HomeMade

Pełna wersja: Konstrukcje radiofoniczne - najchetniej nie prymitywne i nie klasyczne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Widze, ze wielu kolegow buduje rozne konstrukcje, ale z tego co obserwuje sa to bardzo prymitywne proste konstrukcje ktorymi sam tez kiedys sie zajmowalem w mlodszych klasach szkoly podstawowej.
Szkoda, ze w polskiej literaturze dla radioamatorow tylko takie konstrukcje mozna znalezc ( a moze sie myle, niech ktos udowodni, ze jest inaczej).
Szczytem zaawansowania w tej dziedzinie sa odbiorniki superheterodynowe.
Nie spotkalem opisu demodulatorow synchronicznych, a przeciez dobry odbior AM, szczegolnie na falach krotkich to tylko za pomoca takich demodulatorow.
Zabraklo mi tez w publikowanych konstrukcjach jakichkolwiek ukladow do obnizania poziomu zaklocen, kazde najbardziej prymitywne radio CB ma takie uklady.

Na poczatek proponuje pierwszy link na temat demodulacji synchronicznej. Ukady dzialajace na przedstawionej tam zasadzie dzialania budowalem osobiscie, i cechowaly sie bardzo malym poziomem znieksztalcen. Stosowalem scalaki od demodulatorow FM takie jak TBA120, A225, a pewnie wiele innych sie do tego tez nadaje ( te dwa sprawdzalem osobiscie). Taki detektor w odsluchu zachowuje sie podobnie jak zwykly diodowy i w przeciwienstwie do ukladow zawierajacych petle PLL nie daje gwizdow przy dostrajaniu. Jego cecha sa bardzo male znieksztalcenia. Uklady mozna roozbudowac o dodatkowe waskie filtry wydzielajace tylko nosna, wowczas beda bardziej odporne na fadingi.

http://www.radio-electronics.com/info/re...nc_det.php

Praktycznych ukladow opartych na tej zasadzie poszukajcie sobie sami, mysle ze jest tego bardzo duzo.
Inne uklady ale ciekawe, np detektory specjalnego typu o obnizonych znieksztalceniach, uklady z petla PLL jak najbardziej mile widziane w tym temacie.

PS
Mysle, ze przyszedl tez juz czas aby zajac sie odbiorem cyfrowego radia jak przystalo na obecna epoke, ale to proponuje zrobic w osobnym temacie.
pzdr
Zapomnialem jeszcze dodac, ze do dobrego odbiornika potrzebny jest dobry wzmacniacz, a nie reproduktor znieksztalcen typu np LM386, tylko wtedy uslyszycie jak dobry moze byc odbior zwyklej emisji AM !!!
Witam
W miesięczniku Krótkofalowiec Polski na początku lat 90 był publikowany detektor synchroniczny, pamiętam że z kolegami wykonałem tę konstrukcję.

Pozdrawiam Roman SP5AQT.
Widac przeoczylem, moze ktos wrzuci zeskanowany artykul?
AAha, przypomnialem sobie - to byl specjalny detektor do odbioru SSB, tez go zrobilem, chodzil dooskonale i odbieral wszystkie emisje, po drobnej modyfikacji takze FM. Nigdy jednak nie udalo mi sie dotrzec do materialow teoretycznych, a przeciez na tym schemacie jego konstruktor zrobil doktorat, a detektor zostal zastosowany w profesjonalnym odbiorniku.
Ciekaw jestem czy probowales zastosowac ten detektor do CDG2000.
Powyzszy detektor to bardziej krotkofalarski niz radiofoniczny uklad, ale niezaleznie od tego jest absolutnie wart naszej uwagi i uwagi wszystkich kolegow robiacych sprzet wyzszej klasy.
(27-03-2011 19:49)SP2JQR napisał(a): [ -> ]Widac przeoczylem, moze ktos wrzuci zeskanowany artykul?

W latach 80 byl też w ruskim radio zgrabny schemat. Niestety papierowe egzemplarze poszly na przemiał po wyrwaniu najciekawszych stron (niestety to się nie załapało) - ale postaram się wykopać skany.

MAc

Taki znalazłem, ale to nie to o co mi chodziło, bo pamiętam w układzie jakieś cmosy
[attachment=2752]

I jeszcze taki link - i linki stamtąd http://nauchebe.net/2011/01/sinxronnyj-am-detektor/
Kolejny schemacik:
[attachment=2790]
Dzisiaj kolej na słynny demodulator synchroniczny opracowany specjalnie do odbioru emisji SSB.
Nadaje się także do odbioru AM oraz wąskiego FM. Po zamianie kwarcu na rezonator ceramiczny można zwiększyć zakres zaskoku dla AM ( dla SSB będzie za duży i wystąpi dewiacja przy odbiorze) a po zamianie kwarcu na obwód rezonansowy można także odbierać szerszy FM.
Odbiornik z którym będzie współpracować demodulator musi mieć dobrą i stabilną syntezę oraz dobry system ARW. Do prostych RXów ze zwykłą heterodyną poniższy schemat się nie nadaje ze względu na bardzo wąski zakres zaskoku synchronizacji.
Jest to bardzo dobry demodulator, ale tylko i wyłącznie do bardzo dobrego odbiornika.
Może ktoś dysponuje innymi materiałami na temat tego demodulatora, lub lepszej jakości - bardzo proszę o podzielenie się.
A może ktoś ma schemat całego odbiornika Collinsa z tym demodulatorem?
Warto zajrzeć też tutaj:

http://user.netonecom.net/~swordman/Radi...eRadio.htm

Z tej strony dowiemy się jak za pomocą demodulatorów synchronicznych można odbierać radiofonię stereofoniczną analogową na zakresach AM z USA. Prawda, daleko, ale jest tam też antidotum do wytłumiania lokalnych stacji nadających na tej samej częstotliwości. Może się nam przydać na pasmach amatorskich, układ chyba prostszy od proponowanych gdzie indziej.
Ciekawe czy komuś kiedykolwiek udało się odebrać program stereofoniczny ze Stanów w modulacji AM?
Na temat rosyjskiego systemu polarnego stosowanego w radiofonii UKF FM innym razem.
Jeszcze jeden link do bardzo prostej konstrukcji, o niekoniecznie bardzo prostej i jasnej zasadzie działania.
http://gef79.narod.ru/Shem/Radiopriem/64.htm
W książce Jerzego Pawłowskiego nt. układów analogowych jest opisany demodulator Zietlenki -Kamienskiego. Jakby tam dorobić przełacznik emisji to rzeczywiście i SSB i AM mozna by odbieraći to z dobrym skutkiem. Niestety - nie mam teraz mozliwości zeskanowania tego detektora. Jak bedzie to potrzebne to sie postaram to zamieścić. Cool
Stron: 1 2
Przekierowanie