HomeMade

Pełna wersja: Jak zdobyć TRX SDR ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Dużo pytańSmile
1.Co bo filtrów BPF masz rację.
2. Co do automatyki przełączania filtrów to wszystko zależy od syntezy, ta do piligrima Oleg9 przełącza automatycznie. Ta z linku który podałem - nie.
3. Co do formowania sygnału SSB,CW to tak.
4. Nie wiem nic na temat "cyfrowy system nadawania dźwięku, przeznaczony do pracy na amatorskich pasmach KF". Jest coś takiego ? Czy masz na myśli emisje cyfrowe?
5. Nadawanie w AM? Tak - pytanie w jakim celu?
Pozdrawiam
(01-01-2012 17:00)SQ5NWU napisał(a): [ -> ]2. Co do automatyki przełączania filtrów to wszystko zależy od syntezy, ta do piligrima Oleg9 przełącza automatycznie. Ta z linku który podałem - nie.

Synteza od Pilgrima, to ta sterowana impulsatorem, tak? Czyli w tym wypadku można zapomnieć o ustalaniu częstotliwości radia za pomocą programu do SDR?
Przełączanie za pomocą jakiegoś dodatkowego przełącznika nie jest w końcu aż takie złe. Mi bardziej zależałoby na jakiejś automatyce, która uchroniłaby przed konsekwencjami przypadkowego naciśnięcia PTT w chwili, gdy akurat wybrany FDP i częstotliwość syntezy nie pokrywają się ze sobą...


Cytat:4. Nie wiem nic na temat "cyfrowy system nadawania dźwięku, przeznaczony do pracy na amatorskich pasmach KF". Jest coś takiego ? Czy masz na myśli emisje cyfrowe?

Mi też nie wiadomo o niczym takim. Chodziło mi raczej o hipotetyczną sytuację, gdyby za 10 lub 20 lat jednak pojawiła się jakaś cyfrowa modulacja dla krótkofalowców, służąca do komunikacji głosowej na pasmach KF. W końcu broadcasting ma DRM, na amatorskie pasma UKF już powstał D-Star. Można przynajmniej domniemywać, że coś takiego może się pojawić.
Czy wówczas będzie można liczyć na to, że taki transceiver uda się do tego dostosować programowo? Na ile strona sprzętowa decyduje o stosowanej modulacji?


Cytat:5. Nadawanie w AM? Tak - pytanie w jakim celu?

Przez to "tak" mam rozumieć, że istniejące programy posiadają możliwość ustawienia modulacji AM po stronie TX i wyjścia w eter w taki sposób? Po co? Sam nie wiem. Pytanie było raczej teoretyczne. Chociaż z drugiej strony "duże", fabryczne transceivery posiadają opcję pracy z modulacją AM. Jeśli w przypadku SDR to tylko kwestia programowa, to czemu rezygnować z tej opcji, skoro można mieć ją pod ręką?
1.Nie wiem jak innym ale mi się ta gałka do zmiany częstotliwości bardzo podobaSmile Pewnie to przyzwyczajenie ale to miło mieć czym pokręcić.
2. Za 10-20 lat już dawno będziemy mieli inne radia i emisje. Jest ktoś kto zna tak dobrze technikę w.cz. by ryzykować co się za taki okres czasu zmieni, chętnie bym posłuchał Smile
W pełni cyfrowe emisje opracowano już kilka lat temu i miały miejsce w pełni udane próby. Powstały też specyfikacje emisji. Polecam lekturę strony HB9TLK.
(01-01-2012 19:51)SQ5NWU napisał(a): [ -> ]1.Nie wiem jak innym ale mi się ta gałka do zmiany częstotliwości bardzo podobaSmile Pewnie to przyzwyczajenie ale to miło mieć czym pokręcić.

Jak się wówczas zachowuje radio? Bo z tego co widziałem na YouTube to programy do SDR mają GUI przypominające bardziej zaawansowane fabryczne transceivery, z s-meterem, wskaźnikiem częstotliwości, analizatorem widma itp. (a do tego oczywiście mnóstwo innych możliwości i ułatwień). Jeśli mamy syntezę na USB to jak rozumiem steruje się nią bezpośrednio z poziomu programu - częstotliwość podana softowi ustawia się na syntezie.

No właśnie, a w przypadku syntezy z impulsatorem istnieje możliwość stworzenia takiego sprzężenia zwrotnego? Kręcimy gałką na radiu - zmienia się częstotliwość pokazywana przez program na komputerze. Zmieniamy częstotliwość w komputerze - synteza się dostosowuje. Czy po prostu w takiej sytuacji mamy jedynie częstotliwość na wyświetlaczu, a program pokazuje nam aktualnie ustawiony kawałek pasma, który przesuwa się w okienku na skutek kręcenia gałką, ale z poziomu peceta nie da się zmienić częstotliwości?


