HomeMade

Pełna wersja: Mikrofony HM
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
(18-11-2010 11:47)SP2JQR napisał(a): [ -> ]"Henryk.. a moze +NE571 z przodu dodac zamiast NE ... LM833 ???? + pasywny limiter(clipper) na diodach germanowych( dawno byl opisywany w Czeskim Radio), radzi sobie z poziomem do 10V...."



Teraz wszystko zwykle zależy od tego jaki mamy w naszym TRXie filtr. Jeśli tłumienie poza pasmem przenoszenia jest większe od około 40 dB to zgrubsza nasze urządzenie nic nie powiększy, gdyż na tym samym poziomie będą zniekszałcenia intermodulacyjne dobrze wykonanego wzmacniacza mocy.
Jeśli jednak na filtrze np. PP9 przesłuch będzie mniejszy od 40dB ( w większości amatorskich urządzeń tak jest !!!) lub tłumienie filtru poza pasmem będzie tego rzędu to nastąpi nienaturalne poszerzenie widma emitowanego przez nadajnik zauważalne u korespondentów na sąsiednich kanałach zwane popularnie "sianiem" (kiedyś uprawiałem działkę i lubię takie ogrodnicze terminy...).
pzdr
Henryk SP2JQR
Witam Henryk...cwiczylismy kiedys w PIR Rzeszow ze Zbyszkiem SP8IKL dopasowanie PP9 na plytce 5WW i wcale nie jest to takie latweSmile))).
W domu wtedy bardzo trudno , a nawet niemozliwe bylo poprawne dopasowanie filtru aby uzyskac zapodane przez OMIG w papierach tlumienie , zafalowanie i K dla PP9.
Też ćwiczyłem to dopasowanie na wysokiej klasy sprzęcie. Dlatego powstał układ z wieloma tranzystorami, który zaproponowałem w wątku o SP5WW.

http://sp-hm.pl/attachment.php?aid=1259
Dla tych, którzy chcą twórczo podumać nad nową konstrukcją mikrofonu z kompresorem i limiterem na NE571 załączam noty aplikacyjne. Dwie noty z aplikacjami w zasadzie zawierają to samo, ale trochę inaczej narysowane - co kto woli. Zwróćcie uwagę na schemat twardego limitera, trzeba mu dodać gałąź do kompresji i układ kompresora z limiterem gotowy !!!.
Myślę, że schematy na układach NE570 są już przemyślane, dorzucę teraz nieco więcej układów:
http://www.epanorama.net/schematicsforfr...anders-VCA

Pośród układów prostych są tam też bardzo rozbudowane - dla orłów...
Układy te są przeznaczone głównie do kompresji muzyki podczas nagrywania lub na scenie, w związku z tym cechują się bardzo małymi zniekształceniami, z małymi zmianami mogą być stosowane w najwyższej klasy modulatorach nadajników SSB.

Dla początkujących i do małych prostych TRXów nadal polecam układy Analoga...

Zwróćcie uwagę jednak na układy z detekcją dwupołówkową sygnału, użycie detektorów wartości skutecznej i inne ciekawe zabiegi w schematach.
Przykładowy schemat godny polecenia dla trochę mniej zaawansowanych:
http://www.epanorama.net/sff/Audio/Circu...ressor.gif
Układ CA3080 jest nadal do nabycia w wielu hurtowniach i sklepach za nieduże pieniądze
Do naszych celów, ze względu na brak basów i pasmo od 300Hz kondensator stałej czasowej można zmniejszyć nawet więcej niż 10 razy.
Warto spróbować zastosować układ powyższego kompresora na CA3080 jako ARW do homodyn - spróbujcie, myślę, że wtedy być może pryśnie mit radioamatorski o wyższości ARW na w.cz. w porównaniu z obróbką m. cz. Poczytajcie sobie dokładnie jakie czasy zadziałania mają kompresory stosowane do nagrywania muzyki i do obróbki sygnałów na scenie, a to tylko analogowa obróbka m.cz. w zwykłych trochę bardziej rozbudowanych niż radioamatorskie kompresorach.
Wypróbujcie i podzielce się doświadczeniem.
pzdr
może nie na temat do końca ale obudowa mic HM w wykonaniu kolegi z ukrainy
http://ux2ll.mirtesen.ru/blog/43334965865
W poście #9 Henryk stwierdził, że jeśli mowa o kompresorach dynamiki, to w grę może też wchodzić układ w.cz.
Gdzie można znaleźć literaturę, ew. więcej na ten temat?
Wiem, że w latach 90-tych były takie układy robione przez amatorów.
Ja radził bym się rozejrzeć po starym sprzęcie audio video. Polskie unitrowskie radiomagnetofony miały po dwa wspaniałe mikrofony np. MCO 33, MEO51 lub najlepszy z nich wszystkich do mojego DRAKE'a GML 043. Trzeba się udać do miejsca gdzie zbierają ludzie elektro złom. Pogadać z obsługą i wam wydłubią worek tego asortymentu. Obecnie używam SHURE 444 ale dlatego ze dostałem taki w prezencie. GML 0,43 potrzebuje TYLKO bateryjki 9V obniżonej do 7,5V. Wtedy najlepiej chodzi. Jeśli macie wysoko omowe wejście to TYLKO GML0,43. Możecie z czystym sumieniem "podrobić " Kenwooda. Nikt sie nie pozna przy dobrej regulacji całego traktu. Cool
Niechcący natknąłem się na schemat procesora modulacyjnego oparty o mój ulubiony układ scalonego kompresora - NE571.
Polecam do sprawdzenia i podzielenia się wynikiem.
[attachment=17515]

[attachment=17514]
Witam

A moze cos takiego

http://pira.cz/hyperlme.htm
Stron: 1 2 3 4 5
Przekierowanie