HomeMade
PRZEŁĄCZNIK ANTEN - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Kuźnia pomysłów (/forum-21.html)
+--- Wątek: PRZEŁĄCZNIK ANTEN (/thread-1873.html)



PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP5AQT - 27-12-2013 15:39

Witam
Czasem jest potrzeba szybkiego przełączenia anteny i porównania odbieranego sygnału na innej antenie lub porównania dwóch odbiorników. Z tego powodu wykonałem przełącznik na dwie anteny wkładając minimum pracy. SWR na KF jest pomijalny co do mocy to podobne przełączniki kalitowe wytrzymują ~200W.
W załączeniu fotki [attachment=8029]i. [attachment=8030][attachment=8031]
VY 73 Roman SP5AQT


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP2JQR - 27-12-2013 17:33

Fajne, ale plastikowa puszka nie ma ekranowania, normalnie nie jest potrzebne, ale w niektórych sytuacjach, warto mieć. Nie myślałeś pomalować z zewnątrz jakąś farbą przewodzącą?


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SQ9JXB - 27-12-2013 20:54

Witam

Można prosić fotki z przełączenia na antenę nr.1 a potem nr.2?

Bo coś mi nie pasuje w układzie połączeń. Nie widzę styku przełączającego.

Czy to jest taki układ przełączenia jak na fotce ?

İmage


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP5AQT - 27-12-2013 21:57

Witam
Dzięki za wnikliwą analizę.
Zapomniałem dopisać że blaszki posiadające suwaki zbierające z obydwu sekcji przełącznika są zlutowane ze sobą pod spodem. Ale jak zastosuje się płytkę z
11- pozycyjną która nie jest dzielona jest wszystko OK.
VY 73 Roman SP5AQT


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SQ6ADE - 27-12-2013 22:58

(27-12-2013 17:33)SP2JQR napisał(a):  ..... Nie myślałeś pomalować z zewnątrz jakąś farbą przewodzącą?

Są takie teraz ?
Kiedyś miałem styczność z tzw GRAFIT-em w spray - ale marne to było.


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP2IPT - 28-12-2013 10:30

Przelacznik kalitowy wytrzyma duzo wiecej niz 200 W Smile
Wykonalem kiedys do klubu przelacznik na 5 anten - zostal przetestowany z mocami powyzej 1 kW i nic sie nie dzialo (na 7 MHz chyba nawet 1,2 kW szlo).

Zmien jednak obudowe, bo ekran jednak jest po cos Tongue

pz


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP8BAI - 28-12-2013 10:51

(28-12-2013 10:30)SP2IPT napisał(a):  Przelacznik kalitowy wytrzyma duzo wiecej niz 200 W Smile
Wykonalem kiedys do klubu przelacznik na 5 anten - zostal przetestowany z mocami powyzej 1 kW i nic sie nie dzialo (na 7 MHz chyba nawet 1,2 kW szlo).

pz
Moc przenoszona przez przełącznik nie zależy od kalitu a od powierzchni styków przełącznika. Te styki pokazane na zdjęciach, rzeczywiście mogą przenieść max. do 200W. Powyżej tej mocy zaczną się wytapiać Smile
Żeby przenieść większą moc, trzeba połączyć równolegle dwie, trzy lub cztery płytki przełącznika tego typu.
A kalit to ceramika o małych stratach dla prądów w.cz. (tak z grubsza).
Jacek


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP2IPT - 28-12-2013 11:38

Tak z grubsza to izolator musi wytrzymac napieciowo, rownolegle laczenie sekcji jest sprawa w zasadzie oczywista, ale o ile dobrze pamietam to uzylem tylko dwoch sekcji (na wiecej nie starczylo miejsca) wiec termicznie styki wytrzymuja wiecej.
Jesli nie zapomne to w piatek sprawdze dokladnie co tam zapakowalem, bo przelacznik ma juz kilka ladnych lat i zwyczajnie nie pamietam Smile

pz


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SP3VZX - 29-12-2013 13:40

Witam.
Obudowę plastikową ekranowałem w ten sposób ( niektóre folie aluminiowe mają z jednej strony folię plastikową ).

İmage


RE: PRZEŁĄCZNIK ANTEN - SQ4AVS - 29-12-2013 14:30

A może użyć taśmy do kominków aluminiowej, ma warstwę klejącą