HomeMade
SMA vis SMB - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: SMA vis SMB (/thread-1417.html)

Strony: 1 2


SMA vis SMB - SQ9RFC - 10-08-2012 11:08

Zaczynam się złościć podczas eksperymentów z lutowanymi koncentrykami, chcę całkowicie przejść na złącza. I tu nasuwa się pytanko SMA czy SMB?
SMA - popularne i tanie ale upierdliwe kręcenie.
SMB - drogie strasznie (może ktoś zna tanie źródło) ale fajne w łączeniu - i widzę że stosowane w wojskowej aparaturze.
Styk masowy chyba lepszy w SMB - czy się mylę?
Co koledzy na to ???


RE: SMA vis SMB - SQ4AVS - 10-08-2012 15:53

Lepszy w SMA, robię tylko na nich


RE: SMA vis SMB - SP5BMP - 10-08-2012 18:02

Wszystko zależy od częstotliwości dla której używamy złącza. SMA jest popularne i dobre na 2,4GHz, ale na KF na pewno wygodniejsze jest SMB i dlatego stosowane w wojskowym sprzęcie. Na Allegro dzisiaj są wystawione gniazda SMB po 4 i 5 zł . Pozdrawiam, Janusz.


RE: SMA vis SMB - SP9FKP - 10-08-2012 20:39

A ja sądzę, że złącza koncentryczne w konstrukcjach amatorskich KF to przerost formy nad treścią ( no może z wyjątkiem aparatury pomiarowej). Wystarczą zwykłe szpilkowe w rastrze 2.54 mm byle porządnie zaprawione. Bez dobrego ekranowania i odsprzężenia złącze jest tylko kosztownym dodatkiem.


RE: SMA vis SMB - SQ9RFC - 10-08-2012 20:57

Zgadza się - ale nawet cienki koncentryk jest trochę sztywny i gniazdo na 2 szt albo nawet 3 szt (masa-sygnał-masa) goldpin jest narażone na wygięcie. Tak robię, ale po kilku dniach eksperymentów trudno to nazwać pewnym złączem.


RE: SMA vis SMB - SQ4AVS - 10-08-2012 21:03

Gwoli wyjaśnienia SMA u mnie tylko w aparaturze pomiarowej, w zwykłych modułach w działającym układzie -tylko lutowane kable, w eksperymentach goldpiny z jednej strony z drugiej sma (do aparatury pomiarowej), zawsze w tym wypadku męski -podczas przekładania niszczy się znacznie rzadziej niż gniazda, gniazda na płytce na której eksperymentuję


RE: SMA vis SMB - SP3F - 22-06-2016 14:23

Jaką moc (na 50 mhz) przeniesie złącze sma?


RE: SMA vis SMB - SQ3SWF - 22-06-2016 16:40

Romek, http://i.imgur.com/jgP19AY.png (wg. megaphase.com)


RE: SMA vis SMB - SP3F - 22-06-2016 18:29

tnx info,
na moje potrzeby wystarczy.


RE: SMA vis SMB - SQ6QV - 19-11-2016 1:32

SMA. Gniazdka występują w kilku wersjach, różnią się dielektrykiem.
W tych najtańszych lutując musisz się bardzo spieszyć Smile
problem też taki, że gniazdko dla pina włazi do środka w izolator.
Wytrzymują kilkadziesiąt połączeń.

Są wersje kątowe i proste, zarówno gniazd jak i wtyków.
Wtyki możesz sam zaciskać, ale szkoda czasu i nerwów, lepiej kupić na alledrogo gotowe kable z demontażu.

Dziwi mnie trochę ta tabelka z mocami. Wg mojej wiedzy górna granica dla SMA to 150W - w tabelce widzę 500W @ 1Ghz ?!

Nie użyłbym ich do przenoszenia mocy w połączeniach które często się rozłącza (jak gniazdo antenowe).
Typowa awaria jest taka, że pin nie styka (trzeba bardzo mocno dokręcić).

Tam używam N.