Wielu Kolegów budując proste urządzenia QRP umieszcza w nich skalę do pomiaru częstotliwości. Dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań bazujących najczęściej na procesorze. Zastosowanie mikroprocesora oraz wyświetlacza LCD w takim module pozwala na realizację dodatkowych funkcji przydatnych podczas obsługi urządzenia takich jak:
- cyfrowy S_metr;
- cyfrowy SWR oraz pomiar mocy;
- konfiguracja radia (f.pcz., emisje, filtry,N/O, itd.);
W tym wątku proponuję dyskusję i realizację mini komputera pokładowego do urządzeń QRP wykonującego podstawowe pomiary oraz sterowanie całym radiem.
Konfiguracja sterownika:
- procesor ATmega8, LCD 2*16 znaków;
- 7 klawiszy sterujących, możliwość podłączenia enkodera;
- druk jednostronny pod termotransfer;
Na zdjęciach prototyp komputerka, schemat ideowy oraz projekt druku do wyprasowania. Sterownik może być wykorzystany do innych celów jako uniwersalny moduł mikroprocesorowy np nauki pisania programów.
Na schemacie była zła wartość rezystora R2, ma być 2k7. Przy wartości 1 k źle rozpoznawał klawisze funkcyjne.
Mini komputer został pomyślany jako zamiennik dla powszechnie stosowanych skal częstotliwości. Oprócz pomiaru i zobrazowania częstotliwości mamy dodatkowo pomiar mocy, swr-a, s-metra, napięcia zasilania oraz sterowanie kilkoma dodatkami w radiu (antena, tłumiki, filtry, pasma).
Tak więc w pierwszej wersji jest to rozbudowana skala częstotliwości dlatego kontrolowane urządzenie musi mieć własne VFO.
TinyDDS jest układem prostej syntezy zastępującym w urządzeniu klasyczne VFO.
Kilka ekranów z testowego oprogramowania.
- ekran główny (częstotliwość, S-metr, antena, tłumik, emisja, filtr)
- ekran zmiany pasm;
- ekran pomiaru mocy i SWR-a;
- ekran skrzynki antenowej;
- ekrany konfiguracji sterownika (pośrednia, mieszanie, skalowanie mocy)
Robiłem próby z podłączeniem modułu BFO z syntezy DL4JAL do tego sterownika. Obsługa DDS-a AD9850 oraz AD9851 działa bez problemu i może kiedyś powstanie z tego prosta synteza. Wielu kolegów ma takie układy syntezy i można je zastosować do prostych urządzeń.
Witam. Adamie, świetny pomysł z urządzeniem, które zawiera w sobie taką funkcjonalność. Osobiście wyznaję zasadę "małe jest piękne", a minikomputer jak ulał pasuje do wykorzystania w małych urządzeniach home made. Dodatkowo, myśl połączenia go z DDS-em, stworzyła by mały, uniwersalny sterownik równie małego radia.
Taaak... Małe, funkcjonalne, uniwersalne... A na dodatek home made !
Pozdrawiam. Tomek.
Mam informację, że kilku Kolegów wyprasowało i złożyło płytkę minikomputera QRP. Zamieszczam plik z testową wersją oprogramowania pozwalającą na uruchomienie i sprawdzenie modułu.
Wersja 1.5:
- w tej wersji moduł pracuje jako konfigurowana skala do jednopasmowego radia QRP, działa pomiar częstotliwości , możemy ustawić wartość pośredniej, rodzaj przemiany oraz wartość dzielnika częstotliwości;
- na płytce mamy dzielnik częstotliwości przez 10 na 74LS90 dający szerszy zakres pomiarowy np. 30MHz, przy pomiarach VFO do 7MHZ możemy zrezygnować z dzielnika (zworka na podstawce), dla większych częstotliwości możemy dać inny, zewnętrzny preskaler max. do 256;
- aby wejść do MENU konfiguracji wciskamy lewy-górny klawisz i włączamy zasilanie modułu, wybieramy opcję INI aby zainicjować wstępne nastawy, tylko przy pierwszym włączeniu po zaprogramowaniu procesora;
- następnie ustawiamy wartość pośredniej i sposób przemiany;
- zakończenie i wyjście z konfiguracji lewy-dolny klawisz;
- klawisze z lewej strony (górny i środkowy) służą do zmiany ekranów;
- aktualnie aktywny jest ekran zobrazowania częstotliwości oraz pomiarów SWR-a (pomiary nie były testowane );
- na ekranie podstawowym możemy zmieniać inne nastawy (antena, tłumik, rodzaj emisji, filtr) ale w tej chwili brakuje portu z pinami sterującymi, docelowo w projekcie mają być dwa rejestry 4094 do sterowania konfiguracją radia.
- ze względu na brak zainteresowania projektem program nie jest aktualnie rozwijany.
(22-05-2011 14:32)sp5fcs napisał(a): [ -> ]- ze względu na brak zainteresowania projektem program nie jest aktualnie rozwijany.
Szkoda
Może da się dodać pętlę FLL - było by coś, na prawdę funkcjonalny kombajnik... alternatywa dal układów DDS. Można opracować fajny generatorek do koputerka i znakomita sprawa....
Ja niestety nie czuję się na siłach - wiedzu jeszcze brak a doświadczenia jeszcze więcej, ale zainteresowany bym był bardzo rozwojem tego projekty - właśnie ze względu na konkurencję dla DDS - jeżeli ktoś nie chce wydawać dużych pieniędzy na tą zabawę.
Pozdrawiam!
Jeśli będzie zainteresowanie tematem i chętni do współpracy obiecuję modyfikować oprogramowanie. Niestety w tej chwili "ciągnę kilka tematów" na forum i po prostu brakuje czasu na pełną realizację wszystkich pomysłów. Myślałem nad pętlą FLL ale ostatnio pojawiły się tanie oferty układów AD9850 a to daje możliwość wykonania taniej syntezy. Sam robiłem próby z wykorzystaniem modułu BFO z syntezy DL4JAL. Wielu kolegów ma gotowe moduły lub płytki do zagospodarowania.
(22-05-2011 20:32)sq8gum napisał(a): [ -> ]Może da się dodać pętlę FLL - było by coś, na prawdę funkcjonalny kombajnik... alternatywa dal układów DDS.
polecam ten link
http://sp2swj.sp-qrp.pl/om3cph/index.htm
gotowy klocek do dodania - jeśli ktoś chce rozbudować projekt - lub jeśli ktoś chce zbudować i potestować "alternatywny" komputerek
Witam,
czy kolega Adam udostępniłby mi płytkę w pliku .lay?
Chciałbym zrobić konsole do sterowania skrzynką tak jak w opisie
http://sp-hm.pl/thread-520-page-17.html
Planuję wykonać skrzynkę + konsola.
Krzysztof