Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #191
RE: Synteza SPHM DDS
Piotrze, mówisz ... i za chwilę masz, takie życzenia realizujemy na poczekaniu.

Aktualna wersja ma dwa tłumiki -6dB, -12dB oraz tłumienie sumaryczne -18dB (włączone oba tłumiki). Wzmocnienie wzmacniacza ustawione na sztywno na +12dB. Menu wyboru wartości tłumika widoczne na zdjęciu w załączniku.

Zgodnie z sugestią Kolegów testujących sterowniki zmieniłem kolor dolnej linii częstotliwości z granatowego (słabo widoczny) na jasno błękitny, który jest bardziej kontrastowy na czarnym tle. Podobna zmiana koloru nastąpiła w trybie zmiany pasma.

Krótki film z testów sterownika w prototypie Husarka wykonanym przez Janusza SP5BMP.
Sterownik z oprogramowanie ver. 1.04 z szybką obsługa S-metra.

Film na YouTube


Załączone pliki Miniatury
İmage

73 Adam
12-08-2012 22:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #192
RE: Synteza SPHM DDS
Nie ukrywam, że najbardziej lubię mierniki analogowe ale S-metr na tym filmie pracuje bardzo fajnie, mam wrażenie że lepiej niż cyfrowe wskaźniki w niektórych radiach fabrycznych. Różnica pomiędzy górnym i dolnym wskaźnikiem jest ledwo zauważalna, może zrobić dłuższe uśrednianie lub pokazywać tylko wartość maksymalną.
13-08-2012 12:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 603
Dołączył: 02-11-2010
Post: #193
RE: Synteza SPHM DDS
Witaj Józefie.
Dokładnie tak jest jak piszesz. Pracuje lepiej , a to wynika stąd, że nie ma nic wspólnego pomiar siły sygnału z automatyką. Jeśli oddzielimy te dwa układy to automatyka nie podnosi nam „podłogi szumowej” a smetr nie jest spowolniony stałą czasową automatyki. Pozdrawiam, Janusz.
13-08-2012 13:21
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #194
RE: Synteza SPHM DDS
Tak jak zaznaczył Janusz dobra praca Smetra to zasługa przede wszystkim bardzo przemyślanej konstrukcji radia polegającej na rozdzieleniu toru automatyki i detektora oraz zastosowaniu bardzo dobrego detektora na układzie AD8307.
Do tego mamy bardzo szybki wyświetlacz, wydajny procesor, który przy dobrym doborze częstotliwości obsługi różnych funkcji w systemie daje poprawny efekt końcowy.
Górna linia Smerta obrazuje pomiary chwilowe a dolna wartości uśrednione z 32 kolejnych pomiarów. Po zachowaniu dolnego wskaźnika wnioskuję, że pomiary są wykonywane zbyt często. Wolniejsza obsługa pomiarów powinna dać wyraźniejszą różnicę na wskaźnikach. Oczywiście mogę również zwiększyć ilość pomiarów do średnie ale to pochłonie dodatkowy bajty RAM-u. Kolejne testy pozwolą optymalnie dobrać częstość pomiarów i czasy uśredniania.

Podwójny wskaźnik Smetra przewidziany jest również do pracy w opcji z drugim sprzętowym odbiornikiem jako oddzielne Smetry dla każdego odbiornika.

Problem z błędną kalibracją panela dotykowego.
Przy kalibracji panela dotykowego musimy uważać aby nie wprowadzić przypadkowych punktów kalibracyjnych ponieważ w tej wersji oprogramowania możemy zablokować dalszą obsługę klawiszy dotykowych.
Wejście do funkcji kalibracji panela dotykowego znajduje się na ekranie konfiguracji radia a wybór klawiszy wymaga poprawnej pracy panela dotykowego. Podobnie jest w przywrócenie nastaw fabrycznych wybieranych klawiszem na ekranie.

W kolejnej wersji oprogramowania zapewnię możliwość wejścia do kalibracji panela dotykowego zaraz po starcie sterownika bez potrzeby wchodzenia do konfiguracji radia. Takie rozwiązanie pozwoli przywrócić obsługę panela po wykonaniu przypadkowej kalibracji.

