HomeMade
dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: ABC Radioamatora (/forum-12.html)
+--- Wątek: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia (/thread-3899.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SP8GSC - 05-06-2020 22:05

Co zrobić żeby można było dowolnie podłączyć każde urządzenie zasilane prądem stałym dwoma przewodami plus i minus bez zwracania uwagi gdzie dołączymy który przewód i żeby urządzenie nie tylko nie uległo uszkodzeniu, ale w każdym przypadku poprawnie działało?
Jest taki sposób. !!!
W dodatku bardzo prosty i tani.
Wystarczy na zasilaniu takiego urządzenia dodać zwykły układ mostka Graetza.
To załatwia sprawę. Oczywiście użyte diody muszą mieć napięcie przebicia wyższe od napięcia zasilania i odpowiedni prąd.
Tą "rewelacyjną" prawdę - znaną zapewne powszechnie - objawił mi niedawno kol. Krzysztof SQ8LUV, a ja postanowiłem się nią podzielić gdyż może nie każdy jednak słyszał o tak prostym sposobie pozwalającym uniknąć spalenia elementów w wyniku odwrotnego podłączenia zasilania.


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SQ9RFC - 05-06-2020 22:12

Rewelacja !


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - EC4AGT - 06-06-2020 1:00

Witam

IPhone nie ma czegos takiego ? Zona ma taki telefon i mozna ladowarke podlaczyc nie patrzac na biegunowosc wtyczki. Ja mam Huawei i moja wtyczke mozna tylko na jeden sposob


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SP2JQR - 06-06-2020 8:38

(05-06-2020 22:05)SP8GSC napisał(a):  ... Oczywiście użyte diody muszą mieć napięcie przebicia wyższe od napięcia zasilania i odpowiedni prąd...

To nie do końca cała prawda. Zastanów się dlaczego...


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SP8GSC - 06-06-2020 12:31

Logicznie tak powinno być, a skoro podobno nie jest to cała prawda, to uzupełnij, żeby się ktoś nie naciął.


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SQ4AVS - 06-06-2020 12:43

Proponuje podłączenie mosfet-a znacnie lepsze i przy dobry dobraniu praktycznie zerowy spdaek napięcia


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SQ5KVS - 06-06-2020 12:57

Przy jakimś - tam małomocowym urządzeniu to może i dobry pomysł (mostek czterech diód) ale - jeśli coś ciągnie 1A przy 12V to mając spadek napięcia 1.4V (2x0.7V) dostajemy już 1.5W strat przy 12W mocy pobieranej.... Lepsze mosfety, albo chociaż shotky.


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SQ6IYY - 06-06-2020 15:41

(06-06-2020 8:38)SP2JQR napisał(a):  
(05-06-2020 22:05)SP8GSC napisał(a):  ... Oczywiście użyte diody muszą mieć napięcie przebicia wyższe od napięcia zasilania i odpowiedni prąd...

To nie do końca cała prawda. Zastanów się dlaczego...

Witam przepuszczam że Heniek ma na uwadze spoiną masę tedy mostek Greca nie pomorze o spadku na mostku nie wspominam


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SP8GSC - 06-06-2020 15:52

(06-06-2020 15:41)SQ6IYY napisał(a):  ma na uwadze spoiną masę tedy mostek Greca nie pomorze...
Przyznam że nie rozumiem. Pomorze Zachodnie? (hi)
No cóz. Ja pamiętam czasy kiedy były diody germanowe i nie mialy takiego spadku napiecia.
Narysujcie schemat takiego zabezpieczenia na Mosfecie, skoro lepsze, bo ja z tranzystorów jestem noga.


RE: dowolne podłaczenie plusa i minusa do każdego urządzenia - SQ6IYY - 06-06-2020 16:22

(06-06-2020 15:52)SP8GSC napisał(a):  
(06-06-2020 15:41)SQ6IYY napisał(a):  ma na uwadze spoiną masę tedy mostek Greca nie pomorze...
Przyznam że nie rozumiem. Pomorze Zachodnie? (hi)
No cóz. Ja pamiętam czasy kiedy były diody germanowe i nie mialy takiego spadku napiecia.
Narysujcie schemat takiego zabezpieczenia na Mosfecie, skoro lepsze, bo ja z tranzystorów jestem noga.

No to spróbuj tak :radio z mostkiem Greca do zasilacza +,- lub -,+ ... Wzmacniacz bez mostka do tego samego zasilacza a kabel antenowy TRX====>Wzmacniacz na WiFi (hi) brak masę lub masę nie można razem podpiąć . Krótko po Serbsku Big Grin