HomeMade

Pełna wersja: MAG-LOOP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Za to ten kalkulator potrafi liczyć wielozwojowe anteny
http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch9/chiave143.htm
Pora przedstawić "bohaterkę" moich ostatnich badań:

İmage

jak pisałem to pętla z drutu miedzianego 2.5mm2.

İmage

kondensator dołączony został w miejscu przerwania pętli anteny - w tym celu skręciłem końce drutu do których przylutowałem dwa kondensatory o łącznej pojemności dającej rezonans w pasmie 3.5MHz

İmage

Dopasowanie zapewnia dopięcie kabla zasilającego w punktach zapewniających minimalną wartość SWR

İmage

punkt optymalnego dołączenia zasilania anteny dobierałem przesuwając gorący przewód kabla koncentrycznego po odizolowanej żyle przewodu miedzianego. Na mierniku NA01, przy pomiarze SWR, widać wyraźnie kiedy pik SWR jest najgłębszy a zatem dopasowanie najlepsze. Na pokazanym zdjęciu dopasowanie w piku jest prawie równe 1. Pasmo anteny na poziomie SWR ok. 3 to ok. 120kHz. Dopasowanie można również "wysłyszeć" w dołączonym odbiorniku choć trudniej ustalić punkt najlepszego dopasowania. Antena wykonana z rurki miedzianej powinna mieć rezonans jeszcze bardziej wyraźny a szerokość pasma powinna być znacznie mniejsza.

İmage

Dysponując miernikiem wektorowym pomierzyłem parametry anteny w rezonansie uznając, że to punkt z najmniejszą wartością SWR

İmage

w tym stanie pomierzyłem moduł impedancji

İmage

oraz składowe impedancji.

Analizaując koszty materiałów oraz spodziewane wyniki zrobię prawdopodobnie antenę z rurki miedzianej 22mm o łącznej długości 8m co dla pasma 3.5MHz da sprawność ok. 20% oraz ponad 70% na pasmie 7MHz.

Dziękuję za link do alternatywmnego kalkulatora. Niestety, dla mnie ma on dwie wady, po pierwsze jest chyba w wersji niemieckiej a po drugie działa pod systemem operacyjnym Windows (o ile dobrze wyczytałem po pobieżnej lekturze).
L.J.
Na razie temat czeka na "lepsze czasy" ale szukam rozwiązania strojenia anteny za pomocą kondensatora o niewielkich stratach. Chodzi oczywiście o kondensator zmienny. Większość strat wynika ze styków ślizgacza kontakru rotora. Myślę o kondensatorze zmiennym wykonanym z laminatu, dwie płyty laminatu można dołączyć (dolutować) wprost do rury anteny a strojenie wykonywać np. przez wsunięcie między okładki laminatu. Ponieważ laminat ma przenikalność względną rzędu 5 można w ten sposób uzyskać kondensator o pojemności od x do 5x. Ale bardziej podoba mi się koncepcja kondensatora wykonannego jak puzon z dwóch rurek miedzianych o średnicach mieszczących jedną rurkę w drugiej. Myślę na przykład o rurkach 15 i 18mm. Srednica wewnętrzna większej rurki to ok. 16mm a więc znajdzie się jeszcze miejsce na izolator wewnętrznej rurki. Chętnie zobaczyłbym taką konstrukcję, może ktoś znajdzie taką w sieci lub ma pomysł na inny system zmiany pojemności bez styku mechanicznego?
L.J.
... duży kondensator w tej antenie = bardzo mała sprawność... :-( niestety...

