna dla początkujących
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #2
RE: Prosta homodyna dla początkujących
Zaraz zaraz.. Ja już to gdzieś widział.. A, to Twoje opracowanie
Małe radio nasłuchowca (btw. tam jest błąd w pierwszym stopniu na NE5532, rezystor 100k realizujący ujemne sprzężenie zwrotne, powinien iść do "-" op-ampa).
To może być całkiem fajne radio, choć projekty tego typu są, a w każdym razie - są takie które chciały by być proste i tanie, ale jedno i/lub drugie, nie wyszło Smile
Pytania na które musimy odpowiedzieć na wstępie:
- CW czy CW + SSB (teraz nie ma CW na egzaminie, ale homodyna SSB jest sporo trudniejsza). Zapewne miałeś na myśli tylko CW.
- Słuchamy tylko CW czy SSB (właściwie DSB) też? Niby to samo, ale kwestia profilowania filtrów m.cz. Może przełączane (szkoda że nie ma wielosekcyjnych przekaźników, można by było dać zamiast diód przełączających).
- Jakie pasma - najprostsze, bo najstabilniejsze, to 80, i ewentualnie 40m. Na słomkach trzeba by się mocno ponawijać tych cewek...
- Jakie VFO/VXO? Na ceramiku czy na cewkach? Jeśli na piezoceramiku, to dobra opcja, bo są gotowe piezo na pasmo CW o częstotliwości 3.58MHz (w TME za złotówkę w detalu). Jeśli na cewkach, to tylko amidon (chyba żółto-bialy, o ile pamiętam). Pływające VFO jest wkurzające, dla obu stron qso, a początkującego przyprawia o rozpacz. Można zrobić strojenie z kondesatora zmiennego - tylko nie jest wcale tak prosto je dostać, na allergo są drogie, przydała by się przekładnia. Masz rację że helipoty - z kolei - są dość drogie..
NE6x2 są tak fajne w implementacji, że gdyby nie kiepskie IP3 to ach... Ale IP3 dla pierwszego odbioru nie jest tak bardzo istotne.

Z mojego doświadczenia (miernego, bo staram się unikać) z cewkami fabrycznymi (dławikami) wynika że bez trymerów, z "losowymi" kondensatorami, ciężko zrobić filtr pasmowo-przepustowy z powtarzalnymi parametrami, w miarę wąski. Oczwiście, wykonując samodzielnie wcale nie jest prościej, ale można zawsze odwinąć/dowinąć jeden zwój. Zagadnienie strojenia filtrów w warunkach bardzo amatorskich to ciężki problem (przydał by się choć generator i miernik sygnału).

Jeśli chcemy słuchać też DSB - chętnie bym tam widział jakąś regulację wzmocnienia po stronie w.cz (ARW? - nawet najprostsze na wejściu tego NE6x2, typu - detektor sygnału m.cz. i tranzystor jako regulowany tłumik na wejściu). Takie czasy, sąsiad 2 ulice dalej nadaje mocą 500W, i "po zawodach". Można zostawić opcję na płytce (jeśli to będzie miało sens).

Aby ułatwić szukanie (choć niekoniecznie potanić) część newralgicznych a trudno dostępnych komponentów mozna oferować razem z płytkami (toroidy, rezonator, ew. scalaki).

Opis SP9ADU zaiste - bezcenny.
08-07-2013 14:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Prosta homodyna dla początkujących - SQ5KVS - 08-07-2013 14:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 11 gości