HomeMade

Pełna wersja: Dopasowanie tłumikiem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W torach w.cz. - w szczególności urządzeń pomiarowych - wykorzystuje się tłumiki rezystorowe (T, PI) dla dopasowania stopni oraz zmniejszania wpływu niedopasowania stopnia sterującego na następny - przy czym zależność jest następująca: im większy stopień tłumienia - tym mniejszy wpływ. Zwykle w urządzeniach pomiarowych stosuje się 3..10 dB. Na poniższym wykresie przedstawiłem, jakie są zmiany widziane na wyjściu tłumika, jeśli na jego wejściu impedancja zmienia się w zakresie 10..100 omów.

[attachment=1447]

Zaletą takiego dopasowania jest jego (względna) szerokopasmowość, zaś wadą - tłumienie (choć czasem jest to pożądane, albo jest mniejszym złem niż niedopasowanie).
Dlatego właśnie - jeśli tylko jest to możliwe - warto załączać na wyjściu używanych przez nas NWT choćby jeden stopień tłumika (10dB) - zapewni to prawidłową 50-omową impedancję wyjściową (przynajmniej w zakresie HF).
W przypadku wzmacniaczy w.cz. dodatkowa zaleta z zastosowania tłumika to zmniejszenie możliwości wzbudzenia np w przypadku popularnych wzmacniaczy mar8 które nie są bezwarunkowo stabilne (nie są stabilne dla każdej impedancji źródła i obciążenia)
Dodatkowo, dla sygnałow "odbitych" od niedopasowanego obciążenia tłumienie jest 2 razy większe co ma niebagatelne znaczenie dla poprzedzających stopni.
Przekierowanie