HomeMade

Pełna wersja: LSB, USB?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć!
Szykując się do budowy TRX na 50MHz uświadomiłem sobie, że nie pamiętam którą wstęgę należy stosować przy SSB Angry Dolną czy górną? Gdyby, któryś z użytkowników pasma mógł mi pomóc byłbym wdzięczny.

73 de sp7vmz
Powyżej 10 MHz obowiązuje USB. Wyjątek pasmo 60m.
Dziękuję x100!
To nie prawda, że 'obowiązuje'...
Tak się tylko przyjęło ze względu na sprzęt budowany w dawnych latach (nie będę teraz pisał dlaczego tak było). Dzisiaj nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Np. w paśmie 2m stacje nadają przez satelity na LSB.
(06-05-2020 17:34)3Z9N napisał(a): [ -> ]To nie prawda, że 'obowiązuje'...

Fakt, rekomendacja IARU nie jest obowiązkowa - dla mnie jednak jest świętością i obowiązkiem zarazem. I nie przyszło by mi do głowy wołać CQ na 20m z LSB. Ale jak widać nie dla wszystkich. Dziwne, skoro "Dzisiaj nie ma to absolutnie żadnego znaczenia" to dlaczego wszyscy stosują się do ogólnie przyjętych zasad (stosowanych również w służbach) a niechlubnym wyjątkiem są stacje okładające się wzajemnienie pochlebstwami na temat sygnałów jako żywo przypominających góralskie trombity.
Tu można poczytać o tym co się REKOMENDUJE.
Stacje nadają do satelity na 2m LSB Uplink, dlatego że satelity mają transpondery odwracające wstęgę i z satelity jest nadawany sygnał USB Downlink np. na 430 Mhz i odbieramy już ten sygnał jako USB, a nie dla tego że można jak się chce. Jeśli satelita ma transponder nie odwracający sygnał to nadaje się do niego na USB. To taka podstawowa wiedza o satelitach. Ma to bardzo duże znaczenie, by nie było chaosu na pasmach i nie trzeba było się przełączać co stację pomiędzy LSB i USB. Odstępstwem od reguły jest pasmo 60m (5,3 Mhz), gdzie rekomenduje się USB, pomimo że jest poniżej 10 Mhz.
Sprzęt budowany w dawnych latach dla krótkofalowców miał możliwość pracy USB/LSB na każdym paśmie i akurat to nie ma tu nic do znaczenia. W amatorskich urządzeniach były stosowane filtry SSB symetryczne. Zmiana wstęg jest bardzo prosta do realizacji.
(06-05-2020 23:04)SP9LVZ napisał(a): [ -> ]Sprzęt budowany w dawnych latach dla krótkofalowców miał możliwość pracy USB/LSB na każdym paśmie i akurat to nie ma tu nic do znaczenia. W amatorskich urządzeniach były stosowane filtry SSB symetryczne. Zmiana wstęg jest bardzo prosta do realizacji.
W dobie syntezerów to nie problem.
Krótkofalowcy budowali sprzęt z dostępnych materiałów i problemy stałości częstotliwości vfo były spore. A budując vfo na jedną częstotliwość można było obsłużyć 3,5 i 14 MHz ale z odwróceniem wstęg. Było to i prostsze w wykonaniu i tańsze.
Stąd podejrzewam powstał zwyczaj pracy w pasmach na danej wstędze.
Obowiązku pracy lsb czy usb nie ma, ale łatwiej się żyje jak chaos jest trochę uporządkowany.
Daleki jestem od doszukiwania się związków pośredniej 9 MHz z działaniami amatorów. Powiem więcej - ta częstotliwość ma więcej wad niż zalet. Od wrażliwości na markery kalibratorów po nie dające się usunąć "ptaszki" zarówno dla 80m i 20m pasma. Skąd się wzięła należałoby zapytać firmę KVG, która produkowała to w masowej skali. Stąd zapewne popularność w Europie. W USA i Japonii już dużo mniej.
Nie ma sensu kontynuowanie dyskusji, malkontentów nic nie przekona.
Przekierowanie