Czym, jakimi miernikami mierzycie cewki?
Biorę się za filtry ale moje wskaźniki bo miernikami tego nazwać nie można mogę wyrzucić na złom.
Cewka powietrzna na 3 różnych miernikach pokazuje co innego i to takie rozbieżności i głupoty że szkoda gadać.
Nie wiadomo na czym się wzorować a potem sprawdzając filtr można się wk.....ić...
Przemek
Z czystym sumieniem mogę Ci polecić bardzo dobry miernik LCR: DE5000.
Dorobiłem do niego przewody Kelvina, bo wtedy dopiero, po odpowiedniej kalibracji, można dokładnie mierzyć dziesiątki nH i pojedyncze pF (standardowe „krokodylki” są kiepskie).
Miernik nie jest tani, ale naprawdę warto - jest świetny i jestem z niego bardzo zadowolony.
Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
Pod szyfrem cewki rozumiem LPF I BPF i tym podobne.
Mierzę
tym miernikiem
Zawsze bez poprawek.
Indukcyjność jednowarstwowej cewki powietrznej można dość dokładnie policzyć ze wzoru - więc da się ocenić czy miernik jest ok.
Trzeba pamiętać, że popularny miernik na PICu mierzy indukcyjność i pojemność dla częstotliwości ok 100kHz. Dla wyższych częstotliwości dochodzi pojemność własna cewki. Dla cewki 20 zwojowej o średnicy 5cm, nawiniętej drutem 1mm i odległości między zwojami 4mm widać ją (pojemność własną) przy ok 20MHz. Bardzo ładnie widać to na analizatorze EU1KY.
Analizator nie jest zbyt dokładny, ale pozwala pomierzyć cewkę dla częstotliwości, przy której będzie pracować.
Takim analizatorem, który jest inną wersją
N2PK. Czasem wspieram się Bode100 ale wyniki są takie same. Pomiar cewek powietrznych o indukcyjności kilku/kilkudziesięciu nH zwykłymi miernikami RLC na 100KHz jest niedokładny z powodów które Andrzej opisał. Różnica w indukcyjności dla 100kHz i dla 100MHz może wynosić kilkadziesiąt procent...
Jak µH i nH to pewna metoda rezonansowa: generator, podpięta zadana cewka i kondensator z którym generowana częstotliwość znajdzie się w pożądanym obszarze. Taki prosty generatorek: 2xpnp + 1xR + 1.5V był onegdaj zamieszczony w ŚR. Jest C i jest f - teraz znana wyliczanka L. Trochę zabawy, ale pewniak.
Używam od lat DER EE DE-5000 ale dokładnie ten sam poziom reprezentuje: IET DE-5000, PeakTech 2170, BK Precision 879B, MCP BR 2832, Keysight U1730C lub 1731C, SANWA LCR-700, TH2822C, Extech 380193, Axiomet AX-LCR42A, V&A VA520B, itd. Wszystkie są oparte na układzie pomiarowym firmy Cyrustek. Różnią detalami i jakością wykonania. Część ma częstotliwość pomiarową do 10 kHz a część (np. DE-5000 i inne) także 100 kHz.
Kieruj się ceną oraz tym czy aby na pewno ma pomiar 4 przewodowy. Chińczycy w niektórych uprościli interface i jest tylko 2-przewodowy.
Pozdrawiam!