HomeMade
takie tam o kablach 75omów ;) - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Akcesoria antenowe (/forum-51.html)
+--- Wątek: takie tam o kablach 75omów ;) (/thread-2402.html)



takie tam o kablach 75omów ;) - SP5MET - 17-08-2015 21:31

Taka ciekawostka dla "oszczędnych".
Dwa linki.
Pierwszy oferta cenowa:
http://www.przewodyelektryczne.com.pl/przewody-antenowe-sklep-elektryczny/352-przewod-antenowy-ywdxpek-k-1000.html

Drugi link do którego się dokopałem:

http://elektrokabel.pl/img/5759a0d6_large.jpg

---- 8.3dB/100m/200MHz czyli lepiej niż DRAKA RF-7 w cenie 1 pln za metr.

Oczywiście to kabel 75 omów, biały czyli do zastosowań wewnętrznych ale i tak ciekawostka. Żyła miedziana, ekran folia i oplot miedziany. Kupiłem tego trochę i podepnę pod DISCONA co mam pod nasłuch to może przynajmniej powiem jak zmienił się sygnał ADS-B (1090MHz) bo na 20m H155 głucho strasznie.

Pozdrawiam


RE: takie tam o kablach 75omów ;) - SP2IPT - 19-08-2015 10:06

No, ale o co chodzi?
W klubie uzywalismy i uzywamy dalej kable 75 omowe do anten jednopasmowych. Czasami wielokrotnosc polowki fali, czasami swiadomie transformujemy.
Nie bralbym bialego, lepiej zewnetrzny zelowany kupic.
Co w tym niezwyklego? Big Grin

pz


RE: takie tam o kablach 75omów ;) - SP5MET - 19-08-2015 20:39

Ależ nic w tym niezwykłego Kolego, bo nawet kabel który nie będzie "półfalowy" i zaakceptujemy podwyższony SWR(WFS), będzie na swój sposób fajny bo bardzo tani i o niskim tłumieniu w zakresie UKF. To czasem może się przydać jeśli kieszeń chuda a metrów wiele Wink . A że żelowany lepszy i w lepszej otulinie to sprawa bezdyskusyjna tylko że koszt wzrasta proporcjonalnie.

Ja zakupiłem tak z ciekawości przy okazji poważniejszych zakupów. Kabel będzie w szybie, w pionie bloku a ostatnie 2-3 metry na dachu zabezpieczę i wciepię w peszel więc będzie ok.

Tak przy okazji chciałbym zaznaczyć że jeśli ktoś chciałby zastosować kable 75 omów do KF-u to zasady jak powyżej czyli generalnie nie ma problemu póki kabel ma wielokrotność pół fali (x współczynnik skrócenia kabla) lub jeśli godzi się na podwyższony SWR ale trzeba wziąć pod uwagę iż należy stosować kabel z żyłą z czystej miedzi. Większość kabli "TV" ma żyłę stalową, miedziowaną. O ile częstotliwości w zakresie UKF płyną po samej warstwie miedzi (wiadomo, efekt naskórkowy) która jest na stalowym rdzeniu to już niski KF drąży głębiej i leci głównie stalowym rdzeniem co wiąże się ze sporymi stratami. Czasem o tym się zapomina lub nie bierze pod uwagę co skutkuje "grzaniem drutu" Cool

Tomek