HomeMade

Pełna wersja: Double Bazuka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Witam
Będąc na działce odkopałem swoje "skarby" i znalazłem kilkadziesiąt metrów kabla koncentrycznego w odcinkach różnej długości z których wykonałem antenę "Duble Bazuka"na pasmo 7 MHz wg dokumentacji ze strony N4UJW.
Podczas przeprowadzanych prób z korespondentami w SP i całego regionu południowo zachodniej Europy EA, F, IS, EA9, G oraz z dwoma stacjami ze Stanów zaskoczony byłem efektywnością tej anteny. Przy porównaniu do dipola raporty otrzymywałem o 1-1.5 S wyższe. SWR na krańcach pasma nie przekraczał 1,7.
Większa była szerokopasmowość anteny Bazuka.
Antenę wykonałem z kabla RG 213 a końcowe odcinki z płaskiego przewodu 2 X 1.5 używanego w domowych instalacjach elektrycznych.
Na poniższym załączniku wymiary są w stopach 1stopa 30,48 cm. [attachment=3320]
Antena ze względu na ciężar była podparta 12m masztem w środku.
Pozdrawiam Roman SP5AQT.[attachment=3321]
Witam...
Potwierdzam to co napisał kolega SP5AQT
Jestem użytkownikiem dwóch takich anten.
Pasmo 20m 14mhz i pasmo 40m 7mhz.
Anteny wykonałem z kabla RG58 (CIENKIEGO),a końce z przewodu pojedynczego ( fi-3mm).
Antena prawidłowo zestrojone utrzymują SWR 1;1 do 1;2 na skraju pasma 40m, natomiast wykonana na pasmo 20m SWR 1;1 w całm paśmie 1;2 wystepuje poza pasmem. Anteny wiszą jako dipole poziome.
Antena jest mało wrażiwa na ułorzenie kabla zasilającego.
Anteny Double Bazooka stanowią swoisty filtr charmonicznych czestotliwości.
Jest to antena jedno pasmowa i nie należy jej zmuszać do pracy poza pasmem.

[attachment=3421][attachment=3428][attachment=3429][attachment=3430]
Tu strona do programu:
http://www.hamuniverse.com/ve3sqbprog.html

[attachment=3419] [attachment=3420]

http://www.youtube.com/watch?v=u1cXcCEOs...re=related
http://www.youtube.com/watch?v=_52h2SG2R...re=related
Panowie wytłumaczcie mi po polsku jak ją wykonać tą antenę doble bazuka.
(24-09-2015 22:01)SQ8MXL napisał(a): [ -> ]Panowie wytłumaczcie mi po polsku jak ją wykonać tą antenę doble bazuka.

Jak opisy są nie zrozumiałe to popatrz na film:

(24-09-2015 22:01)SQ8MXL napisał(a): [ -> ]Panowie wytłumaczcie mi po polsku jak ją wykonać tą antenę doble bazuka.

Wypróbowałem Bazukę i kiedyś opisałem w lokalnym naszym biuletynie
Jacek SP8BAI
Mam zamiar wykonać DoubleBazooka dla 3 pasm.
Zaczęłem od 12 m, bo moja multi-band Yaga a tym paśmie to padlina.
Policzyłem, zmierzyłem, powiesiłem.
Niestety - zamiast na 24930 antena stroiła się na 23300.
Skróciłem o 8 cm elementy skrajne (u mnie z kabla dwużyłowego - też wylicane wg powszechnie dosptępnych wzorów) o 8 cm z każdej strony.
Niestety pomiar max-em po powieszeniu wykazał rezonans na 23900.
Czy ktoś ćwiczył skracanie/dostrajanie tej anteny?
Należy skracać element koncentryczny czy ten skrajny?
Są jakieś reguły skracania?
Romku artykuł w pierwszym linku postu #2 mówi o tym, ze stroi się zmieniając długość zewnętrznych odcinków. Ty regułę już prawie znalazłeś. Skrócenie o 8 cm przesunęło rezonans o 600 kHz. Trzeba ciąć dalej kontrolując przyrządem lub przeliczyć cm/kHz i ciachnąć od razu ile trzeba.
Witam
Mam takie pytanie . Dlaczego w tych końcowych odcinkach z kabla ściągnięty jest ekran . Ja chciałbym te odcinki wykonać z kabla koncentrycznego RG213 i zewrzeć żyłę środjową z ekranem . Całość ma być też z kabla RG213.
Kolega Roman wykonał te odcinki anteny z kabla energetycznego 2x1,5mm2 . Czy ma to jakieś znaczenie do działania anteny?
(22-05-2020 18:26)SP8GPQ napisał(a): [ -> ]Witam
Mam takie pytanie . Dlaczego w tych końcowych odcinkach z kabla ściągnięty jest ekran . Ja chciałbym te odcinki wykonać z kabla koncentrycznego RG213 i zewrzeć żyłę środjową z ekranem . Całość ma być też z kabla RG213.
Kolega Roman wykonał te odcinki anteny z kabla energetycznego 2x1,5mm2 . Czy ma to jakieś znaczenie do działania anteny?

Nie ma znaczenia, można wykonać całość z koncentryka zwierając tylko ekran z żyłą w odpowiednim miejscu. Robiłem tak swoją na 40m i trafiłem w punkt, nawet stroić nie musiałem.

Pozdrawiam,
Paweł
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie