HomeMade

Pełna wersja: Zasilacz 100-200V 1-2kW
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Szukam pomysłu gdzie/jak zdobyć/zrobić zasilacz beztransformatorowy 100-200 V, 1-2kW, do PA tranzystorowego w klasie E/F
Kiedyś coś takiego stosowano we wzmacniaczu 1000W zrobionym na IRF710. Linku niestety nie mam. Oparte to było na odpowiednim ładowaniu szeregowym kondensatorów, a przy rozładowaniu pracowały równolegle. Dawało to coś około 100V.
A gdyby tak przerobić małą spawarkę ... inwertorową.
Z pomiaru na jałowym mam 65V. przetwornica pracuje przy 100kHz
Z tabliczki: dla 300 A daje 30 V, a dla 20 A 20 V

Na giełdzie złomu elektronicznego widziałem płyty od takich spawarek ... za grosze - uszkodzone, ale trafka są niczego sobie. Przerobić trochę sterowanie ... ale wolałbym gotowca.
Jurek, Twój sąsiad Andrzej SP9AF chyba zajmuje się naprawianiem takich spawarek.

Jeszcze znalazłem artykuł, wzmacniacz z zasilaczem beztransformatorowym: Wzmacniacz

Irek SP5MX
O to mi chodziło ... dzięki.
Ponieważ strony czasem znikają wklejam dla potomnych:
schemat
[attachment=14905]

Spis elementów
[attachment=14906]
[attachment=14907]
[attachment=14908]
Trzeba jeszcze podlinkować listę elementów z ostatniej strony.
Tranzystory są tanie, ale elektrolity troszkę będą kosztować ...

Teraz wpadłem na pomysł przetestowania regulatora tyrystorowego.
Chodziłby tylko podczas nadawania.
Wzmacniacz wyłącznie do CW, totalnie nieliniowy, dam porządne filtry, może nie będzie słychać tyrystora na sygnale. Nie wiem jak taki układ będzie się zachowywał z obciążeniem wzmacniaczem rezonansowym, sprawdzę.
Zrobione.
Przekierowanie