... ja tam wkleje to co juz w kilku miejscach pisałem
====================================
1. antena -kabel-trx ... do momentu zakończenia prac nad nią jest w fazie "prac badawczych" i stanowi instalację laboratoryjną... dopiero po zakończeniu uruchamiania możemy podjąć decyzję "wiemy jak działa nasza antena - mamy podstawy do złożenia wniosku, instalacja zostaje tu na stałe - jest OK !!!"
2. dopóki nie podejmiemy decyzji że miejsce zainstalowania instalacji radiokomunikacujnej jest uznane przez nas jako docelowa "stała lokalizacja"
to jest to instalacja traktowana jako:
instalacji używanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przez okres nie dłuższy niż 90 dni w miejscu innym niż stała lokalizacja.
Każdy kto budował swoją "instalację radiokomunikacyjną" wie że składa się ona z kilku etapów:
1. wybór lokalizacji na sprzęt anteny itp
2. konstruowanie /montaż / budowa antena itd..
3. testy i pomiary anten SWR itd
4. testy praktyczne - czy ta antena spełnia nasze oczkiwania ( DXy i nne cele)
5. testy o różnych porach dnia/nocy aktywności pasm
6. podjęcie decyzji.... demontujemy czy zostawiamy instalację na dłużej
jeśli antena nie spełniła naszych oczekiwań..... wracamy do punktu 1
dopiero jak przejdziemy przez punkt 6 możemy dokonać zgłoszenia
punkty 1,2,3,4 kwalifikują się pod pracę laboratoryjną
punkt 5 kwalifikuje się pod pracę do 90 dni
punkt 6 kwalifikuje instalację do zgłosznia
=====================================
i jeszcze raz cytując dokument z adresu UKE http://www.uke.gov.pl/_gAllery/34/35/34353/I_Rozdzial_1.pdf
36) służba radiokomunikacyjna - nadawanie, przesyłanie lub odbiór fal radiowych dla wypełnienia zadań określonych dla danej służby w międzynarodowych przepisach radiokomunikacyjnych;
37)
służba radiokomunikacyjna amatorska - służbę radiokomunikacyjną mającą na celu nawiązywanie wzajemnych łączności,
badania techniczne oraz indywidualne szkolenie wykonywane w celach niezarobkowych przez uprawnione osoby wyłącznie dla potrzeb własnych;
... wiem że WIKI nie jest wyznacznikiem ani formalnym słownikiem pojeć, ale polecam jednak lekturę
http://pl.wikipedia.org/wiki/Laboratorium
Pamiętajcie koledzy - skoro w naszą "służbę" formalnie są dozwolone i wpisane są "badania techniczne" to my przecież nie budujemy "instalacji badawczych" :-) ( cóż za absurdalne sformułowanie) - lecz instalacje laboratoryjne.
=========================
http://www.centrum.jakosci.pl/akredytacj...czych.html
cytując za linkiem powyżej...
=====================
Podział pomiędzy laboratorium wzorcujące, a laboratorium badawcze
Na rynku usług laboratoryjnych istnieje wiele rodzajów laboratoriów, które można podzielić według różnych kryteriów.
Biorąc pod uwagę tytuł normy ISO/IEC 17025:2005 "Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących" trzeba na wstępie wyjaśnić różnice pomiędzy laboratorium badawczym, a wzorcującym.
Podział ten związany jest z działalnością prowadzoną przez laboratorium. Może ono zajmować się badaniem (takie, które zajmują się badaniem, np. w dziedzinie akustyki, geologii, korozji, mikrobiologii, radiacji itp.) lub wzorcowaniem.(zajmujące się wzorcowaniem np. w dziedzinie akustyki i ultradźwięków, masy, objętości, wilgotność itp.). Definicje obu procesów ......
BADANIE
Działanie techniczne, które polega na określeniu, zgodnie z ustaloną procedurą, jednej lub wielu właściwości albo możliwości danego wyrobu, materiału, sprzętu, organizmu, zjawiska fizycznego, procesu lub usługi.
WZORCOWANIE
Zbiór operacji, za pomocą których ustala się, w określonych warunkach, zależności między wartościami wskazanymi przez przyrząd pomiarowymi lub układ pomiarowy, albo wartościami reprezentowanymi przez wzorzec miary lub materiał odniesienia, a odpowiadającymi im wartościami wielkości, realizowanymi przez wzorzec odniesienia.
AKREDYTACJA
Według normy ISO/IEC 17000:2006 akredytacja to "atestacja przez stronę trzecią, dotycząca jednostki oceniającej zgodności, służąca formalnemu wykazaniu jej kompetencji do wykonywania określonych zadań w zakresie oceny zgodności". Natomiast atestacja to "wystawienie oświadczenia, opartego na decyzji poprzedzonej przeglądem, że spełnienie wyspecyfikowanych wymagań zostało wykazane". Akredytacja jest to więc nic innego jak formalne uznanie przez upoważnioną jednostkę organizacyjną kompetencji pewnej jednostki organizacyjnej lub osoby działającej w obszarze oceny zgodności. Służy jako coś w rodzaju kredytu zaufania dla danej jednostki czy też referencji potwierdzających rzetelność organizacji oferującej dany rodzaj usługi.
=====================
Notyfikacja polega na poinformowaniu Komisji Europejskiej oraz państw członkowskich Unii Europejskiej, że dana organizacja spełniająca odpowiednie wymagania została wyznaczona do wykonywania oceny zgodności w odniesieniu do konkretnej dyrektywy. Jednostka notyfikowana działa na zasadzie umowy z producentem i podlega prawom konkurencji rynkowej. Jeśli nie ma krajowej jednostki notyfikowanej w danym zakresie wówczas trzeba z konieczności korzystać z notyfikowanych firm zagranicznych, które jak można przypuszczać są droższe od rodzimych organizacji. Zanim jednak dojdzie do procesu notyfikacji następuje autoryzacja czyli zakwalifikowanie do procesu notyfikacji. Jest ona udzielana przez ministra lub kierownika urzędu centralnego właściwego ze względu na przedmiot oceny zgodności.