73 Adam
13-08-2012 18:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #195
RE: Synteza SPHM DDS
Opis złączy na płytce sterownika
Pierwsza wersja płytki procesora została tak zaprojektowana aby wykorzystać wszystkie piny procesora i zapewnić sobie swobodę zmiany ich funkcji. Nawet jeśli nie przyporządkowano pinom określonej funkcji to zostały one wyprowadzone na złącze sterownika aby były dostępne do wykorzystania w kolejnych wersjach. Dlatego w tej chwili nie wszystkie wejścia procesora są obsługiwane mimo, że mają odpowiednie złącza. Ze względu na zamianę DDS-a AD9951 na generator Si570 zmieniła się również funkcja pinów na złączu DDS.

W tym poście będę na bieżąco opisywał poszczególne złącza oraz piny sterujące.

ENC2 - złącze głównego enkodera do zmiany częstotliwości oraz nastaw
ENC1 - złącze enkodera dla drugiego odbiornika
D/A1,2 - złącze przetwornika cyfrowo analogowego do sterowania automatyką
PTT - złącze sterowania PTT, pin N/O to wejście zewnętrznego klucza CW, (PTT, klucz zwierane do masy)
A5,A6 - wejście dźwigni manipulatora klucza automatycznego, (zwierane do masy)
A3,A4 - wolne
A1,A2 - wejście pomiarowe dla SWR-a / max. 1V, konieczny dzielnik zewnętrzny
A8 - sprzętowa klawiatura funkcyjna / max. 3,3V
A9 - wejście pomiarowe Smetra /max. 3,3V

I2C - złącze I2C do komunikacji z Si570, zegarkiem PCF8563 oraz pamięcią 24C512
RS - złącze RS232/USB do CAT-a lub sterowania modułem DSP
RS485 - interfejs RS485 do komunikacji z easyATU i przełącznikiem antenowym
DDS - do sterowanie modułem rejestrów szeregowych, (zdjęcia złączy)

* aktualnie obsługiwane złącza na niebiesko

Piny wejściowe procesora nie mają żadnych zabezpieczeń, warto na modułach współpracujących dać szeregowy rezystor+zener 3v3.

Pomiary napięcia dla S_metra
Pomiary napięcia dla S-metra są wykonywane tylko podczas odbioru, po naciśnięciu PTT pomiary są zatrzymywane aby nie fałszowały danych branych do obliczania średniej (dolna skala smetra).
Dla uproszczenia toru pomiarowego napięcia z mostka do pomiaru swr-a są podawane na oddzielne wejścia procesora. I tu będzie analogicznie, pomiar mocy i swr tylko w czasie nadawania.

73 Adam
14-08-2012 22:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #196
RE: Synteza SPHM DDS
A ja miałbym kolejne dwa konkretne pytania.

Czy szersze zakresy przestrajania układu Si570 działają poprawnie ?
Czy będzie opublikowana dokumentacja syntezy pozwalająca na jej powielanie, jeśli tak to orientacyjnie kiedy ?
25-08-2012 23:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 603
Dołączył: 02-11-2010
Post: #197
RE: Synteza SPHM DDS
Od prawie dwóch miesięcy testuję Adama sterownik . Zachowuje się bardzo stabilnie w całym zakresie przestrajania bez „zamrażania sygnału”. Jest to dla pasma 3,5 MHz +/- 90kHz.
Pragnę kolegom wyjaśnić ,że jeśli nastąpi przepisanie nastaw to mamy od tej częstotliwości te właśnie +/- 90 kHz, a więc już więcej nie wystąpi taki przypadek w zakresie pracy dla CW jak i SSB. A wraz z podwojeniem częstotliwości VFO podwaja się również okno przestrajania.
Efekt stuku podczas zmiany nastaw w Si może być dokuczliwy tylko wtedy, kiedy nie prawidłowo działa ARW lub jej wcale nie ma.

Jestem bardzo ciekawy co ile kHz następuje przepisanie nastaw generatora Si570 w KX3 Elecrafta ?
26-08-2012 9:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #198
RE: Synteza SPHM DDS
(25-08-2012 23:57)AMATOR napisał(a):  Czy szersze zakresy przestrajania układu Si570 działają poprawnie ?

