HomeMade

Pełna wersja: SSB z DDS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć!

Korzystając z chwilowego braku zajęcia zastanawiam się czy istnieją rozwiązania pozwalające w miarę prosty sposób cyfrowo kształtować sygnał jednowstęgowy. Otóż mając sygnał SSB przekształcamy go cyfrowo aby wysyłać go do DDS który wygeneruje sygnał na żądanej częstotliwości. Można by w ten sposób "uprościć" budowę małych nadajników.
Czy ktoś już opracował tę metodę? Czy jest Wam znana?
Musisz sobie zadać pytanie co się stanie gdy zmodulujesz generator (bo czymże innym jest DDS?), nie ważne czy w amplitudzie czy częstotliwości...

Edit: Rozwiązania dotyczące bezpośredniej przemiany cyfrowej istnieją, poszukaj opisu działania choćby HiQSDR.
Da się, ale nie jest to proste. Efekt prototypu, który słyszałem nie powala. Ogólnie nazwałbym to czwartą metodą wytwarzania SSB. Wydaje mi się, że ta metoda znajdzie zastosowanie w budowie sprawnych wzmacniaczy mocy opartych o klasę pracy E.
Niektóre DDSy mają RAM który można podłączyć bezpośrednio do jego DAC'a (vide AD9910, jeden z kolegów na sp-hm robił próby, ale to zastosowanie ma spore ograniczenia), tyle że to już nie będzie klasyczny DDS a jego cena powala...
Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi. Trzeba więc będzie poczekać na ułatwienia z nowych technologii. Wink
Na Raspberry pi da się modulowac w ssb.
Chętnie usłyszę plik z odbiornika testowego, bo to co słyszałem dotychczas nie podnieciło mnie. Liczę jednak na to, że z biegiem czasu soft się rozwinie i za jakiś czas będzie to kolejna dobrze opanowana metoda wytwarzania SSB.
W dobie SDR nie ma najmniejszego problemu w generowaniu (syntezowaniu) sygnału SSB w całkowicie cyfrowy sposób. DDS-y, które mają modulator amplitudy i fazy bez trudu obsłużą to zadanie (patrz w tym wątku). Sęk w tym, że potem trzeba go w sposób liniowy wzmocnić do odpowiedniego poziomu. I tu nie ma zasadniczo żadnego zysku bo choć modulator pozbawiony jest podstawowych wad klasycznego analogowego odpowiednika (tłumienie nośnej, intermodulacja itp) to nadal wyzwaniem jest zbudowanie odpowiednio liniowego (zarówno w dziedzinie amplitudy jak i częstotliwości) wzmacniacza.
Dlatego moja uwaga skierowała się w stronę innego rozwiązania, znanego jako EER (Envelope Elimination and Restoration). Ta technologia eliminuje cały liniowy tor wzmacniacza sygnału na rzecz jego modulowania (odtworzenia obwiedni) wyłącznie w stopniu mocy.
(26-04-2020 12:55)SP9FKP napisał(a): [ -> ]Dlatego moja uwaga skierowała się w stronę innego rozwiązania, znanego jako EER (Envelope Elimination and Restoration). Ta technologia eliminuje cały liniowy tor wzmacniacza sygnału na rzecz jego modulowania (odtworzenia obwiedni) wyłącznie w stopniu mocy.

QCX SSB

73
mrn
Przekierowanie