HomeMade

Pełna wersja: lampowy klucz cw
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Szukam schematu klucza prawdopodobnie stara konstrukcja krótkofalowca amerykańskiego.
Klucz był zbudowany na dwóch lampach ECC i na dwóch przekaźnikach polaryzowanych, w zasilaniu miał dwa stabiliwolty SG2S i SG3S

Na szczęście schemat został odnaleziony przez pierwszego wykonawcę, tego ukladu SP8FNA, od którego ja skopiowałem układ. SP8FNA nie był autorem - był wykonwca piewszego egzemplarza ktory ja widzialem.
dodaje schemat[attachment=16801]
W Radioamator i Krótkofalowiec nr 2 1967 było kilka układów lampowych i układy tranzystorowe,artykuł SP2BPL . Na 1 tranzystorze i przekaźnik spolaryzowany był hitem w wojsku 1970/72. Była szybka odpowiedź dla czerwonoarmistów którzy nas popędzali .
73!
Artykuł z RiK.[attachment=16805]
Na lampach,zasilanie-transformator to i kawał pucka wyszło. Ważne że działał. Ja trochę wyklepałem kluczy na jednym tranzystorze (70/72 ) . "Uzbroiłem" jednego kolesia bo z Kaliningradu nam dokuczali, był artystą w odbiorze , po tygodniu wprawił się w nadawaniu i od ruskich przyszło QRS (nadawaj wolniej), przestali dowcipkować. Używało towarzystwo różnej maści pseudo kluczy bocznikowych. Z tym na jednym tranzystorze był pełny komfort. Szczególnie "spółdzielnia" była szczęśliwa w robieniu dx-w (na zamówienie) miało być szybko ,krótko żeby Przasnysz nas nie namierzył hihihi. Od tego czasu przestało mnie interesować zbieranie kart. Wszystko - baterie (2 paluszki R6), przekaźnik spolaryzowany, manipulatorem mieściło się w obudowie po OR Koliber z Bomisu.
73!
(17-01-2021 13:41)SP5CII napisał(a): [ -> ]Na lampach,zasilanie-transformator to i kawał pucka wyszło. (...)

Zgadza się, gabaryty swoje ma, bo w środku wygląda tak:

İmage

Klucz dostałem od Krzysztofa SP8GSC i uruchomiłem dla czystej przyjemności. Ostatnio mocno ciągnie mnie do urządzeń lampowych. Nie służy on do pracy wyczynowej, nie musi być mały, na co dzień używam K-5, ale włączyć go czasem i ponadawać na nim, najlepiej przy pomocy jednodźwigniowego manipulatora z linijki i poczuć ten klimat, to wspaniałe uczucie Smile
Szukaliśmy schematu, bo sporo rzeczy w kluczu było nie podłączonych, niektóre podłączone były tam gdzie nie powinny być podłączone, brakowało niektórych elementów, schemat więc znacznie przyspieszył zabawę. Narysowany ręcznie, oryginalnie przed wielu laty przez Krzysztofa SP8GSC, odnalazł się bodajże w piwnicy jednego z lubelskich krótkofalowców.

73!
Odnalazł się oryginał rysowany ręcznie ?! Krzysiu dawaj tutaj skan/fotkę !
To jest ten sam schemat, który wkleił Krzysztof na górze wątku, on go "przerysował" w jakimś programie komputerowym.
Ja tak lubię stare odręczne schematy... jest w nich klimat i coś jeszcze.
Sprawdź messengera Smile
To jest ten schemat z RiK. Tak się to wykonywało. Trafo jak dobrze pamiętam od Irysa na tym zdjęciu .Pracując w ZURiT. grzebania w układach lampowych miałem dosyć. Pierwszy nadajnik W/g SP5ARH lampowy wtedy każdy go wykonywał w tych czasach (1967r) a za odbiornik OR Calypso z konwerterem na ECH 81 i taki mieliśmy z bratem SP 5 GDY zestaw N/O.
73!
Przekierowanie