Myślałem raczej o przetwornicy z 10 do 16V na +-5V. -9V potrzebuje tylko kilka mA więc można je otrzymać z podwajacza. Przyglądam się różnym scalakom ale może wystarczy klasyczna wolnobieżna z 2 tranzystorami ?
Można użyć dowolnej kości wzmacniacza m.cz. zapuszczonej jako generator.
To fajny pomysł, małe transformatory są chyba dostępne. Jak rozumiem, sinusoida kilkaset herców i klasyczne prostowniki. Jak już będę miał ostatecznie określone zapotrzebowanie, spróbuję.
U Elecrafta jest gotowa przystawka z analizatorem widma.
P3 Panadapter
Dobry wzorzec do analizy i naśladowania.
Tak, dziękuję za info. Jednakże nie wydałbym kwoty równoważnej całkiem przyzwoitego transiwera tylko po to by zobaczyć to samo co na moim PC i zaprzątać sobie głowę gdzie postawić kolejne pudełko.
W TME mają moduły DC/DC w przyzwoitej cenie. Używam je i mogę polecić
Np. taki QDC1S-1205S 12V>5V 1W , dokładając inwerter na ICL7660 masz już symetryczne 5V.
Tylko jaką moc pobiera cały aparat ?
Narazie w granicach 1W. Ale patrząc w przyszłość będzie rosło. Dojdzie mikroprocesor główny, może osobny na "inteligentny klucz" , potem bardzo żarłoczne DDS-y i DSP. Zawsze obniżanie z 12 na 5V generuje sporo ciepła. Tylko z tego względu ( i konieczności uzyskania napięć ujemny) zacząłęm przyglądać się przetwornicom. Dzięki za sugestie, popatrze co jest w ofertach.
Dziękuję za link, każda nowa informacja może być źródłem inspiracji dla dalszego rozwoju.
Mnie bardziej zastanawia kwestia programowa
Zastanawiam się jak napisać własne algorytmy:
- jak liczy się szybkie transformaty Furiera
- jak okienkuje się posiadane próbki
- jakie parametry wyznaczają ilość próbek do transformaty i ile potrzeba przed i po danej chwili, aby wyznaczyć widmo w danej chwili.
- czy można dokonać większych uproszczeń obliczeń, aby dokonać analizy widma na potrzeby PSK czy np RTTY gdzie wystarczy badać występowanie tylko dwóch częstotliwości w widmie/
Niestety posiadane przeze mnie i znalezione materiały są zbyt zawiłe, abym umiał z nich praktycznie skorzystać. Analiza np omawianego materiału też nie jest łatwa ponieważ mam za małą znajomość asemblera, aby w pełni zrozumieć wykonywane tutaj obliczenia.