HomeMade
SSB z DDS - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Projekty Grupy HomeMade (/forum-44.html)
+--- Wątek: SSB z DDS (/thread-3852.html)



SSB z DDS - SP7VMZ - 21-04-2020 10:17

Cześć!

Korzystając z chwilowego braku zajęcia zastanawiam się czy istnieją rozwiązania pozwalające w miarę prosty sposób cyfrowo kształtować sygnał jednowstęgowy. Otóż mając sygnał SSB przekształcamy go cyfrowo aby wysyłać go do DDS który wygeneruje sygnał na żądanej częstotliwości. Można by w ten sposób "uprościć" budowę małych nadajników.
Czy ktoś już opracował tę metodę? Czy jest Wam znana?


RE: SSB z DDS - SP9BSL - 21-04-2020 11:27

Musisz sobie zadać pytanie co się stanie gdy zmodulujesz generator (bo czymże innym jest DDS?), nie ważne czy w amplitudzie czy częstotliwości...

Edit: Rozwiązania dotyczące bezpośredniej przemiany cyfrowej istnieją, poszukaj opisu działania choćby HiQSDR.


RE: SSB z DDS - SP2JQR - 21-04-2020 17:35

Da się, ale nie jest to proste. Efekt prototypu, który słyszałem nie powala. Ogólnie nazwałbym to czwartą metodą wytwarzania SSB. Wydaje mi się, że ta metoda znajdzie zastosowanie w budowie sprawnych wzmacniaczy mocy opartych o klasę pracy E.


RE: SSB z DDS - SP9BSL - 21-04-2020 19:31

Niektóre DDSy mają RAM który można podłączyć bezpośrednio do jego DAC'a (vide AD9910, jeden z kolegów na sp-hm robił próby, ale to zastosowanie ma spore ograniczenia), tyle że to już nie będzie klasyczny DDS a jego cena powala...


RE: SSB z DDS - SP7VMZ - 22-04-2020 9:46

Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Trzeba więc będzie poczekać na ułatwienia z nowych technologii. Wink


RE: SSB z DDS - SQ6SEE - 25-04-2020 21:33

Na Raspberry pi da się modulowac w ssb.


RE: SSB z DDS - SP2JQR - 26-04-2020 10:55

Chętnie usłyszę plik z odbiornika testowego, bo to co słyszałem dotychczas nie podnieciło mnie. Liczę jednak na to, że z biegiem czasu soft się rozwinie i za jakiś czas będzie to kolejna dobrze opanowana metoda wytwarzania SSB.


RE: SSB z DDS - SP9FKP - 26-04-2020 12:55

W dobie SDR nie ma najmniejszego problemu w generowaniu (syntezowaniu) sygnału SSB w całkowicie cyfrowy sposób. DDS-y, które mają modulator amplitudy i fazy bez trudu obsłużą to zadanie (patrz w tym wątku). Sęk w tym, że potem trzeba go w sposób liniowy wzmocnić do odpowiedniego poziomu. I tu nie ma zasadniczo żadnego zysku bo choć modulator pozbawiony jest podstawowych wad klasycznego analogowego odpowiednika (tłumienie nośnej, intermodulacja itp) to nadal wyzwaniem jest zbudowanie odpowiednio liniowego (zarówno w dziedzinie amplitudy jak i częstotliwości) wzmacniacza.
Dlatego moja uwaga skierowała się w stronę innego rozwiązania, znanego jako EER (Envelope Elimination and Restoration). Ta technologia eliminuje cały liniowy tor wzmacniacza sygnału na rzecz jego modulowania (odtworzenia obwiedni) wyłącznie w stopniu mocy.


RE: SSB z DDS - SP9MRN - 06-05-2020 22:15

(26-04-2020 12:55)SP9FKP napisał(a):  Dlatego moja uwaga skierowała się w stronę innego rozwiązania, znanego jako EER (Envelope Elimination and Restoration). Ta technologia eliminuje cały liniowy tor wzmacniacza sygnału na rzecz jego modulowania (odtworzenia obwiedni) wyłącznie w stopniu mocy.

QCX SSB

73
mrn