HomeMade

Pełna wersja: KATARYNA
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Założyłem ten Wątek w związku z tym, że będę budował w dość szybkim tempie TRX w oparciu o TRX CATALINA. Będę zamieszczał tutaj wszelkie przydatne informacje dot. budowy tego urządzenia. Wstępne założenia znajdują się w Wątku CATALINA.
Znaczy się zakładasz dziennik budowy Big Grin.
Więcej info za kilka dni, dziennik założę, gdy zadziała układ modelowy czyli już w trakcie uruchamiani układu docelowego, aby nie trzeba było nanosić dodatkowych poprawek. Zmian w porównaniu z oryginałem będzie sporo, płytek mniej, aktualnie powstają rysunki płytek itp.
Trochę nie na temat, ale kibicuję i czekam na dalszą część. Mam wątpliwości, czy projekt nada się dla początkująco-średnio zaawansowanego konstruktora, ale zobaczymy. Może i w kosztach nie wyjdzie 1000zł Smile
Andrzeju nie czekaj na model docelowy. Doga do celu jest o wiele ciekawsza niż sam cel. Pisz na bieżąco !!!
Witam.Pierwszym TRX em zbudowanym była CATALINA.
Pierwsze wykonanie pięciopasmowe zgodne z dokumentacją.
Po modyfikacjach: 9 pasm , synteza DDS,filtry pasmowo przepustowe po DDS,modyfikacja przełączania pasm.
Konsrukcja przeleżała pare lat w piwnicy ,ale po włączeniu działa wyśmienicie.Zamierzam zrobić do niej nową mechanikę ,może pozbędę się nieprzyjemnego zapachu piwnicy.
Witam,
Za kilka dni "odpalę" KATARYNĘ, pokażę i napiszę, jak to działa. Jest to jednak zupełnie inny montaż, zarówno płytek jak i całego panela. Płytki zostały zaprojektowane inaczej, jest ich tylko kilka. Zastosowałem sporo elem. SMD 1206, nietrudne w montażu, ale zabiera to nieco więcej czasu.
Powstaje wersja wielopasmowa, ale na początek uruchomię pasmo 80 i 20m (VFO 5-5.5 MHz).
Pozdr.
Wykonuję wersję zbliżoną schematem elektr.do oryginału z przygotowanym drukiem do kilku zmian. Do pierwszego uruchomienia zastosuję filtr podobny do PP9, i po sprawdzeniu niektórych parametrów przejdę na P.CZ 8,867 MHz, filtry ośmiokwarcowe dla CW i SSB.
Witam,
Do dnia dzisiejszego wykonałem i częściowo pomierzyłem model użytkowy TRX-a na pasmo 80m, SSB. Starałem się w tej wersji wzorować dość mocno na CATALINIE. Przeprowadziłem kilka łączności z dobrymi raportami. Moc części nadawczej -ok. 20W dla CW. Tłumienie sygnałów niepożądanych lepsze niż 45dB. Tor nadawczy składa się z tranzystorów 2N3866, 2N3632 i IRF530-1szt. Jest umieszczony na tylnej ściance urządzenia. Parametry odbiornika zbliżone do K2. MDS 128dBm, DR 94dB, IP3 +10dBm. Selektywność nawet lepsza, gdyż zastosowałem filtr PP9-A2. Stabilność częstotliwościowa bardzo dobra dlatego, że napięcie +12V na VFO podawane jest nonstop a cały układ umieszczony jest w obudowie z grubej blachy (może być kilka warstw laminatu). Osobnym włącznikiem załączam w razie potrzeby zasilanie na resztę układów . Zasilanie całości z dwóch napięć : +24V dla 2N3632 i IRF530 oraz +12V dla reszty stopni TRX-a. Odczyt częstotl. wg DL4YHF.
Wymiary zewn. to: płyta czołowa 13x33 cm, głębokość razem z PA -43cm.
Istnieje oczywiście dowolność w wyborze rodzaju VFO, odczycie częstotliwości, torze nadawczym.

W najbliższym czasie urządzenie będzie dopracowywane, pomierzone zostaną różne parametry. Będzie rozbudowywane aby uzyskać więcej pasm, emisję CW, potrzebny będzie inny odczyt częstotliwości (wymaga tego zastosowanie innych emisji i pasm).. Przejdę też na f p.cz. 8867 kHz
z osobnymi filtrami ośmio-kwarcowymi dla CW i SSB. Uruchomię w torze m.cz. strojony filtr i notcha a w torze nadawczym speech procesor oraz VOX. Trzeba dopracować również zrównoważenie modulatora SSB oraz tor odbiornika, aby uzyskać jeszce wyższe IP3. Wykonam też moduły zawierające inne układy scalone np. zamiast UL1042- NE612 i inne zgodnie z sugestiami innych kolegów.
Stopniowo będę rysował "na czysto" schematy (niestety ręcznie). Będą zawierały wszystkie szczegóły konstrukcyjne i technologicze oraz opisy dot. uruchamiania i strojenia poszczegółnych stopni.
TRX zbudowany jest z modułów, gdzie wszystkie elementy wlutowane są po stronie druku. Niektóre moduły są całkowicie zaekranowane. Wszystkie moduły leżą na płycie z laminatu dwustronnego o wym. 20x30 cm, po obu stronach, i są do niej w kilku miejscach przylutowane.
Zastosowałem rdzenie ferrytowe i proszkowe firmy Amidon, ponieważ są łatwo osiągalne na polskim rynku. Strojenie danego obwodu odbywa się dodatkowym trymerem.
Wszystkie moduły uruchamia się bez problemów.
Od jutra będę aktywny na 80m SSB, na tym urządzeniu, głównie w godzinach wieczornych.

Aby zachować na forum pewien ład, proponuję aby wszelkie sugestie, zapytania itp. były przesyłane na mój PW a ja po ich usystematyzowaniu stworzę odpowiedni post.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.
No i ?
Trochę czasu już upłynęło, a konstruktor chyba drzemie ? Temat jest jak najbardziej ciekawy - poproszę o jeszcze !
Andrzeju - śmiało!
Rysio!
Stron: 1 2
Przekierowanie