Do testów podepnij żarówkę halogenową 12V lub zwykłą samochodową. Jak nie masz to zapnij trzy rezystory 10 do 15 ohm/ 5W połączone rownolegle na linii 5V.
Pawle.... Na tą chwilę mam 6 rezystorów x 22om/5W i żarówkę H1 / 55Wat (12V)
(23-01-2020 10:04)SQ8MVY napisał(a): [ -> ]Do testów podepnij żarówkę halogenową 12V lub zwykłą samochodową. Jak nie masz to zapnij trzy rezystory 10 do 15 ohm/ 5W połączone rownolegle na linii 5V.
Połączenie równoległe rezystorów spowoduje zmiejszenie oporu z np. z 10om przez 3 da 3.333om
Może dać lepiej 3x22om równlolegle to wyszłoby 7.3om ??
Jak możesz to podaj mi typ tego zasilacza bo cos mi się zdaje że zle to robisz.
Mój zasilacz ;
HP : ATSN 7001044
Napięcia 3,3 V i 5 V są napięciami pomocniczymi ich obciążenie nie ma żadnego sensu.(Obciążenie tych napięć ma sens tylko w zasilaczach atx) Zasilacz ma sporo zabezpieczeń i uzyskanie 13,5 V jest dużym sukcesem. W zasadzie powyżej 13 V zasilacz powinien się wyłączyć . Stabilizacja zasilacza działa dla 12 V i dla żadnego innego napięcia . To że udało ci się uzyskać tak duże napięcie świadczyć może o usterce zasilacza, należy sprawdzić kondensatory elektrolityczne czy nie wy-puchły albo nie wyschły. Do zasilania radia najlepsze są zasilacze 40- 50 A . Mają one lepsza filtracje co za tym idzie radyjka nie "słyszą" zasilacza. Do obciążenia zasilacza zastosuj żarówki samochodowe o łącznej mocy 70-100 W pamiętaj że takie żarówki wydzielą sporo ciepła , Łapanie ich skończy się nie ciekawie . Przy takim obciążeniu nabierzesz pewności że taki zasilacz nadaje się do naszych celów obciążenie powinno się zmieniać od 10 W do 100 W .Na oscyloskopie zobaczysz czy spadki napięcia są nie wielkie rzędu 0.1 V . Przerobiłem kilka zasilaczy, żeby podnieść napięcie do 13.8 V należy dłubać w układzie i tu żaden cudowny opornik na zewnątrz nie pomorze. Powodzenia w przeróbce zasilacza.
Miektu : SP1NV.....
Zasilacz normalnie chodzi do 15V.. Dalej się wyłącza, czyli zabezpieczenia działają.
Mam tutaj zielony ferryt z zepsutego zasilacza serwerowego,
Czyli jak Kolega SP9FYS mówił... 2-3 zwoje. Tak ?
Dopiero po poście Mietka SP1NV zauważyłem, że Twój zailacz Adrianie jako główne napięcie ma linię 12V. Moja sugesia o obciążeniu napięcia 5V jest w tym przypadku błędna. 5V występuje tu tylko, jako napięcie stanby, więc wstępne obciążanie tej linii nie ma zastosowania.
Natomiast założenie rdzeni na linię 12V na pewno nie zaszkodzi. Sprawdź też sobie, jak zasilacz zachowuje się przy nominalnym napięciu wyjściowym 12V, bo być może, że jest zdecydowanie za wysoko podkręcony w górę.