Tak jak napisał Janusz SP5BMP pierwsze testy z odbiornikiem potwierdzają poprawne działanie szerszego przestrajania Si570. Pełną odpowiedź poznamy po uruchomieniu kolejnych prototypów Husarka ponieważ należy przetestować różne wersje wykonania Si570 oraz z różnych źródeł zakupu czy różnych partii produkcji. Mam nadzieję, że napiszą o tym jeszcze inni Koledzy po wykonaniu praktycznych testów sterownika.

(25-08-2012 23:57)AMATOR napisał(a):  Czy będzie opublikowana dokumentacja syntezy pozwalająca na jej powielanie, jeśli tak to orientacyjnie kiedy ?

W tej chwili trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i nie jest to forma uniku od odpowiedzi, kilka zdań wyjaśnienia.

Nowy sterownik na wyświetlaczu TFT jest projektem dedykowanych specjalnie dla HUSARA i HUSARKA i ma być ich charakterystycznym elementem odróżniający te radia od innych konstrukcji. Z tego powodu zależy nam aby sterownik w tej postaci w pierwszej kolejności trafiał właśnie do tych urządzeń, taki bonus dla Kolegów opracowujących, budujących i testujących te radia. W zamian otrzymuję cenne uwagi na temat wykrytych błędów i propozycje zmian.

Projekt jest ciągle w fazie rozwojowej, będzie poprawiana płytka sterownika, schemat, w tej chwili nie ma jeszcze opisu obsługi, moim zdaniem za wcześnie na publikowanie dokumentacji i powielanie. Koledzy którzy testują sterownik mają świadomość tego, że to jest prototyp i akceptują to. Prace prototypowe nie zawsze kończą się pełnym sukcesem.
Moim zdaniem sterownik trzeba składać na płytce fabrycznej (druk dwustronny, wysoki zegar procesora, opisy złączy) dlatego ważniejszy od dokumentacji jest dostęp do płytek fabrycznych a to zależy od poziomu zainteresowania projektem.

Plan jest taki aby do spotkania ŁOŚ 2013 zakończyć prace nad całym radiem, dokumentacją i pokazać działające HUSARKI w różnych wykonaniach. Jeśli będzie zainteresowanie konstrukcją to opublikujemy komplet dokumentacji wykonawczej pozwalający na samodzielną budowę.

Odpowiadając na pytanie: TAK, będzie opublikowana dokumentacja pozwalająca na jej wykonanie jednak nie wcześniej niż po ŁOŚ 2013.

73 Adam
26-08-2012 14:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AMATOR Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 33
Dołączył: 01-02-2009
Post: #199
RE: Synteza SPHM DDS
Adamie, dziękuję za rzeczową odpowiedz na moje pytania i konkretną deklarację. Termin co prawda jest dość odległy ale ja dopiero będę zaczynał budowę radia, mam co robić dlatego poczekam. Zawsze to testów mogę na szybko złożyć prostą syntezę.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-08-2012 16:11 przez AMATOR.)
27-08-2012 16:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #200
RE: Synteza SPHM DDS
Ze względu na konieczność zapewnienia ponownej kalibracji panela dotykowego po błędnym wprowadzeniu punktów kalibracyjnych musiałem wygenerować kolejną wersję oprogramowania. Opis zmian w stosunku do poprzednich wersji.

Oprogramowanie ver. 1.04 z dn. 30.08.2012
- wejście do kalibracji panela dotykowego bezpośrednio po starcie sterownika bez wchodzenia na ekran konfiguracji;
- pełna obsługa zegarka PCF8563, ustawianie zegarka z setupie;
- zerowe położenie Smetra (białe kreski);
- S-metr z korekta nastawy tłumika i wzmacniacza, wyświetlanie do 59+60db
- tłumiki -6, -12, -18dB, klawisz do włączenia 2 tłumików, wzmacniacz +12dB
- nowy, jaśniejszy kolor opisu częstotliwości pamięci i edycji pasm;
- klawisz testu kolorów w konfiguracji sterownika, pomocny przy sugerowaniu zmiany koloru na wyświetlaczu;

73 Adam
31-08-2012 22:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 56 gości