HomeMade

Pełna wersja: Simetrix
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Coraz bardziej podoba mi się nowa zabawka jaką jest symulator Simetrix. Bawię się znakomicie przy okazji ucząc się nim posługiwać. Zachęcam do zapoznania się z tym pożytecznym narzędziem i podzielenia się swoimi symulacjami. Dla przykładu badanie IMD w złożonym na piechotę MMIC i oczywiście plik schematu. Jakie jest IMD dla tego układu ?
Prawie cztery lata i nikt(!) nie napisał ani słowa w tym wątku. Nie wierzę, że nikogo to nie obchodzi i nie sądzę, że nikt nie spróbował "z czym się to je". Może kolejna symulacja zachęci Was do zapoznania się z tym fantastycznym narzędziem.
Tym razem prawdziwy odbiornik a właściwie jego zasadnicza część, detektor homodynowy i przesuwniki fazowe aby zobaczyć czy aby rzeczywiście odbiera tylko dolną wstęgę.
Tu schemat
[attachment=9362]

A tu wynik symulacji
[attachment=9363]

Plik do symulatora w załączeniu
OK. Ale jak zmienić parametry podzespołów, bo u mnie się nie da.

Zkąd można ściągnąć pełną wersję ? Ma ktoś ?
Pełna wersja jest oczywiście pełnopłatna i można ją pobrać ze strony producenta. Nb ograniczenia dla naszych celów są mało uciążliwe (np. blokada do tylko jednego aktywnego procesora). Przed uruchomieniem pliku trzeba go zapisać gdzieś na swoim dysku. Tylko wtedy będziesz mógł zmieniać wartości elementów.
Piotrze a może zróbmy taki ranking programów tego typu?
Dla mnie najważniejszą rzeczą jest optymalizator i z tego względu Qucs studio mimo swoich wad a z płatnych bezwzględnie Microwave Office, miałem okazję używać wersji próbnej -po prostu cudo.
Simetrix jak najbardziej ok, bardziej mi się podoba niż LT s-pcie czy Tina.
Sądzę, że skoro sam program mało kogo obchodzi, tym bardziej nawet najbardziej miarodajny ranking nic nie zmieni. Szkoda prądu.
Piotrze to może nie tak. Ja np. wolę zdecydowanie zacząć od symulatora pracę gdyż symulacja pozwala usunąć wiele błędów już na etapie projektu. Po drugie przekonfigurowanie układu na komputerze zajmuje dużo mniej czasu niż wykonanie nowej płytki drukowanej i zmontowanie układu. Dobry symulator a bez wątpienia takim jest Simetrix to naprawdę potężne narzędzie. Sam pamiętam jak projektowałem wzmacniacz na 2,3 GHz niestrojony i jakim zaskoczeniem były dla mnie wyniki z optymalizera (powiem szczerze uważałem, że program ma błąd) ale jakie było moje zaskoczenie jak układ zadziałał zgodnie z optymalizerem (późniejsze obliczenia ręczne potwierdziły prawidłowość symulacji). Co do zainteresowania swego czasu próbowałem zrobić kurs qucs-a ale zainteresowanie było podobne do Twego wątku: https://sites.google.com/site/sq4avs2/qucskurs
Przekierowanie