SQ8Z
Krzysztof
Liczba postów: 301
Dołączył: 21-10-2010
|
RE: Cewka VFO na Amidonie?
pomijajac techniki oparte na cewkach ceramicznych napylanych srebrem, poprzez nawiajanie cewki do vfo na ceramicznym karkasie o srednicy 3cm!!! tak dokladnie 30mm ;-), nawijalem ja srebrzanka 0,7, a w trakcie nawijania byla pocierana przez moja ojca filcowa szmata ( aby sie rozgrzala), bylo to 45 lat temu i mimo iz VFO bylo wykonane na 2n397 ;-). po 10 minutach od wlaczenia stalo "jak drut" ;-).
A na powaznie, trzy miesiace temu robilem vfo do TYFONA ;-).
kawalek strzykawki 2ml ;-) ( srednica okolo 11mm) uzwojenie cewki drutem nawojowym 0,15mm ;-).... zabezpieczenie lakierem nitro i...
po wlaczeniu plynie przez 5 minut ( okolo 3-4kHz) a pozniej stoi ( wachania freq +/- 100Hz .... i wiadomo jak temperatura 15 stopni czy 27 stopni to plywa ( jakies 1,5kHz) ;-).
Niewielu ludzi pamieta ze cewka powietrzna nalepiej sprawuje sie przy stosunku srdenica do dlugosci nawiniecia jak okolo 3:1 -> czyli srednica 12 mm , dlugosc nawiniecia 4mm ;-).... przy budowie VFO oprocz wybrania ukladu, wlasciwych kondensatorow, stopni pracy i wyboru polprzewodnikow , jest jeszcze kilka istotnych zjawisk do przewalczenia... np. uziemianie ( laczenie PCB ukladu VFO z ekranem w jednym punkcie ;-), kwestia stabilizacji napiec zasilajacych, i wyeliminowania wplywu szalejacych po TRX'ie prdow w.cz...
jednym slowem ekperymenty i zabawa ;-).
trzydziesci lat temu ( z braku kasy) musialem zrobic zewnetrzne VFO do FT101ZD,
i jak twierdzil moj ojciec ( uzytkownik tegoz) moje domowe VO plywalo mu +/-50Hz po wygrzaniu, kladac na lopatki fabryke ktora plywala +/- 200Hz ;-).
Jednym slowem warto ekperymentowac ;-).
Co do rdzeni Amidon w L VFO...hmmm ;-) jak sie komus spieszy i chce miec jako tako to Amidon jest o.k. ;-).
Pod koniec stycznia wrzuce publikacje o zapowiadanych obwodach BPF na cewkach powietrznych.... zero rdzeni ;-) czyli dozo zabawy za grosze, a BPF nie gorsze niz dobrze zrobioe na Amidonach ;-).
na koniec jedna uwaga ;-) , rdzenie w obwodzie generatora w.cz ;-) to hmm... male nieporozumienie ;-). Zawsze pogorsza stabilnosc w funkcji temperatury ;-)
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z
|
|
03-01-2012 4:52 |
|