HomeMade

Pełna wersja: Giętarka / Krawędziarka / Zaginarka do Blachy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej.
Ostatnio naszła mnie potrzeba wykonania prostej obudowy z blachy aluminiowej.
Niestety wymiary za duże, aby wygiąć ładnie boczki w imadle.
Kiedyś miałem ładnie wyszlifowane kątowniki stalowe, skręcane śrubami, które służyły mi za giętarkę, ale gdzieś mi wsiąkły.
Zacząłem się przymierzać do wykonania giętarki, podglądając konstrukcje warsztatowe-profesjonalne.
Dotychczas oglądane sprzęty nie były zbyt tanie, ale pojawiły się na Allegro małe giętareczki w dość przystępnej cenie. Tak że nie opłacało by sie męczyć w wykonanie w warunkach domowych.

Sprzedaje producent o nicku remi541

Dla celów małej elektroniki chyba nadają sie dwa modele:
Zaginarka 250 mm do blachy 2,0 mm giętarka - malutka i prosta ale za 129.- PLN
https://allegro.pl/oferta/zaginarka-250-...8778298384
I nieco większa i bardziej złożona za 350 PLN (Plus 20 przesyłka)
Zaginarka ZG-300/2 do blachy 2mm
https://allegro.pl/oferta/zaginarka-zg-3...4f69ac7020
Taką właśnie zakupiłem.
Jest bardzo solidnie i ładnie wykonana.
Kąty gięcia do 150 stopni, wszelkie potrzebne regulacje dostosowujące do grubości blachy. Max grubość blachy - Alu 2.5mm, Stal - 2mm. Długość linii gięcia - 300mm.

Dokupiłem dodatkowe wyposażenie - kątomierz i ogranicznik, ale w relacji do ceny całej zaginarki, nie są warte swojej ceny. Tarczę kątomierza dużo lepszą wydrukowałem sobie na drukarce 3D. Pasowało mi przełożenie kątomierza na drugą stronę zaginarki i stąd potrzeba innej tarczy.
Ogranicznik też można zrobić samemu, choć to już większa fatyga - dość grube dwa stalowe elementy.

Pan błyskawicznie wysłał maszynkę, tak że obudowę wykonałem już następnego dnia.
Kilka lat temu kupiłem dokładnie taka samą u tego samego producenta.

Ma wady.

Trzeba blachę wygiąć trochę bardziej niż wynika to z konta prostego bo potem trochę wraca i nigdy nie wiadomo ile trzeba przegiąć. Jest to upierdliwe.

Zagięcie jest niesymetryczne - od strony mocowania jest ostrzejsze niż od strony giętej. Jeśli robi się obudowę C - trzeba uważać która stroną się blachę wkłada aby ta niesymetryczność była symetryczna po obu stronach C.

Największą wadą było to że nie da się wykonać obudów powtarzalnych za każdym razem wychodzi inaczej. Dorabiałem do niej ograniczniki głąbokości wejścia blachy, ograniczniki kąta, ale nie uzyskałem powtarzalności.

Gdybym teraz kupował to raczej taką:

[attachment=15782]

Ale ostatnio ich nie widzę - gdyby ktoś znalazł to proszę o info.
Na tej krawędziowej można zrobić pudełko (wymieniane stemple) na 'naszej' tylko C.
Dla uzyskania większej dokładności zeszlifowałem farbę w miejscach w której tej farby nie powinno być ...
Tak - z tym wracaniem blachy się zgadza, ale dobrałem tak ogranicznik, aby byłu o kilka stopni więcej i jest ok.
Oczywiście ustawienie zależy od grubości i materiału blachy. Trzeba też wiedzieć jak uwzględnić grubość blachy, aby elementy do siebie pasowały. Trzeba się tego nauczyć.
Pudełko da się zrobić, ale o wewnętrznym przekroju nie mniejszym niż 45mm.Tylko trzeba je wyjmować z maszynki odkręcając cały dociskacz.
To prosta zaginarka do celów amatorskich, ale znacznie łatwiej się wykonuje się elementy blaszane niż gięcie w imadle.
Profesjonalne maszyny do celów produkcyjnych są drogie.

