HomeMade

Pełna wersja: Następca SP5WW - ale jaki ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Piotrze - fajny scalak, może znaleźć bardzo dużo zastosowań.
Do pełnej wiedzy o nim brakuje przesłuchu z wejścia regulacyjnego do wyjścia, oraz odpowiedzi impulsowej na wyjściu przy podaniu impulsu na wejście regulacyjne. Te parametry niestety nie są podane w pdf-ie, a są potrzebne do określenia czy ten scalak rzeczywiście nadaje się na szybki kompresor i układ ALC.
Proponuję następujący sposób pomiaru przesłuchu: Wejście regulacyjne należy spolaryzować rezystorami w połowie zakresu regulacji i przez wystarczająco duży kondensator podać na to wejście sygnał 1kHz o amplitudzie szczytowej około 0,5V. Oscyloskopem należy pomierzyć amplitudę na wyjściu regulowanego wzmacniacza. Jeśli tłumienie będzie mniejsze niż 40dB to można zapomnieć o szybkich kompresoeach dynamiki i dorych układach ARW do homodyn. Układ bez wąpienia nadaje się do zwykłych układów powolnej regulacji i zwykłych ARW bez żadnych prób.
Jeśli ktoś to pomierzy to chętnie się zapoznam z wynikiem takich pomiarów. Pomiary odpowiedzi impulsowej można na razie sobie odpuścić.
Bardzo istotny aspekt układu. Jutro wreszcie będę mógł coś zrobić, w pierwszej kolejności zajmę się pomiarem, o który Ci chodzi. Potem mam zamiar sprawdzić dwójkę tranzystorową emulującą MMIC i układ kluczowania. Chyba rozsądniej będzie kluczować wzmacniacz VFO/BFO bo nie wysterowane diody mieszacza powinny zapewnić dodatkowe tłumienie.
Otrzymałem zamówione MC1496, świeża produkcja tej firmy. To tak jak z NE612, niby ich nie ma a są ...
Wybrałem też LDO, to S1117ADJ bo kupienie dedykowanego na 10V jest trudne u nas. W obudowie TO252 kosztuje 85 gr.
Czy ten układ dobrze pracuje przy 10,5V. Jest to napięcie całkowicie rozładowanego AKU samochodowego. We wszystkich fabrycznych TRXach stosują wewnętrzne stabilizatory na 8V i to im wystarcza. LDO mają mały zapas napięcia, ale nie są polecane przez audiofilów ze względu na większe szumy. Nie wnikałem szczegółowo w temat, ale warto to sprawdzić.
Tak ldo mają większe szumy i napewno nie są zalecane w torach generatorów.
Chciałem aby było możliwie prosto, w takim wypadku trzeba pomyśleć o jakimś PNP i może TL431 jako regulator ?
Nie komplikujmy sztucznie życia, trzeba najpierw spróbować, pomierzyć. Do zasilania generatorów, detektorów fazy, wzmacniaczy wstępnych, układów pomiarowych lepiej LDO nie używać. Właśnie na to chciałem zwrócić uwagę. W pozostałych przypadkach trzeba wypróbować. W końcu po coś te LDO są. TRX nie ma być wyczynowy tylko klasy POP, ale lepszy od Bartków, Antków, Traperów i podobnych - ma posiadać lepsze niż w SP5WW ARW i lepszą lub co najmniej taką samą dynamikę i podobną prostotę uruchamiania.
Stopień mocy ma wzmocnienie ok. 30dB. Regulator przy 0,5 Vsk ma tłumienie przesłuchu od wejścia regulacyjnego ok. 35 dB, przy 0,1 Vsk wzrasta do 40 dB i potem jest jeszcze lepiej. Niestety, szumy własne całego toru są porównywalne z LM386, udział regulatora to jakieś 15% a więc na sygnały z niskim poziomem się nie nadaje.
Wyniki pomiarów są na granicy i zachęcają do prób. Niestety nie mam tej kości w pudełku, spróbuję zdobyć w poniedziałek. W następną sobotę może coś się uda podoświadczać.
Zeskanowałem schemat układu U418, nie jest najlepszej jakości ale innego na ten moment nie mam.
Jest kilka innych produkowanych obecnie scalaków o prawie identycznej architekturze, różniących się tylko częścią m.cz..
Coś znalazłem na temat tego układu scalonego.
Henryku, chyba za bardzo pomniejszyłeś skan, bo to tylko kilkaset pikseli. Proszę raz jeszcze załaduj.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Przekierowanie