Cytat:2. Za 10-20 lat już dawno będziemy mieli inne radia i emisje. Jest ktoś kto zna tak dobrze technikę w.cz. by ryzykować co się za taki okres czasu zmieni, chętnie bym posłuchał Smile

Nie przesadzałbym. CW jest z nami prawie od początku (prawie, bo przecież pierwsi amatorzy przez pewien czas na początku XX wieku eksperymentowali z nadajnikami iskrowymi). AM faktycznie trochę odeszło w zapomnienie w tym sensie, że jakoś nie słychać, żeby ktoś w nim wołał na pasmach... Ale samo SSB swoje lata ma i jakoś nic nie wskazuje na to, żeby miało być zastąpione.
Naprawdę nie sądzę, żeby ewentualne cyfrowe modulacje mogły wyprzeć analogowe z pasm amatorskich. Autonomicznego urządzenia tego rodzaju nie sposób łatwo sklecić w domowych warunkach (a tematyka D.I.Y. zawsze była bliska krótkofalarstwu) a poza tym trudno jest mi sobie wyobrazić dalekie łączności przy słabym sygnale przy zastosowaniu tego typu rozwiązań.
Każdy wie co się dzieje, gdy słabnie poziom sygnału i SNR przy cyfrowej transmisji głosu - zamiast słów słychać nieprzyjemne ćwierkanie przerywane fragmentami słów. Nie sposób niczego zrozumieć. Analogowo natomiast po prostu słabnie sygnał, szum jest większy, ale wytężając ucho można wyłapać treść wypowiedzi z zakłóceń. Cyfrowa łączność audio jest dobra, ale tylko przy dobrych warunkach.

Nie sądzę, żeby szybko Bartki i Taurusy stały się bezużyteczne. Wink

Po prostu zastanawiałem się czysto teoretycznie. Jeśli sygnał do nadania przez antenę jest właściwie formowany cyfrowo, to chyba nic nie stałoby na przeszkodzie, żeby spreparować w ten sposób przebieg odpowiadający cyfrowej transmisji audio?
W odniesieniu do pytania, które otworzyło ten wątek polecam odbiornik ZETA SDR (o ile tylko RX komuś wystarczy).
http://www.qrz.lt/ly1gp/SDR/index.html
Układ (skrajnie prosty) doskonale nadaje się do nauki przygotowywania PCB i montażu elektroniki nawet od zera (kiedyś trzeba zacząć a tutaj straty jakie można ponieść są niewielkie).

Tylko nieznacznie trudniejszy układ o przewlekanym montażu został opisany w EDW nr 2/2010 pod tytułem "Odbiornik na pasmo 80m".

PCB i opis są do nabycia jako kit szkolny nr 2934.

Pozdrawiam.
A moze troche zmodyfikowana wersja Tasy przez UR4QBP , wykonywana i "uruchamialna", prostsza niz AVAL-a :
http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=8441

W zalaczniku ostatnia wersja V2 SDR-a UR4QBP
Witam
Też polecam konstrukcję UR4QBP. Bardzo prosta, bardzo ładnie się sprawuje w eterze. Przez długi czas była moim podstawowym sdr
Witam, pozwolę sobie też wrzucić jeszcze swoje trzy grosze to tej dyskusji. Może zainteresuje kogoś nowość ze "stajni" TASY YU1LM. Otóż od kilku tygodni można w Genesis Radio kupić kit płyty SDR TRX'a G11 pracującego na 137kHz, 500kHz oraz KF aż do 50MHz. Dla osób obawiających się pracy z lutownicą od razu spieszę z informacją, że słowo KIT jest tu nieco na wyrost. Około 600 elementów (90 %) jest już bowiem fabrycznie wlutowanych (montaż powierzchniowy). Pozostaje do wlutowania około 60 części przewlekanych. Uruchomienie nie powinno zająć nikomu więcej niż 8 godzin. Są to w większości duże elementy typu gniazda, przekaźniki, cewki. Pierwsze opinie użytkowników na temat działania części odbiorczej są wręcz entuzjastyczne. Jest to transceiver od 2 do 5 pasmowy - pasma do wyboru podczas zamawiania (skonfigurowane w 2 kanałach), choć nie będę ukrywał, że zamówiłem tę płytę i będę ją rozbudowywał do pełnego wielopasmowego TRX.

Więcej szczegółów na temat TRX'a G11.
Stron: 1 2
Przekierowanie