HomeMade

Pełna wersja: Mini komputer do urządzeń QRP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Może być ale nie musi to zależy jak często chcemy wyświetlać informacje a to zależy od projektu docelowego. Na I2C faktycznie ograniczeniem jest szybkość magistrali 400k , ale nawet wtedy licząc 20bitów po 2.5 us = 50 us na ustawienie danej 4 lub 8 bitowej + jakiś mały czas na zadziałanie układu. To nie tak dużo.

A z rejestrem powinno być znacznie lepiej, nieprawda że wyjdzie 10 razy więcej bo czas na ustawianie danych w rejestrze można po prostu odjąć od delaya następnej komendy sterownika. W pierwszym linku gość chyba dał za duże delaye, można by to znacznie zoptymalizować w asm. W fabryce po prostu piszą na językach wysokiego poziomu, mają do dyspozycji zwykle duże procki wiec się nie bawią w asm i optymalizacje.


Co do projektu kol. SP5FCS to uważam ze jest na bardzo ciekawy, można by go jeszcze rozbudować o jakaś konfiguracje pinów, np przez UART, czasami konstruktor potrzebuje zupełnie innej konfiguracji wyjść a jak się nie ma pliku źródłowego to trudno to zrobić. Przydała by się też dokładna dokumentacja krok po kroku dla początkujących, bo myśle ze dla nich ten projekt jest optymalny .
(19-11-2013 17:46)SP8WJT napisał(a): [ -> ]Co do projektu kol. SP5FCS to uważam ze jest na bardzo ciekawy, można by go jeszcze rozbudować o jakaś konfiguracje pinów, np przez UART, czasami konstruktor potrzebuje zupełnie innej konfiguracji wyjść a jak się nie ma pliku źródłowego to trudno to zrobić. Przydała by się też dokładna dokumentacja krok po kroku dla początkujących, bo myślę ze dla nich ten projekt jest optymalny .

Dokumentacja krok po kroku była by wielce przydatna, ale wiem że kol. SP5FCS jest mocno zajęty innymi projektami. Choć pewno nie wiele bym zwojował bo fortrana się kiedyś uczyłem, basica nieźle znałem(dawno), bascoma trochę liznąłem ale z asamblerem nie było okazji się spotkać a wiem że to preferowany przez Adama język. 73
Przyglądam się temu projektowi od dawna.
Mam dwa nieukończone QRP i taki mini comp idealnie by pasował.
Mam nawet taki wyświetlacz, wykonanie płytki metodą termotransferu to żaden problem, podobnie jak zakup Atmegi.
Jest tylko jeden problem, nie wiem jak "wpisać wsad" do mikrokontrolera, bo nigdy tego nie robiłem.
Kiedyś trzeba zacząć, bo mikrokontrolery są już praktycznie wszędzie.
Czy operacja wpisania gotowego wsadu do mikrokontrolera jest tak trudna, że wymaga specjalnych kursów, praktyki itp?
Czy może to, po odpowiednim instruktażu wykonać taki profan jak ja?

Jerzy
Oczywiście,że zrobisz to samodzielnie nie jest to takie trudne, na początek wejdź na stronę Mirka Kardasia tam jest bardzo dużo materiałów i filmów instruktażowych krok po kroku jak to zrobić.Jest tam również darmowy program za pomocą którego będziesz mógł wpisać gotowy wsad HEX.
Atu masz link do tej strony( http://atnel.pl/mkavrcalculator.html )
Miłej lektury i powodzenia,ja się też dopiero nauczyłem a jestem już 60+
Piotr
Kolego Piotrze.
Dziękuję za chęć pomocy, być może z niej skorzystam.
Na chwilę obecną jestem umówiony z Kolegą Rysiem SP6IFN bo wybieram się w tamte strony.
Co do mkAVRcalculatora mam go w niepełnej wersji free i czekam na licencję pełnej wersji w ramach akcji polakpotrafi.
Obejrzałem filmiki i to nie raz, kontaktowałem się też z Panem Mirkiem.
Wykonałem 2 płytki do minicompa QRP i obsadziłem je elementami. Zdjęcia z montażu jakie pokazał SP5FCS pokazują trochę inną płytkę niż
prezentowane pcb, ale wystarczy popatrzeć na schemat i nie ma problemów.
Pozostało tylko włożyć zaprogramowany mikrokontroler, no i potem "naumieć" się samemu to robić.
Uzbroiłem się też w programator USBASP i wykonałem progduino wg pomysłu Rysia SP6IFN, jednym słowem - "lew pręży się do skoku". :-)
Jak widać wszystko jest na najlepszej drodze i spokojnie mogę sobie zanucić - No taka łajza, to ja już nie jestem, może trochę, ale taka to już nie. :-)
Dziękuję i pozdrawiam
Jerzy SP3FEC
Jeśli masz AVRCalculator i programator USBASP to już nic więcej nie jest Ci potrzebne do zaprogramowania Atmegi 8.zostało tylko podłączyć 4 przewody +
zasilanie,ściągnąć hexa na pulpit i kilka kliknięć w AVRCalculatorze i masz zaprogramowany procesor,sam się zdziwisz jakie to proste.
Pozdrawiam Piotr SQ9PCZ
Skoro Atmega32 to może i by do tego dołożyć DDS z BFO Adam?

Chciałbym polecić bardzo fajną stronę Andreva ZL2PD. Może nawinie się więcej pomysłów dop tego ciekawego pomysłu.

Andrev tworzy ciekawe rzeczy. Robiłem ten --> DDS <--.

Bardzo fajnie działa (polecam). Source do Bascom jest - można się podszlifować. Tutaj foto działającego z PCB mojego projektu:

İmage

Pozdrawiam.
Stron: 1 2 3 4
Przekierowanie