zrób próby z rurka PEX - tania do kupienia w Castoramie i innych marketach budowlanych . rurka jest izolowana PCV - czyli możesz zrobić antene 3-4 zwojowa a kondensatorem bedzie pojemność między zwojowa...
Antenę zrobię z rurki miedzianej 22mm. Myślę o rozwiązaniu uniwersalnym na kilka pasm co jest możliwe po użyciu skręcanych złączek mosiężnych oraz dodatkowych elementów prostych (rozpórek) włączanych w ciąg elementów pionowych.
W ten sposób powinno się udać objąć pasma od 7 do 21. Pasmo 80m chyba sobie odpuszczę. Na najwyższym pasmie antena będzie nieco "spłaszczona", na najniższym nieco "wyciągnięta" w pionie ale użycie złączek pozwoli dodatkowo na łatwy montaż i demontaż anteny na czas transportu.
Zrobię nieco póżniej rysunek anteny łącznie z tym jak sobie wyobrażam strojoną pojemność bez styków mechanicznych. W uproszczeniu to dwie równoległe rurki (styki kondensatora) o małej pojemności własnej (kilka pF) oraz wygięty w U ruchomy "stroik" z mniejszej rurki wchodzący w obie większe rurki. W ten sposób powstanie szeregowe połączenie dwóch kondensatorów a wsuwanie i wysuwanie stroika do środka większych rurek będzie zmieniać pojemność.
Pojemność kondensatora powietrznego to:

s/d * 8.85e-14 gdzie s to powierzchnia w cm2 a d to szczelina w cm

Dla rurek 15 i 18mm pojemność jednostkowa (1cm wsunięcia stroika dla szczeliny 0.05cm) to ok. 8.3pF a przy połączeniu szeregowym to ok.4pF/cm.
Dla pojemności 100pF rurki powinny mieć więc długość 25cm co jest chyba do przyjęcia. Ruch stroika trzeba będzie zrobić z pomocą silnika krokowego
Szukam przykładów wykonania takiego strojonego kondensatora.
L.J.
Na rysunku pokazałem ideę rozwiązania. Pętlę anteny bedzie można składać wstawiając w miejsce elementów zaznaczonych na czerwono rurek o długościach od 20cm (dla najwyższeg pasma) do 2m dla pasma najwyższego. Może uda się przy tym uzyskac zblizoną wartośc kondensatora dla rezonansu. Pokazałem go symbolicznie jako "puzon" z ruchomym stroikiem poruszanym nop. silnikiem krokowym 15 stopni/kroki śrubą 6mm co da rozdielczość ok. 0.8pF na jeden obrót śruby oraz ok. 25 razy mniejszą zmianę pojemności na jedek krok silnika (ok. 0.032pF/krok)
L.J.
Witam.Do jakiej mocy ma pracować ta antena?
Założmy, że moc to 10-20W.
L.J.
U mnie w magloop była przekładnia 1;5000 i mały kondensaror motylkowy .... i przydala by sie większa przekłądnia...

kondensator pistona - szeregowy U jak u Ciebie na szkicu byl opisywany w kilku antenach w necie...

w tych antenach wazna jest sztywność... stabilnośc mechaniczna ...

Jakbys zrobił 2 zwojową... ma ona 4 x mniejszy gabaryt przy tej samej dlugości przewodnika.. ale jest 2 x gorsza w skuteczności od anteny jaką bys zrobił w pełnym rozwinięciu

... duży kondensator do zmiany pasm na dole... a zciskanie górnego zbliżenia zwoju powoduje przestrojenie kilkaset kHz jak pamiętam

chcąc zmienjszyc gabaryt więcej zyskasz robiąc 2 zwoje niż dostarajając ją kondensatorem ..

İmage

İmage

İmage

tej anteny co kiedyś robiłem używał kolega przez dłuższy czas... na 14 MHz obie ameryki pełno QSO zrobił - była wystawiona za balkon w poziomie ...

stroił nie tylko na SWR... ale w pokoju ( ~~ 5 metró od anteny) miał wskaźnik siły pola wcz... i to był jego drugi wskaźnik ile energii wypromieniowała ( stroił na max. siły pola w pokoju (antena pracoowała dookólnie - poziomo )
(21-02-2013 10:51)SP6FRE napisał(a): [ -> ]Szukam przykładów wykonania takiego strojonego kondensatora.

Tutaj dość dokładnie wymalowane wykonanie kondensatora "puzonowego" Wink


http://www.qrpbuilder.com/downloads/loop...110310.pdf
Dziękuję za oba mail-e tym bardziej, że pokazują to co mnie teraz najbardziej interesuje a więc sposób strojenia anteny. Materiału do czytania jest sporo, na początek zajmę się wykonaniem kondensatora puzonowego choć spróbuję również zastosować wstępnie kondensator zmienny klasyczny - choćby po to aby ocemić kierunek rozwiązania.
L.J.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Przekierowanie