W ciagu lat ćwiczyłem amatorskie maszynki: drukarka 3D, frezarka CNC też z laserem.
Przedtem jeszcze wykonywanie PCB termotransferem z użyciem najpierw żelazek, później przerobionego laminatora, wytrawiarka......... i co tam jeszcze.
Aby osiągnąć zawalające wyniki, żeby elementy do siebie pasowały, musiałem sporo poćwiczyć, zrobić trochę nieudanych elementów aby opanować technologie.
To samo jest z wyginarką, choć obudowę do skrzyneczki antenowej N7DDC, w stylu 2 elementy "C" z wykonanymi jeszcze na prostych blachach wycięciach i otworach, udało się wygiąć za pierwszym razem Smile.
Całą gamę zaginarek ( inne transformatory itp ) oferuje Zakład Doskonalenia Zawodowego
https://www.zdz.bialystok.pl/produkcja/oferta.html.
Konstrukcyjnie podobne jak z Allegro.
Marcinie, dzięki za informację i poruszony temat. Na dzień dzisiejszy sam używam dwóch kątowników i dużego imadła.
Podstawowa zaginarka do blachy powinna posiadać dolną ruchomą krawedź regulowaną w zalezności do grubości blachy. Wtedy zagięcie będzie symetryczne i uzyska się powtarzalność.
Dobrze jakby posiadała wymienne kamienie i można było podnosić górną listwę dociskową hi.
Jurku pokazana przez ciebie zaginarka jest dostępna w wielu sklepach pod nazwą: FM012-1,2 mm/300mm.
Pozdrawiam, życzę pomyslności w Nowym Roku i wielu udanych konstrukcji, Janusz.
A ja na starość robię coraz bardziej chytry. Wink Zanim kupię przeszukuję zasoby jutuba w poszukiwaniu rzeczy z Dopiskiem DIY. Oto co znalazłem:
https://www.youtube.com/watch?v=Fl6c7P7sy4U

Aaaa aby nie wyszło, żem maruda i "mundrala" to sam zastanawiam się nad kupnem lub zrobieniem prostej giętarki. Słoneczko wymaga obudowy. Wprawdzie jest plastikowa ale docelowo w jednej obudowie chce zmieścić radia na 2m i 70cm.
Jest powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Ze dwa tygodnie temu zobaczyłem w zaprzyjaźnionej firmie takie urządzenie:
https://allegro.pl/oferta/msw-mfm-3in1-3...8359425781
Podobno jest to chińska podróbka maszyny zaprojektowanej w europie. Zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. W nowym roku wybiorę się z blachą aluminiową grubości 1,5mm sprawdzić przydatność do naszych celów.

Vy 73 Piotr
Lubię majsterkować i też posiadam niezłą kolekcję różnych narzędzi. Wykonanie estetycznej obudowy w warunkach amatorskich a szczególnie gięcie blachy jest bardzo trudne. Ponieważ potrzeba jest matką wynalazków a ojcem jest lenistwo poszedłem na skróty.
Większość obudów ze starych magnetowidów, odbiorników sat itd. są za niskie.
Wobec tego bierzemy dwie obudowy takiego samego typu i łączymy je razem. Otrzymujemy w efekcie profesjonalną "skorupę" dwukrotnie wyższą a czasem nawet z odpowiednią perforacją.
Podobnie jeśli mamy za niską obudowę, możemy ją podwyższyć wstawiając paski z boku. Wymaga to wykonania nowej płyty czołowej i tylnej, no ale coś za coś.
Na zdjęciach duża obudowa złożona z dwóch starych odbiorników satelitarnych i "podwyższona" obudowa do SP5WW mini. [attachment=15784][attachment=15785][attachment=15786]
Do celów amatorskich taka jak w linku wystarczy :-)

giętarka1 - youtube

giętarka modelarska - youtube

Pozdrawiam serdecznie.
Zaginarka do elementów fototrawionych, nadaje się świetnie do ekranów, warto wcześniej naciąć blachę nożykiem introligatorskim. Możliwości i kontakt pod linkiem.
https://modelwork.pl/topic/30816-zaginar...ch/page/2/
Przekierowanie