HomeMade

Pełna wersja: Synteza 2m Radmor odrodzenie ;)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Cześć!
Porządkując poddasze odnalazłem kilka egzemplarzy popolicyjnych dziesięciokanałowych Radmorów. Ponieważ mam jeszcze jedną ale bazową dziesiątkę zastanawiam się czy warto byłoby doprowadzić je do stanu "używalności" poprzez dorobienie syntezy wraz ze wszystkimi współczesnymi ceteesami? Czy znacie jakieś ciekawe ale współczesne projekty?
Czy według Was warto bawić się takim projektem?
Te radmorowskie urządzenia są nie do zajechania. U mnie taki radiotelefon w letnim QTH działa już ponad 30 lat. Na dzień dzisiejszy brakuje w nim mniejszego kroku syntezy i generatora tonów.
Biorąc pod uwagę fakt, że nowoczesne radio ukf o mocy 20W kosztuje tylko trochę ponad 300zł to musisz się dobrze zastanowić:
https://allegro.pl/oferta/uv-9800a-expor...7535007414

Za przeróbką starego radia przemawia fakt, że możesz w nim uzyskać dużo lepsze parametry odbiornika, jeśli dobrze zrobisz głowicę wejściową. Aby zapewnić selektywność dla odstępu kanałów 12,5kHz musisz oprócz typowych przeróbek dodać dodatkowy filtr p.cz.. W fabrycznych radiach UKF tych najtańszych nie ma zmiany selektywności. Możliwość zmiany selektywności wraz ze zmianą kroku syntezy to kolejny plus przeróbki starego radia.
Minusem jest fakt, że pracy jest dosyć sporo, właściwie to konstruujesz nowe radio w oparciu o dostępne podzespoły. Jeśli lubisz dłubać to będziesz miał w tym przyjemność, jeśli nie to lepiej kupić choćby zapodany powyżej model.
W nowych urządzeniach największą IMHO wadą jest wielkość wyświetlacza. Wszystko nowe jest coraz mniejsze a ilość informacji jak największa. Nawet stary ręczny Dragon ma jak dla mnie za mały wyświetlacz. OKDR radio na które muszę patrzeć przez lupę... To w sumie główny powód pomysłu na przeróbkę radia.

Znalazłem taki cóś Do wygooglowania, plik pdf QRP 2m FM Transceiver PP-002m
W dzisiejszych czasach wystarczy mały moduł od chińczyka DRA818 lub SA818. Ma to już wszystko w sobie. Zostawiamy w radmorze PA i wzmacniacz mcz i obudowę. Do sterowania wystarczy najprostsze arduino i wyświetlacz oled.
https://www.nicerf.com/Upload/ueditor/fi...0d80f6.pdf
Przykładowy projekt : https://ja2nkd.blogspot.com/2019/05/uhf-...odule.html
Dziękuję Zbyszku! Właśnie takiej podpowiedzi szukałem.
Aliexpres
Tyle że z Radmora zostaje właściwie prawie tylko obudowa a kaszaniarski RX z modułu to już jakby nie ten klimat. Mega Fatalny pomysł.
Krzysiek, może i masz racje. Kiedyś mutowałem do tego syntezy Zdzicha SP6HUK. Nie wiem czy jeszcze jest dostępna. Może masz jakieś opracowanie, które można by zaadoptować do radmora i wprowadzić niebędne poprawki z obsługą przemienników. Sam mam jeszcze w piwnicy kilka radmorów z obsadą kwarcową.
I ja dołączę do prośby Zbyszka.
(29-11-2019 23:30)SQ6ADE napisał(a): [ -> ]Tyle że z Radmora zostaje właściwie prawie tylko obudowa a kaszaniarski RX z modułu to już jakby nie ten klimat. Mega Fatalny pomysł.
A może chcesz jednego (dwa, trzy?) samochodowego Radmora do eksperymentów?
A ja jeszcze dzisiaj używam FM 306 z syntezą SP5DF, i jestem z niego bardzo zadowolony.
Pozdrawiam Stanisław.[attachment=15688]
Stron: 1 2 3
Przekierowanie